Što prati, a što ne: Treba li prati jaja i koru od banana?
Trebate li prati sirovu piletinu prije pripreme? Ili voće u kori koja se neće pojesti? Sigurno ste si već nekad postavili ova pitanja, a možda još uvijek niste pronašli konkretan odgovor i objašnjenje zašto.
Pranje je jedan od primarnih načina smanjenja rizika od trovanja hranom. Od proizvodnje, preko distribucije i prodaje, na putu do vašeg kuhinjskog pulta većina namirnica prelazi prilično dugačak put i zato ju je važno pravilno kako bi se spriječilo širenje štetnih bakterija i virusa. Međutim, treba imati na umu da ne vrijedi baš za sve skupine namirnice - dok neke treba uvijek prati, druge treba držati podalje od sudopera.
Namirnice koje uvijek trebate prati
Voće i povrće s jestivom korom
Operite sve proizvode, bez obzira jesu li organski uzgojeni ili ne, hladnom vodom iz slavine neposredno prije jela ili upotrebe tijekom kuhanja. Nemojte koristiti sredstva za pranje jer porozna kora na svježim proizvodima može tako apsorbirati nepoželjne sastojke. Osušite čistom krpom ili papirnatim ručnikom kako biste bili još sigurniji da ste uklonili štetne bakterije koje mogu biti prisutne na površini.
Voće i povrće s nejestivom korom
Banane, avokado, grejp, naranče — što je zajedničko ovom voću? Tako je, nejestive kore. Operite ipak i sve voće i povrće s korom koju nećete jesti jer se prljavština i bakterije mogu prenijeti s kore na unutrašnjost ploda dok se reže ili guli.
Poklopci na staklenkama i limenke
Operite poklopce prije otvaranja kako nečistoća i bakterije nakupljene na njima ne bi došle u doticaj s hranom. Obavezno operite i sve limenke prije otvaranja, uključujući i limenke pića - u ovom je slučaju dobro paziti na to i da ne pijete izravno iz limenke.
Namirnice koje nikada ne treba prati
Sirova piletina (i drugo sirovo meso)
Unatoč onome u što mnogi vjeruju, piletinu ne treba prati. Ispiranje sirove piletine može dovesti do širenja štetnih bakterija kao što su Salmonella ili Campylobacter po kuhinji, što može dovesti do oboljenja. Jedini način da se te bakterije unište je kuhanje piletine, a jednako tako i drugog mesa, na odgovarajućoj temperaturi.
Riba
Izbjegavajte pranje sirove ribe jer to zapravo ne čisti ribu. Umjesto toga, povećava se mogućnost unakrsne kontaminacije druge hrane, posuđa i površina.
Jaja
Izbjegavajte pranje jaja nakon kupnje jer ono može oštetiti ovojnicu koja štiti jaja od bakterija koje se mogu pojaviti tijekom obrade.
Vezani sadržaj:
- Super savjeti kako uštedjeti pri kupovini hrane
- Koliko dugo smijemo čuvati jaja u hladnjaku?
- Trikovi će od svakog amatera stvoriti kuhara
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345