Jeste li znali da bi vam redoviti pregled očiju mogao spasiti život?

Jeste li znali da bi vam redoviti pregled očiju mogao spasiti život?

Jeste li znali da bi vam redoviti pregled očiju mogao spasiti život?
  • Objavljeno: Petak, 21.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Oči su jedan od najvažnijih organa u našem tijelu. Osim što nam omogućuju da vidimo svijet oko sebe, oči nam pružaju i informacije o tome kako se naše tijelo osjeća. Stoga je vrlo važno da redovito obavljamo oftalmološki pregled kako bismo održavali zdravlje naših očiju i spriječili ili rano otkrili bolesti koje bi mogle ozbiljno ugroziti naš vid.

Važnost oftalmološkog pregleda

Oftalmološki pregled jedna je od najvažnijih preventivnih mjera za očuvanje zdravlja očiju. To je pregled kojim se utvrđuju problemi s vidom, kao i rano otkrivanje mogućih bolesti koje se mogu pojaviti u oku. Važnost ovog pregleda se najbolje vidi u činjenici da su mnoge bolesti oka asimptomatske, odnosno nemaju nikakvih vidljivih simptoma dok ne napreduju do te mjere da uzrokuju trajna oštećenja vida.

Bolesti koje se mogu spriječiti oftalmološkim pregledom

Kao što smo već spomenuli, oftalmološki pregled je vrlo važan za rano otkrivanje i liječenje bolesti oka. Mnoge bolesti oka se ne manifestiraju nikakvim simptomima, pa se mogu razvijati neprimijećeno i dovesti do trajnih oštećenja vida. Redoviti oftalmološki pregledi mogu pomoći u otkrivanju ovih bolesti u ranoj fazi, kada su mnogo lakše i uspješnije liječive.

Katarakta (siva mrena)

Katarakta je jedna od najčešćih bolesti oka koja se može spriječiti oftalmološkim pregledom. Katarakta se javlja kada se leća u oku zamuti. To može uzrokovati zamućen vid, sljepoću ili druge probleme s vidom.Katarakta se obično pojavljuje kod starijih osoba, ali može se javiti i kod mlađih osoba.

Glaukom

Glaukom je najčešći uzrok sljepoće na svijetu. Glaukom najčešće nastaje kad dođe do porasta očnog tlaka uzrokovanog poremećajem u cirkulaciji očne vodice. To oštećuje vidni živac i retinalni nervni sloj, izazivajući trajni gubitak vida. Glaukom najviše pogađa starije ljude. Nužno je rano liječenje, kojim se može usporiti napredak bolesti ili spriječiti njezino pogoršanje.

Makularna degeneracija

Makularna degeneracija je gubitak vida u središtu vidnog polja, što može utjecati na sposobnost čitanja i prepoznavanja lica. Rano otkrivanje ove bolesti može pomoći u uspješnijem liječenju.

Dijabetička retinopatija

Dijabetička retinopatija je bolest koja pogađa osobe s dijabetesom i može uzrokovati trajno oštećenje vida. Rano otkrivanje ove bolesti može pomoći u sprečavanju ili usporavanju napredovanja bolesti.

Koliko traje oftalmološki pregled i što uključuje?

Oftalmološki pregled obično traje između 30 i 60 minuta, ovisno o tome koliko je kompleksan pregled potreban. Prvo, oftalmolog će obaviti pregled očiju koristeći posebne instrumente za provjeru vida, poput reflektora, krtice i oftalmoskopa. Nakon toga, oftalmolog će provjeriti vid. Ovo može uključivati čitanje slova na standardnom grafikonu za provjeru vida, poznatom kao Snellenov grafikon. Oftalmolog može također koristiti druge testove za provjeru vida, kao što su testovi boja i kontrasta. Pregled također može uključivati provjeru unutarnjih struktura oka putem oftalmoskopa ili drugih instrumenata kako bi se pregledali unutarnji dijelovi oka, uključujući mrežnicu, optički živac i krvne žile.

Je li oftalmološki pregled bolan?

Oftalmološki pregled nije bolan za pacijenta. Pregled obično uključuje nekoliko testova koji su bezbolni, poput čitanja slova na grafikonu ili pregleda očiju s oftalmoskopom. Neki testovi mogu biti malo neugodni, poput mjerenja tlaka u oku, ali ovi testovi nisu bolni. U rijetkim slučajevima, ako se tijekom pregleda pronađe neki problem, oftalmolog može preporučiti daljnje testove ili postupke koji mogu biti nešto neugodni ili bolni. Međutim, ti postupci se obično obavljaju pod lokalnom anestezijom, pa pacijenti ne osjećaju nikakvu bol.

Rezervirajte svoj termin za pregled što prije

Ukoliko nemate nekih vidnih problema, preporučuje se da u svojoj odrasloj dobi kod oftalmologa odlazite svake dvije godine, do 60. godine, a kasnije i češće, jednom godišnje. U slučaju dijabetesa u obitelji, glaukoma ili drugih nasljednih stanja, vid bi trebalo provjeravati češće. Pravovremeno otkrivanje mnogih stanja sačuvat će vaš vid i kvalitetu života. Gotovo 60% svjetske populacije treba korekciju vida. To je zaista mnogo ljudi, no dobra vijest je da je 80% vizualnih poteškoća moguće izbjeći i ispraviti.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije