Medicinske sestre su od 'pomoćnica liječnika' postale partneri od povjerenja
Na dan 12. svibnja globalno se obilježava Međunarodni dan sestrinstva - medicinskih sestara/medicinskih tehničara. Za dan obilježavanja odabran je datum rođenja i sjećanja na Florence Nightingale (1820-1910), utemeljiteljicu modernog sestrinstva koja je „sestrinsku slavu“ stekla, između ostalog, radeći godinu i pol dana u britanskoj vojnoj bolnici tijekom Krimskog rata (1853-56).
Obilježavanje ovog dana organizira još od 1974. godine Međunarodno vijeće medicinskih sestara (International Council of Nurses), asocijacija koja ove godine slavi 120. godišnjicu, a okuplja više od 130 nacionalnih udruga među kojima je i Hrvatska udruga medicinskih sestara.
Dan sestrinstva - važno je ulagati u sestrinsku profesiju
Slogan obilježavanja i ove godine ima isti početni dio: medicinske sestre – glas koji vodi, uz nastavak i osnovnu temu: ulaganje u sestrinstvo i poštivanje prava u ostvarivanju zdravlja za sve. Želja je time usmjeriti pažnju prema potrebi da se zaštiti, pruži podrška i naglasi važnost investiranja u sestrinsku profesiju što bi ojačalo i zdravstvene sustave u cjelini.
Ovom prilikom smo razgovarali s Anom Ljubas, mag. med. techn., pomoćnicom ravnatelja za sestrinstvo i glavnom sestrom KBC-a Zagreb. Sestra Ana je Srednju školu za medicinske sestre završila u Zagrebu 1983. godine i od tada je zaposlena u KBC-u Zagreb. Za svoj poziv nam kaže kako nikada nije ni pomišljala o izboru neke druge profesije, za nju je to bila jednostavno jedina opcija.
„Rad medicinskih sestara svakodnevno ispisuje brojne lijepe priče. Sve one obiluju silnom požrtvovnošću, strpljivošću, razumijevanjem i empatijom koju medicinske sestre pružaju bolesnicima. Međutim, situacije u kojima medicinske sestre sigurnost i dobrobit bolesnika stavljaju ispred svoje osobne sigurnosti su nešto što bih posebno istaknula“, objašnjava nam i nadodaje: „Prisjetimo se samo početka pandemije. Dok se cjelokupno stanovništvo povlačilo u sigurnost svojih domova i brinulo kako i na koliko dugo se opremiti različitim potrepštinama, one su još predanije nastavile živjeti svoj život medicinske sestre. U vrijeme potresa bile su uz svoje bolesnike, smještale su ih na sigurno. Je li ih bilo strah? Jasno da je, ali sigurnost bolesnika bila im je na prvom mjestu. To je ono što me ispunjava radošću i ponosom što sam jedna od njih.“
Sestre se i dalje, uz ostale bolesti, suočavaju s nedaćama pandemije Covid-19 i pokazuju posvećenost poslu, ne odustaju pred izazovima, iako borba u takvoj radnoj okolini može ugroziti i njihove živote. Kroz pandemijsko razdoblje za svoj su rad doživjele dodatnu pohvalu javnosti, povećala se prepoznatljivost i važnost njihove uloge u društvu, no ipak za sada nisu toliko osjetile i neka ozbiljnija ulaganja u svoju struku od strane vlada i zdravstvenih sustava, piše Hrvatski zavod za javno zdravstvo.
Sestrinstvo nekad i sad
S obzirom na njezino bogato radno iskustvo, dug staž u svojoj profesiji, upitali smo može li nam reći što se tijekom godina promijenilo u radu medicinskih sestara te koje su najveće razlike u obavljanju posla medicinskih sestara prije i danas.
„U proteklih 39 godina koliko ja radim kao medicinska sestra promijenilo se puno toga. Osobito značajne promjene dogodile su se u posljednjem desetljeću. Do evolucije promjena doveo je razvoj biomedicinskih i tehnoloških znanosti. Upotreba tehnologije i novih medija u medicinskoj praksi rad medicinskih sestara učinili su zahtjevnijim i kompleksnijim. Kako bi odgovorile zahtjevima složene prakse medicinske sestre se kontinuirano educiraju, usvajaju nova znanja i preuzimaju nove obveze i odgovornosti. Promjene se događaju uz jednu konstantu, a to je da su medicinske sestre ključne za pružanje kvalitetne zdravstvene skrbi, a tako će biti i u budućnosti. Danas su medicinske sestre u području zdravstvene skrbi od "pomoćnice liječnika" postale "partneri od povjerenja"," kaže sestra Ana.
Kako bismo omogućili medicinskim sestrama da budu snažne, zadovoljne i spremne na suočavanje s budućim izazovima, važno je investirati u sestrinstvo, pružiti podršku njihovoj profesiji i poštovati njihova prava jer ulaganjem u sestrinstvo jačamo zdravstvene sustave diljem svijeta.
Vezani sadržaj:
- Najsestra Ana: Medicinskim sestrama sigurnost i dobrobit bolesnika ispred su vlastitih
- Evo zašto su medicinske sestre odlične supruge!
- 8 stvari koje liječnici ne žele da pacijenti rade
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345