OPREZ! Vrućine mogu utjecati na djelovanje nekih lijekova - farmakologinja pojašnjava kada i tko treba paziti
Iako su visoke ljetne temperature nepodnošljive većini ljudi, one mogu imati poseban utjecaj na osobe koje uzimaju određene vrste lijekova. Osim toga što mogu uzrokovati dehidraciju, koja u ovakvim vremenskim uvjetima i inače stvara problem, neki lijekovi mogu imati izraženije nuspojave ili pojačano djelovanje pod utjecajem vrućine i stvoriti dodatne tegobe.
U razgovoru s Lucijom Anom Bićanić, mag. pharm., iz Farmakoterapijskog savjetovališta Doma zdravlja Zagreb - Centar smo saznali da uzimanje nekih lijekova može povećati osjetljivost na vrućine. Naime, do toga dolazi zbog njihovog utjecaja na znojenje koje tijelu služi kao mehanizam za regulaciju topline ili zbog toga što se pri vrućini njihovo primarno djelovanje jače ispoljava. O kojim se točno nuspojavama radi, koji lijekovi ih uzrokuju i kako smanjiti rizik - saznajte u nastavku.
Dehidracija
U ljetnim mjesecima se često zamjećuje da standardne doze lijekova za tlak pacijentima postaju previsoke, to jest, da krvni tlak postaje niži nego uobičajeno. Do toga dolazi zbog širenja krvnih žila pod utjecajem viših temperatura. Zato su starije osobe ljeti često podložne hipotenziji te je potrebno korigirati terapiju. S dolaskom nižih temperatura u jesen krvni tlak ponovno raste, stoga se pacijenti vraćaju na standardni režim uzimanja lijekova za tlak. Svakako, treba naglasiti da postoje iznimke kada osobama zbog izrazite vrućine i sparine krvni tlak poraste.
Isto tako, osobe koje uzimaju diuretike su podložnije pojačanom gubitku tekućine koji može dovesti do dehidracije zbog dodatnog znojenja, stoga je vrlo važno unositi dovoljne količine nezaslađene tekućine.
Dehidracija može utjecati na toksičnost nekih lijekova s uskom terapijskom širinom. To su oni lijekovi koji zahtijevaju pažljivo određivanje doze, kao litij, na primjer. U tom slučaju je potrebno prevenirati dehidraciju, a ne korigirati terapiju.
Znojenje
Skupine lijekova kao što su antikolinergici, antipsihotici i antidepresivi mogu utjecati na znojenje. Smanjenjem sposobnosti tijela da izlučuje znoj smanjuje se i hlađenje tijela, stoga su osobe podložnije utjecaju topline.
Sedacija
Lijekovi za smirenje poput benzodiazepina te lijekovi koji za svoju nuspojavu imaju sedaciju (npr. antiepileptici) mogu dodatno povećati rizik od padova zbog pojačane sedacije pri vrućinama. Također često smanjuju osjećaj žeđi, što posljedično dovodi do smanjenog unosa tekućine i dehidracije.
Kožne reakcije
Neki lijekovi kao što su analgetici (ketoprofen, ibuprofen...), antiaritmici (amiodaron), antibiotici (ciprofloksacin, doksiciklin), antireumatici (hidroksiklorokin) te kreme s kortikosteroidima mogu izazvati pojačanu reakciju kože na sunce. U slučajevima uzimanja ovih lijekova u je važno naglasiti upotrebu proizvoda s vrlo visokim zaštitnim faktorom (SPF 50) i čuvanje od sunca.
Kako smanjiti rizik?
Važno je naglasiti da se nikako ne preporučuje samostalno korigirati terapiju i naglo prekidati uzimanje, već je naglasak na nefarmakološkim mjerama: dovoljnom uzimanju tekućine i hrane, čuvanju od vrućina, to jest, izlaženju iz kuće prije 10 i nakon 17 sati te svakodnevno korištenje proizvoda sa zaštitnim faktorom od sunca.
Vezani sadržaj:
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345