16 kućnih lijekova za ubode komaraca

16 kućnih lijekova za ubode komaraca

16 kućnih lijekova za ubode komaraca
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 15.08.2022.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: 123RF

Ubodi komaraca su zaštitni znak ljeta. Iako su ugrizi često bezopasni, neki mogu izazvati komplikacije. Posljedica ugriza se može pojaviti satima kasnije i stvoriti oteklinu koja je obično bolna ili svrbi. Komarci mogu prenositi bolesti, iako vjerojatnost da ćete se zaraziti komarcem uvelike ovisi o tome gdje živite. Još jedan rijedak problem uzrokovan ubodom komarca je ozbiljna reakcija na sam ugriz. Ako nakon uboda komarca razvijete simptome alergijske reakcije poput osipa, otežanog disanja ili otečenog grla, odmah se obratite liječniku.

Možda to nećete osjetiti odmah kad vas ugrize komarac. No, kvrga koju ugriz ostavlja dolazi s upornim svrbežom koji može trajati danima. Kreme i masti mogu pomoći, ali svrbež možete pobijediti i stvarima koje vjerojatno već imate u vašoj kući.

Zobene pahuljice

Jedan od lijekova za neugodan ubod komarca može biti i jedan od vaših omiljenih doručaka. Zobena kaša može ublažiti svrbež i oteklinu jer sadrži posebne spojeve koji imaju sredstvo protiv iritacije.

Napravite pastu od zobenih pahuljica miješanjem jednakih količina zobenih pahuljica i vode u zdjeli dok ne dobijete tvar poput mjehurića. Žlicom nanesite malo paste na krpu i držite je, s pastom prema dolje, na nadraženu kožu oko 10 minuta. Zatim obrišite to područje.

Ako imate veću količinu pahuljica, probajte kupku od zobenih pahuljica. Stavite 1 šalicu zobenih pahuljica ili mljevene zobi u kadu punu tople vode. Kako biste izbjegli potencijalne probleme s cijevima, možda biste trebali zavezati zob najprije u komad gaze ili druge lagane tkanine. Zamislite to kao ogromnu vrećicu čaja koju ćete baciti u vodu za kupanje. Potopite se u kupku od zobenih pahuljica 20 minuta.

Zdrobljeni led

Niske temperature i led mogu smanjiti upalu. Hladnoća također umrtvljuje kožu, što vam može pružiti trenutačno, ali kratkoročno olakšanje. Američka akademija za dermatologiju (AAD) preporučuje korištenje hladne, vlažne krpe ili pakiranja leda za ublažavanje svrbeža izazvanog ubodom komarca. Vrećica smrvljenog leda također može dobro poslužiti. Nemojte stavljati led izravno na kožu. Umjesto toga, između kože i leda stavite barijeru poput krpe za pranje. Za ublažavanje svrbeža stavite hladni oblog do 5 ili 10 minuta, nekoliko puta dnevno.

Topli oblog

Povećanje temperature na mjestu ugriza kukca također vam može pomoći da osjetite olakšanje. Potrebno je namočiti čistu krpu u toploj vodi koju ugrijete do optimalne temperature u kojoj se nećete opeći. Iscijedite krpu i prislonite je na mjesto ugriza. Po potrebi ponovno namočite krpu da ostane topla i nastavite do 10 minuta. Nemojte primjenjivati ​​ovu metodu na otvorenu ranu.

Med

Radi se o čestom odabiru među entuzijastima kućnih lijekova. Med se stotinama godina koristi kao lijek za bolesti poput upale grla i suhe kože. Medicinski med ima mnogo antibakterijskih i protuupalnih svojstava. Mala kap na mjesto ugriza koji svrbi može potencijalno smanjiti upalu. To može smanjiti vaše iskušenje da se češete jer češanje kože prekrivene medom može stvoriti pravi ljepljivi nered.

Aloe vera

Uobičajena kućanska biljka, aloe vera ima mnogo namjena osim za ukrašavanje polica. Dokazano je da gel smanjuje bol od opeklina i pomaže u bržem oporavku. Zato bi mogao biti dobar izbor i za liječenje ugriza komaraca. Da biste ovo isprobali, odrežite mali dio biljke. Nanesite gel biljke na nadraženo područje. Pustite da se osuši i prema potrebi ponovno nanesite.

Soda bikarbona

Pronađena u gotovo svakoj kuhinji, soda bikarbona ima brojne namjene - od pečenja kruha do čišćenja odvoda. Inače poznata kao natrijev bikarbonat, soda bikarbona također može pomoći kod uboda komarca.

