Masaža kao lijek
Vrste masaže
Sigurno ste primijetili da postoje razni stilovi masaže koji su sve popularniji. Možda ste se također pitali je li riječ o prolaznom hiru ili pak o ozbiljnim tehnikama koje su dobre za zdravlje. Još važnije pitanje je kako možete znati koji stil masaže će vama najbolje odgovarati?
Stilovi koji se koriste u terapiji masažom variraju od dugih i glatkih dodira do kratkih i grubljih udaraca. Neki fizioterapeuti koriste ulja i losione, dok neki ne. Za neke masaže se trebate razodjenuti, za neke ne. Masaža može trajati od 5 minuta pa sve do 2 sata.
Prije nego li se odlučite za određeni stil masaže, morate odlučiti za što vam konkretno treba. Treba li vam za opuštanje i oslobađanje od stresa? Ili pak za olakšanje simptoma određenih zdravstvenih stanja? Prije nego li zakažete termin za masažu, pitajte terapeuta koji stil masaže koristi. Mnogi koriste više stilova, a terapeut može prilagoditi masažu, ovisno o dobi, stanju ili bilo kojim posebnim potrebama koje imate.
Ono što slijedi je popis nekih stilova masaže, a prva 4 su naročito popularna.
Švedska masaža
To je najčešći tip masaže. Uključuje meke i duge poteze popraćene gnječenjem i laganim ritmičkim udarcima. Švedska masaža je odlična za opuštanje napetosti u mišićima, koristi se za opuštanje, vraćanje energije i nakon ozljeda.
Potezi koji se koriste u švedskoj masaži su:
- Effleurage - glatki pokreti koji se koriste za opuštanje mekih tkiva
- Petrissage - slijedi nakon Effleuragea, a uključuje stiskanje i gnječenje
- Trenje - uključuje duboke, kružne pokrete koji uzrokuju trljanje slojeva tkiva jedan od drugi, pomaže da se poveća protok krvi
- Lupkanje - kratki i brzi bezbolni udarci
Neuromuskularna masaža
Oblik manipulacije mekih tkiva, koja ima cilj liječenje uzroka boli mišića i živčanog sustava. Ovaj oblik masaže je medicinski orijentiran i poboljšava cirkulaciju, rad živčanog sustava, nepravilno držanje i biomehaničke probleme koji mogu biti uzrokovani ponavljajućim pokretima koji uzrokuju ozljede.
Masaža dubokog tkiva
Najbolja je za ukočena i problematična područja na vašem tijelu. Terapeuti je koriste sporo, fokusiraju se na pritisak mišića, tetiva i ostalih tkiva duboko pod kožom. Iako su pokreti manje ritmički od drugih vrsta masaža, duboka masaža tkiva može biti vrlo terapeutska, ublažiti kroničnu napetost i ozljedu mišića.
Sportska masaža
Razvijena je kako bi se olakšali bolovi u mišićima koji se koriste za određeni sport. Koristi različite pristupe prije, za vrijeme ili nakon sportskih događanja. Može se koristiti za poboljšanje fleksibilnosti i sprječavanje ozljeda. Također je odlična za oslobađanje od mišićne napetosti, a pomaže i kod zacjeljivanja nakon sportskih ozljeda.
Masaža na stolcu
Obavlja na licu mjesta dok sjedite, potpuno odjeveni u prijenosnom i posebno dizajniranom stolcu. Ona uključuje masažu vrata, ramena, leđa i ruku, a traje u prosjeku 15 do 20 minuta. Neke tvrtke pružaju usluge masiranja svojim djelatnicima.
Shiatsu masaža
U Japanu shiatsu znači "pritisak prstima". Kod shiatsu masaže, terapeut koristi raznovrsne i ritmičke pritiske na određenim točkama tijela. Te točke se zovu akupresurne točke, a vjeruje se da su važne za tijek vitalne energije pod nazivom Chi. Zagovornici shiatsu masaže tvrde da ona može pomoći kod oslobađanja blokada na ovim akupresurnim točkama.
Tajlandska masaža
Tijekom tajlandske masaže terapeut koristi svoje tijelo kako bi klijenta postavljao u različite položaje. Ova vrsta masaže uključuje kompresiju mišića, mobilizaciju zglobova i akupresuru.
Masaža vrućim kamenjem
Za ovu vrstu masaže, terapeut zagrijano kamenje stavlja na određene dijelove tijela, kao što su akupresurne točke. Kamenje također može koristiti kao alat za masažu. Koristi se zajedno s drugim tehnikama masaže, a vruće kamenje može biti vrlo umirujuće i opuštajuće jer se toplina s kamenja prenosi duboko u tijelo.
Refleksologija
Koristi ruke kako bi stimulirala određene dijelove stopala. Za ta područja se vjeruje da odgovaraju određenim dijelovima tijela te masažom tih područja bi se trebala poboljšati dobrobit i zdravlje dijelova tijela s kojima su povezani.
Trudnička masaža
Tijekom trudnoće, vaše tijelo prolazi kroz velike promjene. Masaža može pomoći kod promjena kao što su stres, oticanje ruku i nogu, olakšavanje mišića i bol u zglobovima. Masaža može biti osobito korisna u vrijeme kada lijekovi i drugi medicinski preparati moraju biti ograničeni. Korištenjem posebno dizajniranih masažnih jastuka, terapeut će vam pomoći da se smjestite u udoban položaj kako biste mogli uživati u masaži.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345