Kako alergeni ulaze u tijelo
Inhalacijski alergeni (pelud, grinje, plijesni, kemikalije koje hlape)
Inhalacijski alergeni su pelud trava, drveća i korova, kućne i žitne grinje, epitel i dlake životinja, izmet ptica i insekata. Kao nevidljivi inhalacijski alergeni često se javljaju spore plijesni.
Dijelovi plijesni često mogu biti sastavni dio lijeka, prisutni su također kao vidljivi ili skriveni alergeni u hrani.
Pelud
Cvjetni prah ili pelud su zapravo muške spolne stanice biljaka koje sadrže veliku količinu bioloških spojeva. Biljke u različitim krajevima cvatu od veljače do listopada. Zato se izrađuju peludne karte koje ima svaka država. U zraku se pojavljuje pelud različitih vrsta drveća, trava i biljaka. Alergije na pelud su u većini slučajeva sezonskog karaktera. Alergijska snaga svih vrsta peluda nije jednaka. Pojedine vrste češće izazivaju alergijski proces u organizmu od drugih. Od svih vrsta cvjetnoga praha drveća, kao klinički najpotentniji pokazao se pelud breze. Najbrojnije su pak alergije na pelud trava i žitarica. Najmanje poznate su alergije na pelud biljaka i korova^među koje spadaju i svakodnevni začini. Čak 40% ljudi koji su alergični na pelud breze alergični su i na više vrsta voća i povrća. Jedno drvo breze proizvede više od 6 milijardi peludnih zrnaca, dok ih na hektaru njive posijane rižom imamo 4 milijuna. Zbog toga ljudima koji su alergični na brezu savjetujemo da to drvo uklone iz svog okoliša. Pelud breze po snazi slijede pelud lijeske, johe i jasena. Pelud jasena srodan je peludu masline. Zanimljivo je da pelud lipe ne uzrokuje značajnije alergije, što možemo reći i za pelud topole. Biljke u cvatu oprašuju pčele, jer je njihov pelud pretežak da bi ga raznosio vjetar, ali alergene peluda obično raznosi vjetar. Kod korova alergiju najčešće uzrokuju trputac i obični pelin, koji je vrlo srodan celeru i začinima.
Plijesni
Plijesni se razmnožavaju pomoću spora, koje su alergene. Kad su dobri vremenski uvjeti za njihov razvoj, u zraku se nalazi vrlo mnogo spora, koje su lagane, a sadrže vrlo jake alergene. Plijesni su svuda oko nas. Plijesni koje izlučuju alergene spore su: Alternaria, Cladosporium, Aspergillus, Pénicillium i Mucor.
Plijesni uspijevaju u primjereno vlažnim i toplim vremenskim uvjetima. Cladosporium je plijesan koja uspijeva i u hladnim uvjetima. Neke vrste plijesni su u našem okolišu prisutne tijekom cijele godine, a druge samo sezonski, posebno ako je vlažno ljeto ili jesen. Plijesni su kao alergeni prisutne u spremištima, njima smo izloženi ako se bavimo poljoprivredom i vrtlarstvom kao i u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji. Zbog nevidljivosti spora katkad je put do dijagnoze alergije na plijesni dugotrajan.
Bakterije
Bakterije koje najčešće uzrokuju alergiju su Staphylococcus aureus i streptokoki. Pojavljuju se u obliku inhalacijskih i kontaktnih alergena ili kao posljedica upalnog procesa. Smatra se da upaljena koža omogućuje bakterijama pristup do stanica, a one prepoznaju alergen i uzrokuju aktivaciju drugih imunoaktivnih stanica.
Grinje
Grinje su najčešći izvori alergena. Spadaju u porodicu pauka, a medu njima je najmanje iesetak vrsta koje mogu uzrokovati alergiju. Grinje su nevidljive, a nalaze se u kućnoj prašini, krevetima, jastucima, u žitnicama, tepisima, tapeciranom namještaju. Alergeni su njihov osušeni izmet koji udišemo, a organizam, braneći se od njih, razvija alergiju. Grinje se hrane produktima naše kože, mrvicama namirnica i plijesnima. Ako klinički dokažemo intenzivnu alergiju na grinje, nju ćemo moći liječiti specifičnom imunoterapijom (hiposenzibilizacijom). Uz kućnu grinju kod nas je poznata pšenična grinja, a njoj su srodni žohari kao izvor alergena u lošim higijenskim uvjetima.
Životinjska dlaka
Životinjska dlaka, slina i izmet su alergeni koji potječu od mačaka, pasa, konja i hrčaka. Takvi alergeni zadržavaju se i na odjeći i ostaju prisutni još dugo nakon što se riješimo životinje.
Alergen može biti i drvna prašina. Od domaćeg drveća to je najčešće prah hrasta, jele, smreke, bukve i oraha. Od egzotičnog drveća to je prah tikovine i palisandrovine.
Uz cvjetni prah i drvnu praši nu postoje i biljni alergeni kao što su pamuk, pšenica, razne sjemenke, brašno, kava, kakao i ricinus. Kemikalije koje hlape su anhidridi organskih kiselina, formaldehid, kalofonij, mirisi u kozmetici i deterdženti.
Kemikalije
Kemikalije su također kontaktni alergeni, iako se kao alergeni pojavljuju tek kad se vežu za tjelesne bjelančevine. Tu spadaju umjetne smole, akrili, izocijanati, formaldehid, metali, lijekovi, insekticidi itd. Nabrojene tvari uzrokuju kontaktni dermatitis i profesionalne kožne bolesti. Nakon kontakta s kožom izazivaju senzibilizaciju imunostanica u koži tako da se u ponovljenom kontaktu razvije kontaktni ekcem. Pri tom ne nastaju protutijela IgE, koja bi bila prisutna u krvi. Kontaktni alergeni su ni-kal, krom (u cementu i koži), sintetska vlakna u tekstilu i čarapama, gumeni proizvodi, sredstva za čišćenje, ljepila, kemikalije za razvijanje fotografija, frizerski preparati i boje, boje za tekstil, slikarske boje, konzervansi, maziva i kozmetika, parfemi i dezodoransi. Između svih navedenih alergena najčešći je kontaktni alergen nikal. Manje je poznato da je nikal prisutan i u hrani. Sadrže ga mahunarke, kupus, kakao, zobene pahuljice i orasi. Osobama preosjetljivima na nikal savjetuje se da ne konzumiraju sireve, paštetu, sardine, kikiriki, trešnje, breskve, ribiz, banane, lješnjake, čokoladu, klice, šparoge, soju, čaj, vino i pivo. Kemijski iritansi koji pogoršavaju nealergijski atopijski dermatitis su deterdženti za pranje rublja, sapuni, sredstva za čišćenje i parfemi.
Formaldehid
O utjecaju formaldehida na alergije za sada još uvijek malo znamo. To je organska kemijska tvar koju osjetimo u zraku jer pecka sluznicu. Nalazi se u tekućinama za trajno prepariranje organskih tvari. Upotrebljavamo ga za proizvodnju umjetnih tvari, iverice, namještaja, tekstila, pjenaste ambalaže, kože, boja i lakova, podnih obloga. Također se upotrebljava za proizvodnju sredstava za čišćenje, deterdženata, dezinfekcijskih sredstava, kozmetike i lijekova. Formaldehid nas svuda prati. Ima ga puno u stanovima, u modernim materijalima nalik drvetu. Nastaje i pri izgaranju cigareta.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345