7 jednostavnih stvari koje možete napraviti za zdravlje svojeg srca - već danas
Srce je snažan mišić, glavni organ u kardiovaskularnom sustavu. Svi njegovi dijelovi koordinirano rade zajedno kako bi pokretali krv kroz tijelo - krv dovodi kisik i hranjive stvari do stanica, ali i preuzima ugljični dioksid te otpadne tvari i prenosi ih do za njih zaduženih organa.
Nažalost, mnoga stanja i životne navike mogu negativno utjecati na pravilan rad srca i cjelokupnog krvožilnog sustava. Neke od najopasnijih navika su pušenje, neumjerena konzumacija alkohola, loša prehrana (posebno ako vodi do viška kilograma), stres, manjak sna, kao i manjak tjelesne aktivnosti.
Svima nam je poznato da je za promjenu životnih navika ponekad potrebno duže vrijeme, no postoje sitne promjene koje možete napraviti već danas.
Svjetski dan srca se obilježava 29. rujna, a tim povodom nekome od naših čitatelja ili čitateljica darujemo CardioVasc Plus*, jedinstveni dodatak koji doprinosi snažnijem srcu i zdravijem krvožilnom sustavu. U darivanju možete sudjelovati na našoj Facebook stranici ili Instagram profilu.
1. Pripazite na prehranu
Nepravilna prehrana izravno utječe na nakupljanje suvišnog masnog tkiva, posebno oko trbuha, što je povezano s povišenim krvnim tlakom i nezdravim razinama masnoća u krvi. Smanjenje unosa kalorija, odnosno kontrola porcija, mogu pomoći u smanjenju tog rizika. Također, prehrana bogata topljivim vlaknima, poput onih iz graha, zobi, jabuka i avokada, može smanjiti razinu "lošeg" kolesterola.
Konzumacija ribe bogate omega-3 masnim kiselinama, poput lososa i tune, također može zaštititi srce, dok orašasti plodovi nude zdrave masti, proteine i vlakna. Smanjenje unosa soli i zasićenih masti, te njihova zamjena zdravijim masnoćama poput onih iz maslinovog ulja i avokada, ključni su koraci za smanjenje rizika od srčanih bolesti. Prvi korak možete napraviti već danas - pripazite na to što će biti vaš idući obrok.
2. Razmislite o dodacima prehrani
U današnje vrijeme - kada većina nas ne stigne samostalno pripremiti baš svaki obrok ili jednostavno ne može znati podrijetlo svake namirnice - teško je uobičajenom prehranom unijeti u organizam sve ono što je potrebno za zdravlje srca. Uz spomenute omega-3 masne kiseline, za pravilnu funkciju srca i krvožilnog sustava također su važni vitamini B6 i B12, magnezij, željezo, selen i cink, te druge supstance kao što su astaksantin, fosfolipidi i koenzim Q10.
Dodaci prehrani su jednostavan i praktičan način da nadomjestite ono što ne uspijevate svakodnevno unijeti u organizam u odgovarajućim količinama. Primjer je CardioVasc Plus*, jedinstveni dodatak prehrani s 10 bioaktivnih sastojaka, koji doprinosi snažnijem srcu i zdravijem krvožilnom sustavu. CardioVasc Plus* je nastao kao rezultat višegodišnjeg istraživanja za zdraviji kardiovaskularni sustav.
3. Zasladite se tamnom čokoladom
Tamna čokolada, bogata kakaom, sadrži visoku koncentraciju flavanola, biljnih spojeva koji podržavaju proizvodnju dušikovog oksida. Dušikov oksid ima ključnu ulogu u opuštanju krvnih žila, što poboljšava cirkulaciju krvi i snižava krvni tlak, smanjujući tako rizik od srčanih bolesti.
Osim toga, flavanoli u tamnoj čokoladi povećavaju osjetljivost na inzulin, što može pridonijeti prevenciji dijabetesa, jednog od glavnih čimbenika rizika za bolesti srca. No, iako tamna čokolada ima mnoge prednosti, treba je konzumirati umjereno, jer je visokokalorična i sadrži zasićene masti koje mogu utjecati na razinu kolesterola.
4. Popijte šalicu čaja
Ali ne bilo kojeg čaja, barem kada je u pitanju zdravlje srca - izaberite crni ili zeleni čaj.
Crni čaj, poznat po visokom sadržaju polifenola, poboljšava funkciju krvnih žila i protok krvi, što može pomoći u zaštiti srca. Neke studije su pokazale da crni čaj može značajno smanjiti razine ukupnog i LDL kolesterola, kao i triglicerida, što doprinosi smanjenju rizika od srčanih bolesti. S druge strane, zeleni čaj, koji je manje procesuiran od crnog čaja, sadrži veće količine moćnog antioksidansa EGCG (epigalokatehin galat). Ovaj spoj pomaže u sprječavanju ateroskleroze i nakupljanja plaka u arterijama, čime se smanjuje rizik od srčanog i moždanog udara.
5. Zamijenite lift stepenicama
Kad puno sjedimo, to znači da veliki mišići u našem tijelu puno miruju i ne koriste glukozu koja je u tijelu glavni izvor energije. To može uzrokovati porast razine šećera u krvi i potaknuti oslobađanje inzulina, hormona koji regulira šećer u krvi. S vremenom, zbog sjedilačkog načina života tijelo postane manje osjetljivo na inzulin i može doći do pojave inzulinske rezistencije. Ona potiče upalne procese koji igraju ključnu ulogu u nakupljanju masnog plaka unutar arterija. Način da to spriječite je više kretanja i fizičke aktivnosti, a ono što možete napraviti već danas je zaobići lift i izabrati stepenice.
6. Izdvojite vrijeme za omiljeni hobi
Bavljenje aktivnostima u kojima uživamo i koje nas opuštaju može pozitivno utjecati na mentalno, ali i fizičko zdravlje. Hobi koji uključuje fizičku aktivnost u isto vrijeme doprinosi smanjenju razine stresa, ali i krvnog tlaka te otkucaja srca, a to su sve dobrobiti kada je u pitanju zdravlje srca.
Ako niste ljubitelj aktivnosti poput planinarenja ili vožnje biciklom, ne brinite jer možete izabrati i manje zahtjevnu aktivnost kao što je vrtlarenje, koje također uključuje kretanje i boravak na svježem zraku. S druge strane, ako radije provodite vrijeme uz knjigu, dobro je znati da i takvi hobiji doprinose smanjenju stresa, dakle, mogu pozitivno utjecati na zdravlje srce.
7. Ne zaboravite se smijati
Postoje istraživanja koja sugeriraju da smijeh može utjecati na smanjenje razine hormona stresa i upalnih procesa u arterijama te doprinijeti rastu razine HDL-kolesterola, poznatog i kao “dobri kolesterol”. Dovoljan razlog da se nasmijete, zar ne?
Naravno, teško ćete iskreno smijati ako za to ne postoji razlog, no možete se pobrinuti da stvorite okruženje u kojem je smijeh neizbježan. S vremena na vrijeme pogledajte film koji bi vas mogao nasmijati, organizirajte druženje s prijateljima i obitelji - na primjer uz društvene igre - a ako je za manjak smijeha krivac usamljenost, nije loša ideja da razmislite o kućnom ljubimcu ili hobiju koji bi mogao dovesti do novih poznanstava.
Za više informacija o darivanju, kliknite ovdje.
*Dodatak prehrani nije nadomjestak ili zamjena uravnoteženoj prehrani. Važno je pridržavati se uravnotežene i raznovrsne prehrane i zdravog načina života.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345