Najčešće probavne tegobe - nadutost, težina u želucu, žgaravica, zatvor

Najčešće probavne tegobe - nadutost, težina u želucu, žgaravica, zatvor

Najčešće probavne tegobe - nadutost, težina u želucu, žgaravica, zatvor
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 14.04.2014.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Što vam može pomoći kod probavnih tegoba?

Vlakna, voda, kretanje

Prirodna pomoć kod zatvora je konzumiranje namirnica bogatih vlaknima (mahunarke, povrće, voće, žitarice, integralni kruh, riža i tjestenina) i dovoljnih količina vode (2 litre tekućine dnevno), koji pomažu održati mekoću stolice, poboljšavaju tonus mišića stjenke crijeva i potiču prolazak stolice kroz crijeva. Također, bitno je uvesti i svakodnevno kretanje, jer ono potiče peristaltiku.

Magnezij

Magnezij je mineral koji doprinosi normalnom radu mišićnog i živčanog sustava, od mišića do probavnog trakta. Većina osoba koje probaju magnezij primijetit će mekše i učestalije stolice. Budući da mnoge osobe imaju manjak magnezija u prehrani, suplementacija magnezijevim tabletama će biti od dvostruke koristi.

Probavni enzimi

Ukoliko vas muče nadutost i težina u želucu moguće je da je probavljanje hrane otežano zbog smanjene proizvodnje probavnih enzima (laktaze, amilaze, lipaze, proteaze itd.). U tom slučaju od koristi mogu biti dodaci prehrani koji sadrže probavne enzime.

Probiotici

Probiotici su dobre bakterije koje žive u našim crijevima. Iako su poznatije po sprječavanju proljeva, ove bakterije pomažu i kod zatvora. Zaslužene su za normalnu probavu i uklanjanje štetnih bakterija koje proizvode toksine.

Probiotici su mikroorganizmi (iz roda laktobacila i bifidobakterija) koji živi dospijevaju u crijeva i tamo obavljaju funkcije korisne za zdravlje organizma. Može ih se dodavati u razne prehrambene proizvode, poput jogurta, napitaka i drugih proizvoda na bazi fermentiranog mlijeka.

Antacidi

Ukoliko vas muči žgaravica, antacidi (magnezijeve, natrijeve, kalcijeve i aluminijeve soli karbonata, silikata ili hidroksidi - lijekovi koji neutraliziraju želučanu kiselinu) su lijekovi prvog izbora. Tako npr. bikarbonat, tj. hidrogen karbonat, ima veliku sposobnost vezivanja kiselina, pa dobro neutralizira želučanu kiselinu i pomaže kod žgaravice.

Laksativi

Samo ako je doista nužno, možete posegnuti za laksativima, no bez pretjerivanja i uvijek u dogovoru s liječnikom. Dugotrajno, prečesto ili nepravilno korištenje ovih lijekova može izazvati nadraženost crijeva te neku vrstu ovisnosti, uslijed koje bi pražnjenje bez laksativa moglo postati problem. Laksative treba koristiti samo kao sredstvo za kratkoročno rješavanje zatvora, nakon kojeg morate nastojati stimulirati crijeva na pražnjenje prirodnim putem.

Stručnjaci za prehrambenu biotehnologiju razvili su OviLac® kapsule, koje u svojem sastavu sadrže probavne enzime, magnezij, hidrogenkarbonat (tj. bikarbonat) te bakterijske sojeve Lactobacillus acidophilus i Bifidus Longum.


Potražite OviLac® kapsule u svojoj ljekarni, od sada i u duo-pakiranju u kojem je jedna kutija OviLaca® gratis!

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Isprobajte ove ukusne i sočne poslastice s tikvicama

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije