Jetra

Jetra

Jetra
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 16.02.2009.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: Depositphotos

Površine, peritonealna podvostručenja i odnosi jetre

Jetra ima konveksu dijafragmatsku površinu (anteriorna, superiorna i djelomično posteriorna) i relativno ravnu ili čak konkavnu visceralnu površinu (posteroinferiorna), koje su anteriorno rastavljeni oštrom donjom granicom.

Dijafragmatska površina jetre je glatka i kupolastog oblika, na mjestu gdje je povezana s konkavitetom donje površine dijafragme. Subfrenični zatoni - gornje ekstenije peritonealne šupljine nalaze se između dijafragme i prednje i superiorne dijafragmatske površine jetre. Subfrenični zatoni razdvojeni su na lijevi i desni dio ligamentumom falciformeom, koji je razapet između jetre i anteriornog abdominalnog zida. Dio suprakoličnog odijeljka peritonealne šupljine odmah ispod jetre je subhepatični prostor. Hepatorenalni zaton (Morisonova vreća) je posterosuperiorni produžetak subhepatičnog prostora, položen između desnog dijela visceralne površine jetre i desnog bubrega i suprarenalne žlijezde. Hepatorenalni zaton je peritonealni prostor ovisan o gravitaciji, dakle, postoji u ležećem položaju; tekućina koja se drenira iz burse omentalis teče u ovaj zaton. Hepatorenalni zaton komunicira anteriorno s desnim subfreničnim prostorom. Svi zatoni su normalno samo potencijalni prostori te sadrže samo toliko tekućine da lubriciraju peritonealne membrane.

Dijafragmatska površina jetre prekrivena je visceralnim peritoneumom, osim posteriorno, u području kojeg nazivamo area nuda jetre, gdje je jetra u direktnom dodiru s ošitom. Area nuda je ograničena peritoneumom između dijafragme i jetre, koji se nazivaju anteriorni i posteriorni list koronarnog ligamenta (ligamentum coronarium hepatis). Ovi listovi spajaju se desno i tvore ligamentum triangulare dextrum te skreće ulijevo i zatvaraju trokutasto golo područje jetre. Prednji list koronarnog ligamenta kontinuiran je s desnim slojem ligamentuma falciformea, a posteriorni list se nastavlja u desni sloj omentuma minusa. Blizu vrha jetre, anteriorni i posteriorni slojevi lijevog dijela koronarnog ligamenta spajaju se i tvore ligamentum triangulare sinistrum. Vena cava inferior prolazi kroz duboki usjek za venu cavu na arei nudi jetre.

Visceralna površina jetre prekrivena je peritoneumom, osim fossae za žučni mjehur i hilusa jetre, gdje krvne žile (v.portae, a.hepatica i limfne žile), hepatični živčani pleksus i hepatični vodovi koji opskrbljuju i dreniraju jetru ulaze u nju ili odlaze iz nje. U odnosu na glatku dijafragmatsku površinu, visceralna površina ima mnogobrojna udobljenja zbog dodira s drugim organima. Dvije sagitalne fissure u sredini povezane hilusom jetre, tvore slovo H na visceralnoj površini. Desna sagitalna fissura je kontinuirani usjek koji anteriorno tvori udubljenje za žučni mjehur, a posteriorno udubljenje za v.cavu inferior; lijeva sagitalna fissura je kontinuirani usjek koji anteriorno tvori udubljenje za ligamentum teres, a posteriorno usjek za ligamentum venosum. Ligamentum teres jetre je fibrozni ostatak v.umbilicalis koja je prenosila oksigeniranu i nutrientima bogatu krv iz placente u fetus; ligamentum teres i male paraumbilikalne vene teku kroz slobodni rub ligamentuma falciformea. Ligamentum venosum je fibrozni ostatak fetalnog ductusa venosusa koji je prenosio krv iz umbilikalne vene u v.cavu inferior, zaobilazeći jetru.

Omentum minus, obuhvaćajući portalnu trijadu (ductus hepaticus, a.hepatica i v.portae) polazi od jetre do malog zavoja želuca i prva 2 cm superiornog dijela duodenuma. Debeli, slobodni rub omentuma minusa širi se između hilusa jetre i duodenuma (hepatoduodenalni ligament)i obuhvaća strukture koje prolaze kroz hilus. Ostatak omentuma minusa, hepatogastrični ligament, širi se između usjeka za ligamentum venosum jetre i malog zavoja želuca.

Uz fissure, ostali utisci na visceralnoj površini jetre nastaju zbog odnosa s:

  • desnom stranom anteriorne površine želuca (gastrično i pilorično područje)
  • gornjim dijelom duodenuma (duodenalno područje)
  • omentumom minusom (širi se u fissuru za ligamentum venosum)
  • žučnim mjehurom (fossa za žučni mjehur)
  • flexurom coli dextrom i desnim transversalnim dijelom debelog crijeva (količno područje)
  • desnim bubregom i suprarenalnom žlijezdom (renalno i suprarenalno područje).

Vitashop

Najnovije

Najčitanije