Koronavirus: može li kirurška maska pomoći u zaštiti?
Slike i snimke koje dolaze iz zemalja u kojima se nalazi veći broj zaraženih korona virusom, prikazuju ljude koji se pokušavaju zaštititi od koronavirusa kirurškim maskama. No, postavlja se pitanje može li nošenje kirurške maske pomoći u zaštiti od koronavirusa?
Dr. William Schaffner, infektolog s američkog sveučilišta Vanderbilt objašnjava da kirurška maska ne pruža zaštitu od koronavirusa. Kirurške su maske namijenjene zdravstvenim radnicima jer je njihova funkcija spriječiti patogene iz usta i nosa da prijeđu na pacijenta.
S druge strane, respiratorna maska N95 može pomoći u zaštiti od zaraze korona virusom. Međutim, respiratorna je maska deblja od kirurške zbog čega je s njom teže disati, stoga nije namijenjena dugotrajnom nošenju.
I prije nego što je došlo do širenja zaraze korona virusom, u mnogim azijskim državama poput Japana i Kine ljudi su nosili maske kako bi se zaštitili od patogena i onečišćenog zraka. Međutim, dr. Schaffner objašnjava da kirurške maske nisu namijenjene zaštititi od čestica virusa s obzirom na to da ne stoje čvrsto oko nosa i usta, za razliku od N95 maske.
Podsjetimo, korona virus pripada obitelji respiratornih virusa koji mogu uzrokovati različite bolesti, od obične prehlade do teškog akutnog respiratornog sindroma (SARS) i bolesti poznate kao respiratorni sindrom Bliskog istoka.
Simptomi koronavirua uključuju: povišenu tjelesnu temperaturu, kašalj i otežano disanje.
Koronavirus zaštita
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), objavila je mjere opreza koje pomažu ljudima da se zaštite od korona virusa, a to su:
- izbjegavanje bliskog kontakta s osobama koje pate od akutnih respiratornih infekcija
- izbjegavanje bliskog kontakta s domaćim i divljim životinjama na područjima pogođenima virusom
- često pranje ruku, pogotovo nakon izravnog kontakta s bolesnim ljudima i boravka u njihovoj okolini
- termička obrada mesa i jaja
- stavljanje maramice prilikom kihanja i kašljanja
U slučaju pojave simptoma koji upućuju na respiratorne bolesti prije, za vrijeme ili nakon putovanja, WHO upućuje putnike da potraže liječničku pomoć.
Australski stručnjaci objavili su da su u laboratoriju uspjeli razviti verziju novog korona virusa, što bi moglo dovesti do razvoja lijeka u vrlo kratkom roku. Više o ovom otkriću saznajte na poveznici: lijek za korona virus.
Prema podacima koje je objavila stranica koronavirus.hr trenutni broj oboljelih u svijetu iznosi 3 843 524 broj umrlih 265 668, a broj oboljelih u Hrvatskoj je 2125 i 86 smrtnih slučajeva.
Dr. Natko Beck o korona virusu
Vezani sadržaj:
- Znate li koja je razlika između korona virusa, alergije, gripe i prehlade?
- Korona virus - simptomi!
- Korona virus: što trudnice i dojilje trebaju znati!
- Saznajte kako se prenosi korona virus!
- Otkrijte kako se zaštititi od korona virusa!
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345