Krv u mokraći je ozbiljan znak upozorenja
Obavezne pretrage
Budući da je oštećenje glomerula najčešće uzrokovano imunološkom reakcijom i upalnim oštećenjem bubrežnog tkiva, laboratorijskim pretragama ta se pretpostavka mora potvrditi ili odbaciti.
Upravo ako se radi o mlađoj osobi, nužno je isključiti autoimune bolesti koje mogu zahvatiti i bubrege. Osim imunološkim laboratorijskim pretragama, koliko su oštećeni glomeruli može se indirektno utvrditi mjerenjem količine bjelančevina izlučenih u 24 sata.
Određivanjem broja deformiranih crvenih krvnih zrnaca iz urina može se utvrditi jesu li crvena krvna zrnca prošla kroz oštećene glomerule ili potječu iz mokraćnih puteva.
Svakako treba uraditi ultrazvučni pregled bubrega. Njime se određuje njihova veličina (mali, skvrčeni bubrezi nalaze se kod dugotrajne, hronične bolesti, a uvećani, otečeni kod akutne) te provjerava da li postoje ciste koje također mogu izazvati navedene simptome.
Konačna dijagnoza postavlja se biopsijom bubrega - uzimanjem tkiva bubrega za mikroskopsku analizu. Na temelju toga može se provesti odgovarajuća terpija te zaključiti o prognozi bolesti.
Otoci koji se ponavljaju obično na udovima i očnim kapcima znak su zadržavanja soli, a time i vode u tijelu, a posljedica su mnogih patofizioloških poremećaja nastalih oštećenjem bubrega. To dovodi do porasta arterijskog pritiska, što je često uzrok glavobolje, na koju se pacijenti žale.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345