Lako je napraviti pastu od sode bikarbone, a možete je koristiti na sličan način kao pastu od zobenih pahuljica. Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) predlaže miješanje jedne žlice sode bikarbone s dovoljno vode da se dobije pasta. Nanesite ga na ugriz bube i ostavite da odstoji 10 minuta prije nego što ga isperete. Ako se pojavi iritacija kože, prekinite ovaj tretman!

Bosiljak

Ova mirisna biljka jedna je od sastojaka svake kuhinje, ali ima dvostruku ulogu kao lijek protiv uboda komaraca. Bosiljak se koristi u biljnim lijekovima za kožne infekcije, a antioksidansi koji se nalaze u listovima biljke mogu smanjiti upalu.

Za pripremu smjese, prokuhajte 2 šalice vode i dodajte 15 grama osušenih listova bosiljka. Ostavite smjesu sa strane dok se ne ohladi. Zatim umočite krpu za pranje u tekućinu i nježno je utrljajte na ubode komaraca.

Alternativno, možete nasjeckati svježe listove bosiljka na vrlo sitne komade i utrljati ih na kožu. Ako primijetite iritaciju, prestanite s upotrebom!

Ocat

Stoljećima se jabučni ocat koristio kao prirodni lijek za liječenje mnogih medicinskih stanja, od infekcija do problema s glukozom u krvi. Ako vas ugriz svrbi, nakapajte na njega kap octa. Ocat može pomoći u smanjenju peckanja. Također može djelovati kao prirodni dezinficijens ako ste se previše češali.

Ako vam je potrebno dodatno olakšanje, pokušajte namočiti krpu u hladnu vodu i ocat, a zatim je nanesite na mjesto ugriza. Ako imate mnogo ugriza, razrijedite 2 šalice octa u mlakoj kupki i namačite se 20 minuta. Pazite, vruća kupka može pogoršati svrbež. Ako se pojavi iritacija kože, prekinite ovaj tretman.

Luk

Ne samo da vam luk može natjerati suze na oči, on vam može donijeti olakšanje kod uboda komaraca. Sok luka, koji istječe iz svježe odrezane lukovice, može smanjiti ubod i iritaciju ugriza. Luk također ima prirodna antifungalna i antibakterijska svojstva što može smanjiti rizik od infekcije.

Odrežite krišku luka — vrsta nije bitna — i prislonite ga izravno na mjesto ugriza nekoliko minuta. Isperite i dobro operite područje nakon što uklonite luk.

Majčina dušica

Sitni listovi biljke majčine dušice ukusni su za krumpir, ribu i drugo. Također mogu pomoći u ublažavanju svrbeža nakon uboda komarca. Majčina dušica je dugotrajno prirodan lijek za probleme s kožom. Ima antibakterijska svojstva, pa može pomoći u smanjenju rizika od iritacije i infekcije kože oko uboda komarca.

Kako biste izvukli najviše koristi od majčine dušice, svježe listove sitno nasjeckajte. Listove možete staviti izravno na ugriz i ostaviti da odstoje 10 minuta. Također možete napraviti koncentriranu tekućinu tako da zakuhate vodu i dodate nekoliko grančica majčine dušice. Pustite grančice da se opuste dok se voda ne ohladi.

Zatim umočite krpu u vodu s timijanom i nanesite je na ugrize. Ostavite krpu na mjestu nekoliko minuta. Za dodatno olakšanje, omotajte krpu natopljenu majčinom dušicom oko kockice leda za prirodni učinak hlađenja.

Ulje paprene metvice

Ulje paprene metvice je još jedan stoljećima star prirodni lijek koji se koristi za ublažavanje svrbeža. Jedna studija iz 2016. sugerira da ovo ulje može ublažiti svrbež uzrokovan dugotrajnim uzrocima poput dijabetesa i bolesti jetre. Dakle, u teoriji bi moglo djelovati i za privremene uzroke poput uboda kukca.

Pomiješajte nekoliko kapi ulja paprene metvice u 30 ml baznog ulja, poput kokosovog ili maslinovog ulja. Nanesite malu količinu mješavine na ubod komarca i nježno utrljajte. Nemojte nanositi nerazrijeđeno ulje paprene metvice na kožu!

Također možete dodati nekoliko kapi ulja paprene metvice u kadu punu mlake vode za umirujuće namakanje. Budite oprezni kada koristite eterična ulja jer mogu stupiti u interakciju s lijekovima ili imati druge neočekivane učinke. Istražite eterično ulje koje koristite, uvijek prvo razgovarajte sa svojim liječnikom i pridržavajte se svih sigurnosnih smjernica. Ovaj tretman nije prikladan za malu djecu.

