Što je masna stolica i kako je prepoznati? Ovo može biti ozbiljan simptom
Masna stolica, poznata i kao steatoreja, ukazuje na previše masnoće u stolici. Mnogi primjećuju da imaju masnu stolicu nakon što pojedu obrok s visokim udjelom masti. Masna stolica također može biti znak bolesti ili stanja koje treba liječiti. Stanja koja uzrokuju malapsorpciju masti, kao što su celijakija i cistična fibroza, često dovode do masne stolice. Malapsorpcija masti znači da tijelo ne probavlja pravilno hranu ili ne apsorbira masti potrebne za funkcioniranje. Bez liječenja, malapsorpcija masti može dovesti do štetnih nedostataka hranjivih tvari i naštetiti fizičkom zdravlju. Važno je znati kako masna stolica izgleda te koji su njezini simptomi kako bi se mogla prepoznati i potražiti liječnička pomoć.
Masna stolica - simptomi
Masna stolica je često glomazna, masna, blijeda, ima neugodan miris i nekada izgleda kao da je prekrivena sluzi. Može biti smeđe, žute ili narančaste boje, ali i crne ako u stolici ima krvi. Također, nakon odlaska na WC, stolica može plutati ili se lijepiti za WC školjku. Osim toga, neki ljudi mogu i osjećati simptome malapsorpcije masti kao što su:
- proljev
- bolovi u trbuhu ili grčevi
- nadutost
- plinovi
- nenamjerni gubitak težine.
Djeca koja imaju masnu stolicu zbog malapsorpcije također mogu kasniti u razvoju. U teškim slučajevima malapsorpcije, djeca mogu izgubiti masno tkivo i mišićnu masu.
Što uzrokuje masnu stolicu?
Masna stolica pokazuje da probavni sustav ne razgrađuje mast i ne apsorbira je pravilno. Nekada konzumacija veće količine prerađene hrane s visokim udjelom masti može iznenada uzrokovati masnu stolicu koja nestaje nakon jednog dana. Međutim, dugotrajna masna stolica obično je znak problema s crijevima, gušteračom ili žučnim kanalima, što dovodi do malapsorpcije.
Hrana s visokim udjelom masti
Mnogi imaju masnu stolicu nakon što pojedu veliki obrok ili međuobrok s visokim udjelom masti. Budući da probavni trakt ne može apsorbirati višak masnoće koja mu nije potrebna, svi ostaci masnoće izlaze kroz stolicu. Taj je učinak obično kratkotrajan i nestaje nakon što osoba pojede hranu s manje masti. Hrana s visokim udjelom masti koja može dovesti do masne stolice je:
- pržena hrana
- prerađene grickalice, poput čipsa
- pekarski proizvodi
- masna riba, poput lososa
- kokosovo i palmino ulje
- maslac, margarin ili mast
- orasi
- biljna ulja, poput uljane repice ili maslinovog ulja.
Crijevni poremećaji malapsorpcije
Stanja koji utječu na to kako crijeva apsorbiraju masti i druge hranjive tvari mogu dovesti do malapsorpcije. Kao rezultat toga, osoba može imati više masnoće u stolici.
Probavna stanja koja mogu uzrokovati malapsorpciju i dovesti do masne stolice su:
- celijakija
- prekomjerni rast bakterija u tankom crijevu
- Kronova bolest.
Egzokrina insuficijencija gušterače
Osobe s egzokrinom insuficijencijom gušterače imaju gušteraču koja ne proizvodi dovoljno probavnih enzima za razgradnju masti i probavu. Kao rezultat toga, višak masnoće koji nije probavljen ili apsorbiran izlazi kroz stolicu. Nekoliko poremećaja gušterače može dovesti do ove bolesti, a to su:
- pankreatitis
- cistična fibroza
- rak gušterače.
Manjak žučne kiseline
Do masne stolice može doći zbog nedostatka žučne soli, koji uzrokuje probleme s jetrom i žučnim vodovima. Jetra proizvodi žuč te je prenosi kroz male kanale koji se nazivaju žučnim vodovima, kako bi se olakšala razgradnja masti tijekom probave. Kada je protok žuči smanjen ili zaustavljen dolazi do stanja poznatog kao kolestaza, što znači da žuč ne može pravilno razgraditi mast. Kao rezultat toga, višak masnoće koji izlazi iz tijela može učiniti stolicu masnom.
Ako je proizvodnja žuči usporena ili je prestala, masna stolica je obično vrlo blijeda jer se pigment u žuči (bilirubin) također ne proizvodi pravilno. Bilirubin solici daje žutu boju. Kada se ovaj pigment u žuči ne stvara pravilno, izlazi u stolicu te joj daje blijedožutu ili sivkastu boju.
Bolesti i stanja jetre i žučnih vodova koja mogu uzrokovati nedostatak žučne kiseline i masnu stolicu su:
- akutni hepatitis
- ciroza
- primarni sklerozirajući kolangitis
- primarni bilijarni kolangitis
- žučni kamenci.
Komplikacije povezane uz masnu stolicu
Masna stolica sama po sebi ne mora uzrokovati komplikacije, ali problemi s malapsorpcijom koji uzrokuju masnu stolicu mogu dovesti do nedostatka hranjivih tvari i pothranjenosti. Ako tijelo ne dobije potrebne hranjive tvari, ne može pravilno funkcionirati. Komplikacije malapsorpcije su:
- nedostaci hranjivih tvari topivih u mastima (vitamini A, D, E i K)
- anemija uzrokovana nedostatkom željeza
- nedostatak cinka
- nagli gubitak težine
- povećan rizik od infekcija
- loš neurološki razvoj djece
- zastoj u rastu djece
- povećan rizik od niske gustoće kostiju (osteopenija), prijeloma kostiju i gubitka koštane mase (osteoporoza).
Kada se obratiti liječniku?
Ako masna stolica ne nestane nakon nekoliko dana, treba se obratiti liječniku. Masna stolica koja ne prolazi je obično znak stanja koje treba liječiti. Simptomi koji ukazuju na moguću komplikaciju povezanu s masnom stolicom i malapsorpcijom masti su:
- dehidracija
- neočekivani gubitak težine
- mišićna slabost ili bol
- umor
- žutica
- lako nastajanje modrica ili krvarenja
- svrbež kože
- vrućica
- zastoj u rastu djece
- krvava stolica
- jaka bol u trbuhu.
Vezani sadržaj:
-
Kako prepoznati imate li povišenu razinu “hormona stresa”? I što možete odmah učiniti da je snizite?
-
Je li sve u redu s vašom štitnjačom? Ovo je 9 znakova da možda ne radi kako treba
-
Ginekologinja o raku jajnika: "Zovu ga 'tihi ubojica', ali to nije sasvim točno"
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345