Masaža tui-na
Cirkulacija životne energije chi
Cilj masaže tui-na je uspostavljanje ravnoteže u cirkulaciji životne energije chi. U našem tijelu chi neprestano cirkulira kanalima koje nazivamo meridijanama. Svaki organ u tijelu ima svoj pripadajući meridijan (12 parnih i 2 neparna).
Životna energija svakog organa je u točno određeno vrijeme u svome maksimumu, odnosno minimumu. To nazivamo kineskim organskim satom. Postoje dva aspekta vitalne energije - yin i yang. Ako su u skladu, govorimo o zdravlju. Svaki poremećaj odnosa yina i yanga može dovesti do bolesti.
Iskusan tarapeut ili doktor treba na vrijeme prepoznati simptome deficita ili širenja energije i tako spriječiti razvijanje bolesti. Upravo je to cilj akupunkture i masaže tui-na. Pritiscima na određene točke na meridijanama utječemo na protok životne energije.
Razni čimbenici mogu utjecati na neravnotežu energije: vanjski(vjetar, hladnoća, vrućina, suhoća, vlaga) i unutrašnji (radost, ljutnja, briga, žalost, strepnja i strah). Ako smo dugo izloženi bilo kojem od tih čimbenika, razvit će se bolest. Ona ne nastaje iznenada nego postepeno i najavljuju je razni simptomi koje ne prepoznajemo kao upozorenje.
Dakle, svaki od meridijana je povezan sa odgovarajućim unutrašnjim organom, a organi su raspoređeni unutar 5 elemenata (vatra, zemlja, drvo, voda i metal). Prema kineskoj filozofiji, cijeli se svemir očituje kroz tih 5 elemenata, a čovjek je dio toga svemira. U tradicionalnoj kineskoj medicini naglasak je na prevenciji bolesti, a ne na njenom liječenju jer je onda potrebno uložiti znatno više vremena i podvrgnuti se mnogim terapijama da bi se ozdravilo. Razlika između zapadne masaže i masaže tui-na je ta što je zapadna usmjerena na mišiće, tetive i ligamente, a masaža tui-na djeluje suptilnije, na energetskoj razini.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345