Matičnjak

Matičnjak je lisnata biljka koja je blisko povezana s metvicom. Biljka se stoljećima koristi kao potpuno prirodna umirujuća biljka koja liječi sve, od tjeskobe do želučanih tegoba. Starija studija iz 1999. otkrila je da krema koja sadrži ekstrakt matičnjaka ublažava svrbež i druge simptome kod ljudi s herpesom.

Kod uboda komaraca možete direktno na mjesto uboda namazati sitno nasjeckano lišće ili kupiti kremu od matičnjaka. Matičnjak sadrži tanin, prirodni adstrigent. Osim toga, matičnjak sadrži polifenole. Zajedno, ovi prirodni spojevi ublažavaju upalu, ubrzavaju zacjeljivanje i smanjuju rizik od infekcije.

Vještičja lijeska (Hamamelis)

Hamamelis je prirodni adstrigent koji možete kupiti u slobodnoj prodaji u ljekarnama i trgovinama. Kao i matičnjak, hamamelis sadrži tanin, koji može smanjiti upalu kada se nanese na kožu.

Ako se koristi sam, hamamelis može biti koristan za razne iritacije kože, od manjih posjekotina i ogrebotina do hemoroida. Nanošenje hamamelisa na kožu smanjuje upalu, smiruje peckanje i iritaciju uzrokovanu ugrizom i može ubrzati zacjeljivanje. Nanesite malu količinu hamamelisa na vatu. Nježno ga utapkajte ili prijeđite preko ugriza. Ostavite da se osuši i ponovite prema potrebi.

Arnika

Arnika je još jedan prirodni proizvod koji možete kupiti za liječenje manjih problema s kožom. Sama biljka je otrovna, ali se može razrijediti za proizvodnju proizvoda dostupnih u trgovinama gdje možete naći kreme i gelove.

Iako je to popularan kućni lijek, znanstveni dokazi pokazuju različite rezultate. Međutim, mnogi tvrde da arnika smanjuje modrice, bol, otekline i upale kada se nanese na kožu. Stoga biste mogli odlučiti isprobati ga na ubodu komarca.

Sve što trebate učiniti je nanijeti malu količinu kreme ili gela od arnike na mjesto ugriza. Razgovarajte sa svojim liječnikom ili ljekarnikom o tome kako odabrati kvalitetan proizvod od arnike.

Čaj od kamilice

Kamilica, koja je član obitelji tratinčica, uobičajeni je prirodni lijek za mnoge bolesti. Kada se nanose na kožu, ulje kamilice mogu smanjiti svrbež i upalu.

Ostavite vrećicu čaja napunjenu suhim, zdrobljenim cvjetovima u vodi u hladnjaku 30 minuta. Zatim iscijedite višak vode iz vrećice čaja i nanesite je izravno na ugriz. Ostavite da odstoji 10 minuta. Očistite područje mokrom krpom. Vrećicu čaja možete ohladiti u hladnjaku za kasnije dodatne primjene.

Rijetko je, ali imajte na umu da kamilica može uzrokovati alergijske reakcije kod nekih ljudi.

Češnjak

Češnjak je dobro poznati prirodni lijek za stanja od bolesti srca do visokog krvnog tlaka. Iako bi konvencionalniji tretmani mogli biti poželjniji za ta ozbiljna stanja, malo češnjaka naneseno na iritantan ubod kukca jednostavan je kućni lijek za ubod komarca.

Ali prije nego što narežete lukovicu i nanesete je na ugriz, znajte da nanošenje rezanog češnjaka ravno na kožnu ranu ili ugriz može uzrokovati peckanje.

Umjesto toga, sitno nasjeckajte svježi češnjak i malu količinu umiješajte u losion bez mirisa ili vazelin. Ove masti i kreme pomoći će u smanjenju jakosti češnjaka, ali će vam ipak omogućiti da se oslobode prirodni antibakterijski i ljekoviti učinci češnjaka. Ostavite smjesu da odstoji 10 minuta, a zatim je obrišite s kože. Obrišite područje hladnom krpom. Nanesite još kasnije ako svrbež potraje.

Naravno, najbolji način da se riješite iritacije uboda komarca je potpuno izbjegavanje ugriza. Imajte na umu da su ovi insekti aktivniji navečer i noću. Ako želite uživati ​​u ljetnim večerima na otvorenom, ali se bojite sitnih krvopija, prekrijte kožu i držite se podalje od stajaće vode kako biste smanjili izloženost. Ako vas ugrize, brzo zaustavite oteklinu i svrbež sigurnim domaćim lijekom.

Ako primijetite iritaciju ili druge negativne reakcije tijekom korištenja kućnog lijeka, odmah ga prestanite koristiti!

Vezani sadržaj:

Vitashop

Najnovije

Najčitanije