Komponente imunološkog sustava

Komponente imunološkog sustava

Komponente imunološkog sustava
  • Objavljeno: Petak, 27.11.2009.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Različite uloge

Sve vrste bijelih krvnih stanica imaju posebnu ulogu u imunološkom sustavu, a mnoge se mogu transformirati na različite načine.

Neutrofili su najčešći oblik bijelih krvnih stanica koje imate u tijelu. Koštana srž proizvodi trilijune neutrofila svaki dan ih i otpušta ih u krvotok, ali je njihov životni vijek kratak - općenito manje od jednog dana. Jednom kada su u krvotoku neutrofili privlače strani materijal, upale i bakterije. Ako se porežete, neutrofili će biti privučeni procesom koji se zove kemotaksija. Jednom kada neutrofili pronađe strane čestice ili bakterije on će ih uništiti. Na mjestima ozbiljne infekcije (gdje se reproducira puno bakterija), pojavit će se gnoj. Gnoj su zapravo mrtvi neutrofili i dugi stanični ostaci.

Eozinofili su usmjereni na parazite u koži i plućima, dok bazofili nose histamin. Sa stajališta imunološkog sustava upala je dobra stvar. To dovodi više krv i proširuje stjenke kapilara tako da više stanica imunološkog sustava može doći na mjesto infekcije.

Od svih krvnih stanica, makrofazi su najveći (otuda naziv "makro"). Monocite otpušta koštane srž, zatim plutaju u krvotok, ulaze u tkiva i pretvore se u makrofage. Kada žive u koži makrofagi se zovu Langerhansove stanice. Jedan od njihovih zadataka je počistiti mrtve neutrofile - makrofagi čiste gnoj kao dio procesa ozdravljenja.

Limfociti se nose s većinom bakterijskih i virusnih infekcija. Početak limfocita je u u koštanoj srži. Oni koji postaju B stanice razvijaju se u koštanoj srži prije ulaska u krvotok. T limfociti počinju svoj razvoj u koštanoj srži, ali kroz krvotok dolaze do timusa i sazrijevaju tamo. T stanice i B stanice se često mogu naći u krvi, ali imaju tendenciju da se koncentriraju u limfnom tkivu, kao što su limfni čvorovi, timus i slezena. Tu je i sasvim malo limfnih tkiva u probavnom sustavu. B stanice i T limfociti imaju različite funkcije.

B stanice sazrijevaju u stanice plazme, to su stanice koje proizvode antitijela. Svaka B stanica proizvodi jedno specifično antitijelo, koje prepoznaje jednu specifičnu staničnu oznaku ili antigen i veže se za virus ili bakteriju i stvara milijune antitijela.

T limfociti otkritivaju stanice u vašem tijelu gdje se skrivaju virusi i ubijaju ih. Dvije su vrste T limfocita, pomagači i supresijski T limfociti.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Očistite organizam i osnažite tijelo ovim ukusnim juhama

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije