Ljetna kozmetička torbica: Proizvodi koji vam mogu spasiti godišnji odmor
Jeste li primijetili da se tijekom ljetnih mjeseci osjećate bolje nego zimi? Istina, ljeto je vrijeme godišnjih odmora i već je pomisao na odmak od poslovnog okruženja dovoljna da se osjećamo bolje. Osim toga, ljeti više vremena provodimo na otvorenom, a smatra se kako izlaganje sunčevoj svjetlosti utječe na oslobađanje hormona serotonina, koji je povezan s podizanjem raspoloženja.
Ipak, iako su ljetni dani najčešće sinonim za opuštanje i dobro raspoloženje, ovaj period godine sa sobom donosi i nekoliko potencijalnih neugodnosti. Pojačano znojenje, opekline od sunca i različite infekcije problemi su koji muče mnoge, a kako biste ih izbjegli, važno je na vrijeme opremiti svoju kozmetičku torbicu proizvodima koji su posebno korisni u ljetnim uvjetima.
Dnevna higijena
Pojačano znojenje tijekom ljetnih vrućina problem je s kojim se svi susrećemo i često nam se čini da je tijekom nekih dana nemoguće zadržati osjećaj čistoće i svježine. Osim redovitog tuširanja, pokušajte i češće prati kosu, a ako to činite svaki ili svaki drugi dan, izaberite šampon koji je nježan prema vlasištu i namijenjen upravo za često pranje kose.
Dok ste izvan kuće ili stana svakako se pobrinite da uvijek sa sobom imate dezodorans i vlažne maramice kako biste se mogli osvježiti kad je to potrebno. Odličan saveznik u održavanju osjećaja svježine tijekom toplijih mjeseci može biti i baby puder. Nanesite ga u tankom sloju na tijelo na mjestima gdje se najviše znojite - ispod pazuha, po preponama, pa čak i po vratu - jer će upiti znoj i pomoći spriječiti stvaranje neugodnih mirisa.
Zaštita od sunca
Jedna od najvećih ljetnih opasnosti je sunčevo zračenje, a negativni učinci izlaganja suncu mogu biti kratkoročni poput opeklina, crvenila ili isušivanja kože, no i dugoročni kao što su pojava znakova prijevremenog starenja kože ili, u najgorem slučaju, razvoj raka kože. Kako biste zaštitili svoju kožu, izrazito je važno izabrati proizvod s odgovarajućim zaštitnim faktorom. S obzirom na vrlo visoku vrijednost UV indeksa na području Hrvatske, ali i većeg dijela Europe, preporučuje se korištenje proizvoda koji imaju SPF 30, 50 ili 50+.
Sredstvo za zaštitu od sunca najbolje je nanijeti na izložene dijelove kože 15-20 minuta prije izlaska iz kuće ili stana, a zatim ga, posebno dok ste na plaži, nanositi barem svakih dva sata i obavezno svaki put nakon presvlačenja, pojačanog znojenja ili kada se koža osuši nakon plivanja. Neovisno o tome je li vaša koža posebno osjetljiva, najbolje je birati sredstva sa što manje štetnih i nepotrebnih sastojaka. Ladival proizvodi sadrže minimalnu količinu sastojaka koja je dovoljna kako bi osigurali učinkovitu zaštitu od sunca, a u isto vrijeme bili nježni i prema najosjetljivijoj koži – radi toga ne sadrže mirise, ulja, emulgatore, konzervanse ili ostale štetne kemikalije. Dermatološki su testirani i proizvedeni u skladu s najvišim farmaceutskim standardima.
Njega kože
Hidratacija je uvijek izrazito važno kad je u pitanju zdravlje kože,a posebno ljeti jer se tada više znojimo i tako gubimo tekućinu iz tijela. Isušena je koža vrlo osjetljiva i sunčevo UV zračenje još će joj lakše nanijeti štetu nego normalnoj koži, zato, kako biste to spriječili, bez oklijevanja povećajte unos tekućine tijekom ljetnih mjeseci. Dobro je i povećati konzumaciju voća i povrća s visokim udjelom vode, poput rajčica, krastavaca ili lubenice. Uz to, za njegu kože birajte proizvode koji će doprinijeti postizanju adekvatne razine hidratacije.
Ako nakon sunčanja primijetite promjene na koži, čak i ako se radi samo o blagom crvenilu, nemojte to shvatiti kao uobičajenu pojavu, nego kao znak da je ipak došlo do oštećenja kože. Takva je koža isušena i prati je neugodan osjećaj iritacije i zatezanja te joj treba osigurati trenutnu hidrataciju. Ladival AKUT Fluid posebno je osmišljen za regeneraciju i njegu kože nakon izlaganja suncu, a učinkovito ublažava napetost i crvenilo kože te izaziva ugodan osjećaj hlađenja. Prikladan je za svakodnevnu upotrebu, a osim što smiruje i osvježava kožu, doprinosi i duljem trajanju preplanulog tena.
Intimno zdravlje
Vaginalne i urinarne infekcije mogu se javiti tijekom cijele godine, no češće su ljeti. Ljeto je vrijeme kada se više znojimo - to se odnosi i na intimno područje - ali i provodimo vrijeme uz bazen ili more u mokrom kupaćem kostimu. Toplo i vlažno okruženje idealno je za rast bakterija i gljivica pa ne čudi da se mnoge žene susreću s ovim problemima. Dodatni faktor rizika je, posebno kad je riječ u urinarnim infekcijama, dehidracija jer značajan gubitak tekućine do kojeg vodi pojačano znojenje znači da ćete rjeđe osjećati potrebu za mokrenjem, koje ujedno ima i funkciju “ispiranja” bakterija. Naposljetku, treba spomenuti i kako je ljeto vrijeme kada se mnogi češće prepuštaju seksualnim aktivnostima, što također može doprinijeti razvoju infekcija intimnog područja.
Kako biste izbjegli neugodnosti ove vrste pokušajte što manje vremena provoditi u mokrom ili vlažnom kupaćem kostimu i birajte pamučno donje rublje koje će se u slučaju znojenja lakše osušiti od sintetičkog. Vodite računa o redovnoj higijeni i prilikom tuširanja koristite nježne proizvode, namijenjene upravo njezi intimnog područja. Ako ste i inače skloni urinarnim infekcijama, onda već znate da je brusnica jedna od najboljih namirnica za zdravlje mokraćnog sustava. Urinal Aktiv* tablete sadrže visoko koncentrirani ekstrakt ploda američke brusnice, kao i ekstrakt europske zlatnice te vitamin D, koji doprinosi normalnoj funkciji imunološkog sustava.
Zdrava probava
Postoji nekoliko razloga zbog kojih vam probava može zadavati više problema ljeti nego inače. Treba znati da u vrijeme visokih temperatura tijelo velik dio energije usmjerava na to da se rashladi, zbog čega neki sustavi, uključujući probavni, sporije rade. Tome treba pridodati i čest problem dehidracije, koja može dovesti do pojave zatvora ili mučnine, a ne treba zaboraviti ni na to da je opasnost od trovanja hranom veća ljeti jer se bakterije lakše šire u toplom okruženju.
Prvi korak koji trebate napraviti za zdravlje svoje probave ljeti, ali i inače, je unos dovoljne količine tekućine. Pazite i na to da se zdravo hranite jer je neizbježno da sve što pojedete utječe na vaš probavni sustav. Birajte manje obroke kako biste svojem tijelu olakšali probavljanje hrane, smanjite unos alkoholnih i gaziranih pića jer mogu dovesti do iritacije želuca. Ne zaboravite ni na konzumaciju probiotika - jogurt je jedan od najboljih izvora - koji pomažu u održavanju ravnoteže crijevnog mikrobioma ili takozvanih dobrih bakterija. Kod proljeva je posebno učinkovit kvasac Saccharomyces boulardii koji je, uz tri soja živih kultura mikroorganizama, sadržan i u kapsulama Probielle Forte.*
*Dodatak prehrani nije nadomjestak ili zamjena uravnoteženoj prehrani. Preporučuje se uzimanje dodatka prehrani u okviru raznovrsne i uravnotežene prehrane te zdravog načina života. Čuvati od dohvata male djece.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345