Kako alergeni ulaze u tijelo

Kako alergeni ulaze u tijelo

Kako alergeni ulaze u tijelo
  • Objavljeno: Subota, 19.03.2011.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Alergeni u hrani

Mogu biti životinjskog ili biljnog podrijetla. Isto tako govorimo i o pseudoalergenima kao što su npr. konzervansi, antioksidansi, dodaci za okus ili boje. Unutar nutritivnih alergena postoje unakrsni alergeni slični po strukturi.

Alergeni u hrani koji mogu biti razlog za nastanak i pogoršanje atopijskoga dermatitisa su kravlje i kozje mlijeko, jaja, oraščići, soja, pšenica, školjke, ribe i rakovi. Danas kod svih tih alergena proučavamo njiho­vu srodnost i interakcije s drugim namir­nicama u alergijskom djelovanju. Postoje namirnice koje sadrže veću količinu ami­na, primjerice histamina, tiramina, kateholamina i drugih. Te tvari uzrokuju pre­osjetljivost samo ako ih uzmemo u većim količinama. Žitarice koje izazivaju aler­giju su pšenica, ječam, raž, zob, kukuruz, riža i proso. Alergeni u žitaricama su albumini i globulini. Gluten je bjelančevina u žitaricama koju teško probavljaju osobe s celijakijom. Pšenica je inače vrlo bogat izvor tiamina, riboflavina, niacina, željeza, selena i kroma. Kod alergije na pšenicu te tvari možemo nadomjestiti ječmom, zobe­nim pahuljicama, rižom i rižinim brašnom. Sve to, nažalost, ne mogu uzimati osobe s celijakijom jer sve žitarice osim riže sadrže gluten. I riža može biti alergen, zbog toga je ne možemo uvijek primijeniti kao dijetu. Poseban sastav alergena ima heljda pa baš kao i riža ne može uvijek biti sigurna dijet­na hrana. Bjelančevine heljde su unakrsno srodne lateksu, riži, krumpiru, kikirikiju i peludu trava.

Najčešći nutritivni alergeni životinjskog podrijetla su kravlje mlijeko, jaja, mor­ske ribe, rakovi, školjke, plodovi mora, goveđe i svinjsko meso. U kravljem mli­jeku je alergen kazein, još jači alergen je b-laktoglobulin, nešto manje alergeni su drugi topivi proteini i a-laktoglobulin, ko­ji je po svojoj strukturi sličan bjelanjku ja­ja. Kravlje mlijeko sadrži 80% kazeina. Ta tvar je otpornija na temperaturu i želučanu kiselinu nego ostale bjelančevine u mlijeku. Kozje mlijeko sadrži 90% alergena srodnih onima u kravljem mlijeku. Odlučujuće je kod alergena u mlijeku njegova terme bilnost, odnosno termostabilnost. Prema tome možemo odabrati mliječni proizvodi koji neće biti štetan za bolesnika. Taj problem je aktualan i kod mnogih drugih alargena u hrani. Bjelanjak jaja sadrži najmanje je dva vrlo jaka alergena, a žumanjak jedan. Moguća je interakcija između bjelanjka jeta i mesa piletine.

Od mahunarki, alergene sadrži soja, ki riki, grašak, leća, grah, rogač i uljana repica. Soja se kao skriveni alergen pojavljuje u mesnim proizvodima, pašteti i u namirnicama koje sadrže sojino ulje i lecitin. Otprilike je 15% djece alergične na kravlje mlijeko ujedno alergično i na soju. Umaci, kolači, neki namazi i ulja sadrže mljeveni kikiriki. On je vrlo opasan alergen koji može prouzročiti čak i anafilaktički šok Od povrća i začina alergeni mogu biti celer, mrkva, peršin, kumin, rajčica, krumpir, papar, kava, patlidžani. Ponekad te biljke imaju alergijsku interakciju s peludom. Alergeno voće su jabuke, lješnjaci, breskve, jagode. Posebna skupina su banana, kivi, lubenice, kesten i avokado, koje spadaju u porodicu kaučukovca, a on je izvor lateksa.

Salicilati u hrani

Najpoznatija tvar koja sadrži salicilate je aspirin. U prošlosti se aspirin upotrebljavao i kao konzervans. Velika količina salicilata je u voću - u grožđu, ribizu, borovnicama, datuljama, suhim šljivama, malinama, breskvama, naranči, ananasu, višnjama i rot­kvicama. Salicilate sadrže i začini: curry, senf, papar, ali i čaj, kava i vino. Kao i ne­ki drugi konzervansi i salicilati uzrokuju pseudoalergiju. Zato pseudoalergične oso­be trebaju izbjegavati aspirin.

Interakcije alergena

U strukturi bjelančevina pojedinih bilja­ka i drugih živih organizama otkrivena su mjesta srodnih molekula, koje zovemo alergenskim epitopima. Oni su nositelji alergenosti. Dijelove u strukturi biljaka koji imaju ulogu epitopa zovemo profilinima. Kao alergeni djeluju i enzimi i enzimski inhibitori. Dijelove bjelančevina koji mogu prouzročiti unakrsni alergijski odgovor (interakciju) zovemo „patogenetski srod­nim proteinima". Kod životinja je takav homologni životinjski protein tropomiozin. Poznato je 14 skupina „patogenetski srod­nih proteina", a sadrže ih voće i povrće.

Protutijela IgE koja su usmjerena na odre­đeni alergen mogu reagirati i uzrokovati alergijske simptome ako jedemo hranu koja sadrži epitope ili spomenute djeliće bjelančevina. U takvom slučaju govorimo o križnim (unakrsnim) alergenima. Najbo­lje je istražena alergijska interakcija između peluda drveća i trava i alergena u namir­nicama. Interakcija postoji i između grinja i plodova mora, između lateksa i voća te između ptičjih bjelančevina i nekih na­mirnica. Po učestalosti je na prvom mje­stu interakcija između peluda breze i voća i povrća te peluda breze i peluda običnog pe­lina. Alergijska interakcija javlja se i između peluda običnog pelina i začina. Moguću povezanost prikazuje tablica 2.

Mogućnost interakcija inhalacijskih i nutritivnih alergena

PELUD DRVEĆA:

lijeska, joha, breza

jabuka, trešnja, marelica, šljiva, lješnjaci, bademi, mrkva, krumpir, celer, rajčica, paprika


PELUD TRAVA

pšenica, koštunjičavo voće, celer, rajčica krumpir, soja, kikiriki, kivi, peršin, timijan, curry

PELUD KOROVA:

obični pelin, ambrozija, trputac, kamilica

celer, soja, mrkva, komorač, kumin, češnjak, korijandar, paprika, peršin, artičoka, maslačak, pelinkovac, vermut, dinja, krastavac, tikva, mango


GUMA (LATEKS)

banana, kivi, kesten, avokado, dinja, sirovi krumpir, rajčica, fikus, smokve, lješnjak, marelice, grejp, ananas, papaja

GRINJE

plodovi mora

KIVI

raženo brašno, jabuka, mrkva, lješnjaci, breza, guma, ananas, papaja, avokado

Vitashop

Najnovije

Najčitanije