Ne preskačite ovih 5 koraka u sportu, i neće doći do ozljeda
Mediji, liječnici i stručnjaci sa svih strana svakodnevno pozivaju na fizičku aktivnost. Jer, prednosti su brojne; od smanjenja rizika kardiovaskularnih bolesti, smanjenja pretilosti, osteoporoze, depresije i raznih anksioznosti, pa sve do smanjenja rizika od rane smrtnosti. Koliko god ima glasnih poziva na fizičku aktivnost i kretanje, premalo je uputa kako da sport ili bilo koja rekreacija, ne završi u bolovima, ozljedama i posjetu liječniku. Donosimo pet koraka koje poštujte i slijedite prije nego što se uputite na sportske terene ili prirodu, kako bi izbjegli moguće ozlijede.
1. Zagrijavanje
Zagrijavanje je vrlo bitan korak kojeg mnogi preskaču. I tu dolazi do problema. Zagrijavanje prije i istezanje prije, ali i nakon fizičke aktivnosti može povećati mogućnosti mišića za kontrakciju što dovodi do smanjenog rizika od ozljeda. Svako istezanje treba započeti polako i bez forsiranja. Ono treba ići do postizanja točke gdje se osjeća tenzija mišića. Istezanje ne smije biti ni malo bolno.
2. Pravilno izvođenje pokreta/vježbi
Poznavanje tehnike koja se prakticira, i pravilno izvođenje svakog pokreta u bilo kojem sportu jedna je od ključnih metode prevencije ozljeda. Nepravilno izvođenje pokreta stvara nepovoljne biomehaničke odnose u kojima dolazi do preopterećenja određenog tkiva i njegove moguće ozljede. Dajte si vremena, ne krećite u sport bez educiranog vodstva i ne precjenjujte svoje mogućnosti.
3. Prebrza promjena intenziteta
Bilo da se radi o brzini ili težini treninga, dramatično povećanje intenziteta može biti siguran put do boli i do ozljeda. Samo zato što ste izdržali 30 minuta, ne znači da biste odmah trebali skočiti na 60 minuta intenzivnog treninga. Ako dugo niste bili aktivni, povećavajte svoje performanse postupno. Ne žurite!
4. Odgovarajuća obuća
Jedan od čestih faktora zbog kojeg dolazi do ozljeda je neadekvatna obuća. Kojim god da se sportom krenete baviti, obratite pažnju na izbor obuće. Odabir odgovarajuće sportske obuće svakako nije jednostavan. Potrebno je znati što tražite, u čemu ćete uživati dok se krećete, ili ćete odabrati obuću koja je kvalitetna, lagana ali nije tako udobna. Obuća na vašim nogama mora biti pravilne kvalitete, stabilna, udobna, kako bih vaše noge ostale zdrave i kako ne bi došlo do ozljede. Ako negdje ne treba štedjeti to je onda pri kupovanju odgovarajuće obuće za bilo koji sport.
5. Ne žurite natrag na trening ako dođe do ozljede
U slučaju sportske ozljede sportaši i rekreativci često znaju brzati s rehabilitacijom i što prije nastaviti s treninzima. Nepotpuno sanirana ozljeda, kao produkt neadekvatne i nedovoljno duge rehabilitacije nakon ozljede, jedan je od najčešćih razloga nove, a često i još teže ozljede. Stoga, ne žurite i dajte si vremena za oporavak.
Ako ste poštovali ili niste ove korake, a ipak je došlo do ozlijede, i za to postoji rješenje. Ono se zove ITAMI; prvi diklofenak flaster na hrvatskom tržištu. Koristi se za lokalno i simptomatsko liječenje akutne boli povezane s istegnućem, uganućem ili modricama. Lijepi se na kožu na bolno mjesto gdje djeluje protiv bolova do 12 sati. Trenutno olakšava bol i neugodu.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345