Dojke se mijenjaju s godinama: Ovo je 5 promjena koje se događaju u 40-ima
Nakon navršenih 40 godina, nije neuobičajeno primijetiti nekoliko znakova starenja u ogledalu. Dok neke promjene ne bi trebale biti iznenađujuće - tanke linije oko očiju, malo mekši trbuh nego što je bio u dvadesetima i tridesetima - druge mogu biti neočekivane. Jedna poznata, ali često iznenađujuća promjena odnosi se na veličinu, oblik i ostale promjene vaših grudi.
Dramatičnost transformacije varira i često je usko povezana s promjenama u menstrualnom ciklusu. U ovom razdoblju života žene ulaze u fazu koja se naziva perimenopauza. Tijekom perimenopauze, jajnici postaju manji i proizvode manje estrogena. Ova faza može trajati do 45. - 55. godine života, ali može se dogoditi i ranije ili kasnije. Hormonalne oscilacije tijekom perimenopauze mogu rezultirati promjenama u menstrualnom ciklusu. Također mogu uzrokovati promjene u vašim grudima, kao i dobivanje težine i, naravno, starenje.
Zašto grudi rastu s godinama?
Tehnički, starenjem grudi ne postaju veće, no ako vam veličina traperica raste, moguće je da će vam i veličina grudi porasti. Održavanje težine (ili gubitak težine ako ste pretili) može pomoći da vaše grudi zadrže veličinu na koju ste navikli. Održavanje tjelesne težine također utječe na tonus i osjetljivost. Uz to, vježbanje može pozitivno utjecati na razine estrogena, pomažući vam da se riješite viška kilograma.
Na kraju 40ih i kasnije, možete primijetiti da se vaše grudi mijenjaju na drugačiji način. Tijekom menopauze, normalno je gubiti masnoću, tkivo i žlijezde u grudima. To može rezultirati time da vaše grudi izgledaju manje puno.
Donosimo još 5 promjena dojki koje biste mogli doživjeti u 40ima te načine kako ih spriječiti i usporiti.
1. Izrazita osjetljivost
Kroz perimenopauzu, menstrualni ciklus se može promijeniti. Može postati duži ili kraći od uobičajenog, a može se dogoditi i preskakanje menstruacije. PMS prije menstrualnog ciklusa također može biti izraženiji.
Osjetljive i bolne dojke relativno su uobičajene prije i tijekom perimenopauze. Bol se općenito opisuje kao osjećaj težine, zatezanje, nelagoda ili osjećaj pečenja u tkivu dojke. Ti simptomi mogu biti prisutni samo u jednoj ili u boje dojke.
Iako ne možete zaustaviti svoj hormonalni sat, možda ćete bol u dojkama moći ublažiti na sljedeće načine:
- Nosite odgovarajući sportski grudnjak: Dobar sportski grudnjak može pomoći u smanjenju boli tako da minimizira i podupire vaše grudi.
- Koristite tople i hladne obloge: Isprobajte ovu tehniku prije spavanja, pogotovo ako imate problema s buđenjem zbog bolnih dojki.
- Prilagodite prehranu: Možete početi s eliminiranjem ili smanjivanjem količine čaja, kave, čokolade i gaziranih pića. Također, prehrana s niskim udjelom masti, bogata vitaminima i vlaknima može se pokazati korisnom. Tjelesna aktivnost isto može pozitivno utjecati na to kako vaše tijelo proizvodi i koristi estrogen. Ne preskačite tjelovježbu ako su vam dojke osjetljive. Samo smanjite intenzitet.
- Koristite lijekove protiv bolova: Lijekovi protiv bolova mogu se nanijeti na kožu osjetljivog područja (lokalno) ili uzeti kao tableta (oralno).
- Posjetite liječnika: Ako vam analgetici ne pomažu, razgovarajte s liječnikom. Na tržištu su također dostupni propisani lijekovi za liječenje bolnih dojki.
2. Opuštanje dojki nakon 40. godine
U 40ima vjerojatno nećete primijetiti značajno opuštanje dojki. Ono je obično progresivnije tijekom 50-ih godina, u razdoblju nakon menopauze, kada je razina estrogena niska. Gubitak vezivnog tkiva glavni je razlog za tu promjenu. Gubitak tkiva znači manje elastičnosti i više opuštanja.
Koža vašim dojkama pruža strukturalnu podršku. U srednjim 20ima elastičnost kože dojki počinje opadati, a oko 45. godine nastupa i stanjivanje kože dojki. Te promjene dovode do smanjene potpore, odnosno, opuštanja.
U grudima postoje ligamenti koji pomažu u njihovoj podršci. Ti se ligamenti nazivaju Cooperovim ligamentima. S godinama se ti ligamenti se opuštaju, rezultirajući smanjenjem tonusa. Ove su promjene čisto estetske, ali ako vam smetaju, pokušajte raditi vježbe za jačanje. Jačanje mišića iza vaših grudi može pomoći u smanjenju izgleda opuštenosti.
3. Pojava kvržica i izbočina
Promjene u vašim dojkama mogu se dogoditi u bilo kojoj dobi. Na primjer, promjene u vlaknastom tkivu dojki poput cisti su vrlo uobičajene u 30-ima ili 40-ima. Možda ćete primijetiti da su vam dojke kvrgavije, što nije razlog za zabrinutost, sve dok su promjene u obje dojke slične. Također je normalno da dojke postaju sve kvrgavije kako se približava vrijeme menstruacije.
Kada se približavate menopauzi, možete primijetiti takve promjene. Kvržice u dojkama su u to vrijeme česte i obično nisu kancerogene.Ako imate neke sumnje, ili ako iznenada primijetite kvržicu koja nije bila ovdje prošlog mjeseca, ili ako se kvržica ne smanjuje nakon početka menstruacije - idite na liječnički pregled.
4. Promjene u gustoći dojki
Gustoću dojke ne možete osjetiti. To se odnosi na količinu masti u odnosu na količinu gušćeg tkiva poput žlijezda i kanala. Mamografija je jedini način da saznate stupanj gustoće svojih dojki. Gustoća dojke varira, a genetski faktori mogu utjecati na to. Također se mijenja tijekom života. S godinama dojke obično postaju manje guste, odnosno imaju više masti, a manje žlijezda i kanala.
Ako imate guste dojke, to može otežati otkrivanje potencijalnih abnormalnosti na mamografiji. Visoka gustoća dojki može također povećati rizik od razvoja raka dojke, stoga je važno da redovito obavljate preglede i pratite upute svojeg liječnika.
5. Povećan rizik od raka dojke
Važno je napomenuti da starenje samo po sebi nije uzrok raka dojke. Međutim, rizik od raka dojke povećava se s godinama. Znanstveno je dokazano da većina žena koje razviju rak dojke imaju više od 50 godina.
Budući da dob ne možete kontrolirati, postoje drugi čimbenici na koje možete utjecati kako biste smanjili rizik od raka dojke. To uključuje zdrav način života, kao što su održavanje zdrave tjelesne težine, redovita tjelesna aktivnost, ograničavanje unosa alkohola i izbjegavanje pušenja. Redoviti pregledi dojki i mamografije također su važni za ranu dijagnozu i liječenje.
Važno je naglasiti da ove promjene u dojkama nisu jedinstvene za svaku ženu. One su za svaku osobu individualne i moguće je da nećete doživjeti sve ove simptome. Ako primijetite bilo kakve promjene koje vam uzrokuju brigu ili nelagodu, najbolje je konzultirati se sa svojim liječnikom, kako biste dobili stručno mišljenje i preporuke prilagođene vašem individualnom stanju.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345