Koliko kalorija možemo sagorjeti hodanjem - i kako jednostavno povećati taj broj?
Hodanje je zabavan i jednostavan oblik tjelovježbe koji je koristan i za fizičko i za mentalno zdravlje. Prosječan broj kalorija koje osoba sagorijeva tijekom hodanja ovisi o različitim čimbenicima kao što su kilaža, brzina hoda i udaljenost. Dob i vrsta terena po kojem netko hoda također mogu utjecati na ukupnu količinu sagorjelih kalorija.
Utjecaj brzine hoda, kilaže i udaljenosti
Brzina hoda, kilaža i udaljenost određuju koliko ćete kalorija sagorjeti tijekom hodanja. Primjerice, osoba od 75 kilograma bi sagorjela otprilike 80 kalorija hodajući 1.6 kilometara sporijim tempom (1.6 km/h), otprilike 85 kalorija hodajući 1.6 kilometara umjerenim tempom (4.5 km/h) i oko 90 kalorija hodajući 1.6 kilometara vrlo brzim tempom (6.5 km/h).
Brzina hoda i udaljenost se mogu prilagoditi tijekom vremena ovisno o ciljevima kretanja. Primjerice, ako tek počinjete hodati i želite napredovati do razine brzog hodanja, preporučuje se da počnete polako i postupno povećavate broj koraka i brzinu hoda tijekom vremena.
Kako pratiti potrošene kalorije tijekom hodanja?
Postoji niz različitih alata za praćenje potrošenih kalorija tijekom hodanja koje možete nositi ili koristiti. To su aplikacije na mobitelu, nosivi pametni prstenovi i elektronički pedometar. Kako postoji mnogo uređaja za praćenje koji mjere potrošene kalorije i ukupan broj koraka, sve se svodi na osobne preferencije i ono što želite pratiti.
Kako sagorjeti više kalorija tijekom hodanja?
Ako želite sagorjeti više kalorija tijekom hodanja, dobro je slijediti neke od ovih savjeta:
- Hodajte bržim tempom - tako sagorijevate više kalorija nego hodanjem sporim ili umjerenim tempom.
- Hodajte uzbrdo ili na povećanom nagibu na traci za trčanje - ovakav način hodanja povećava količinu energije koju trošite te tako sagorijevate više kalorija.
- Koristite stepenice umjesto dizala - penjanje i spuštanje stepenicama povećava ukupni broj koraka, što sagorijeva više kalorija.
- Uključite nekoliko intervala sprinta ili trčanja između hodanja - tako ćete znatno ubrzati tempo i sagorjeti više kalorija.
- Hodajte više tijekom dana - parkirajte na udaljenom dijelu parkirališta, otiđite u šetnju poslije ručka ili prošećite do obližnje trgovine umjesto da se vozite.
- Slušajte glazbu tijekom hodanja - glazba može povećati intenzitet i učiniti hodanje zabavnijim.
Zašto je hodanje dobar oblik tjelovježbe?
Hodanje pomaže poboljšati fizičko i mentalno zdravlje. Dovoljno kretanja svaki dan može poboljšati zdravlje mozga, ojačati kosti i mišiće i smanjiti rizik od bolesti poput raka, bolesti srca ili dijabetesa. Također, pomaže u poboljšanju kvalitete sna, pamćenja i fokusa, snižavanju krvnog tlaka, smanjenju boli artritisa, održavanju zdrave tjelesne težine i smanjenju rizika od osteoporoze.
Što se tiče mentalnog zdravlja, hodanje može pomoći u smanjenju simptoma depresije i tjeskobe. Istraživanja pokazuju da i umjereno i brzo hodanje može poboljšati mentalno zdravlje i smanjiti učinke negativnih emocija.
Nedavna istraživanja sugeriraju da 7000 do 10000 koraka povećavaju šansu za dulji životni vijek.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345