Kašalj
Kašalj nije bolest, nego simptom koji se najčešće javlja za vrijeme prehlade, ali i kod influence, astme, bronhitisa, upale sinusa, kod previše kiseline u želucu, kod srčanih bolesti itd.
Kašljem se omogućava čišćenje dišnih puteva i to je važna obrambena funkcija tijela. Refleksom kašlja je tijelo u mogućnosti da se riješi otrova, parazita i stranih supstanci (prašina, dim, zagađenja) i time spriječi nastajanje bolesti ili povredu disajnih puteva. Zbog toga nije dobro sprječavati kašalj.
U zavisnosti koliko dugo kašalj traje, postoji akutni ili kronični kašalj. Na početku prehlade je aktutni kašalj najčešće suh i nakon nekoliko dana može doći do sazrijevanja sekreta (produktivni kašalj). Kod virusnih upala sluz je najčešće prozirno - vodena, kod bakterijalnih žuto - zelena.
Suhi kašalj, prva reakcija tijela na infekciju virusima se liječi antitusicima, lijekovima koji reduciraju intenzitet i učestalost refleksa kašlja. Prejak nadražaj kašlja je neugodan, može dovesti i do oštećenja sluznice.
Sintetički antitusici djeluju i u mozgu, na centar kašlja time što blokiraju prenos informacija na receptore kašlja u bronhijama.
Produktivni kašalj se javlja nekoliko dana nakon suhog, liječi lijekovima koji pomažu razrjeđuju stvoreni sekret u bronhijama, te pomažu njegovo izbacivanje iz tijela. Najbolje djeluju biljni sirupi ili kapi koji se koriste i kod suhog i kod produktivnog kašlja.
Bez obzira o kojoj vrsti kašlja se radi, nemojte zaboraviti da pijete dovoljno, najbolje vodu i biljne čajeve. Gazirana pića, voćni čajevi i voćni sokovi se ne preporučuju piti za vrijeme kašlja jer su kiseli. Sluznica grla djeluje osjetljivo na kiselinu u njima, a kiseline stvaraju i omotač oko sekreta u bronhijama, te onemogućavaju dobro izbacijvanje sekreta iz tijela.
Mlijeko i mliječne proizvode isto tako treba izbjegavati kada se kašlje, jer stvaraju još veće količine sekreta u tijelu i time produžavaju bolest. Nemojte zaboraviti dobro provjetriti prostorije u kojima boravite, jer suhi zrak dodatno isušuje sluznice.
Normalni kašalj, simptom prehlade, nestaje najkasnije nakon dvija tjedna.
Ukoliko kašalj traje duže od tri tjedna, može se raditi o bolestima kao što su astma, COPD, alergija, tumori, insuficijenca srca ili refluks. U tom slučaju je jako važno provjeriti kod liječnika o čemu se radi da bi se bolest mogla liječiti.
Kašalj kod pacijenata koji uzimaju neke lijekove za tlak može, pogotovo na početku uzimanja, biti subpojava lijeka. I tada razgovarati sa liječnikom o eventualnoj promjeni lijeka.
Obavezno je da odete liječniku kada:
- kašalj traje duže od sedam dana,
- kada je sluz koju izbacite kašljem zelena ili žuta,
- kada iskašljavate krv,
- kada istovremeno imate probleme sa disanjem, bolove u grudima ili ubrzano kucanje srca,
- kada se osjećate jako bolesno, umorno,
- kada imate visoku temperaturu.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345