Igrač mislima upravlja videoigrom: neobična terapija pomaže kod stresa, ali i autizma
Neurofeedback je neinvazivna i zabavna metoda normalizacije moždane aktivnosti koja se koristiti za poboljšanje pažnje, smanjenje hiperaktivnosti te impulzivnih i agresivnih reakcija. Pokazala se kao učinkovita terapija u slučaju ADHD-a, navodi Marin Maletić koji je zbog osobnog iskustva imanja djeteta s ADHD-om i pozitivnih rezultata ove terapije 2016. godine odlučio osnovati tvrtku Umo neuroscience koja je omogućila korištenje ove metode.
Igrač mislima upravlja videoigricom
„Nakon što smo otkrili neurofeedback životi su nam se drastično popravili, svima, a pogotovo meni i djetetu koji smo prošli neurofeedback. Ja sam zaista ostao zapanjen snagom te metode, ali još i više činjenicom da je usprkos tome dosta nepoznata. S obzirom da sam po vokaciji tehnološki poduzetnik, a tada sam baš izlazio iz jednog projekta, odlučio sam pokrenuti firmu s misijom povećanja pristupačnosti i dosega neurofeedback metode“, kaže Maletić te objašnjava da se ova metoda provodi tako da se pomoću EEG pojačala odrede moždani valovi koji se koriste za upravljanje videoigrom ili nekim drugim audiovizualnim sadržajem. "Možemo doslovce reći da kod neurofeedbacka igrač mislima upravlja videoigricom, a nastojeći unaprijediti igru, unapređuje svoje moždane valove. Moždani valovi su ogledalo kvalitete rada mozga i desetljeća istraživanja pokazala su kakvi obrasci moždanih valova dovode do optimalnog rada mozga. Uz pomoć neurofeedbacka osoba može postići značajne promjene tih obrazaca što dovodi do raznih pozitivnih promjena u funkcioniranju."
Foto: neurofeedback.hr
Razvijanjem tehnološke platforme omogućeno je jednostavnije korištenje ove metode, a početkom 2018. godine pokrenut je neurofeedback centar Umo igraonica koja je zamišljena kao razvojni poligon koji zadovoljava potrebe za neurofeedbackom. Naš sugovornik navodi da je prve dvije godine interes za Umo igraonicom rastao iz mjeseca u mjesec, a nakon pojave pandemije odlučili su se na online način rada koji se pokazao toliko dobro prihvaćen da se, jednom kada su se stvari normalizirale, nisu vratili na sistem rada u kojem klijenti dolaze u njihov centar. Stoga je 2020. godine Umo igraonica evoluirala u Umo HOME, uslugu provedbe neurofeedback treninga u miru vlastitog doma.
Neurofeedback terapija pomaže djeci i odraslima kod niza poteškoća
"Za provedbu neurofeedback metode potrebni su EEG pojačalo, laptop i educirani trener. EEG pojačalo služi da bi se izmjerili moždani valovi, koji se onda u računalu obrađuju i pretvaraju audiovizualnu povratnu informaciju. Kao i kod svakog treninga, da bi se cilj ostvario potreban je trener koji klijenta vodi kroz cijeli proces. Kod Umo home klijenti na kućnu adresu dobivaju Umo EEG pojačalo i laptop, a trener se na tu opremu spaja preko interneta i vodi trening jednako kao da se nalazi u istoj sobi s klijentom", objašnjava Maletić.
"S obzirom da smo krenuli kao dječji neurofeedback centar i dan danas najveći broj naših klijenata čine djeca s određeni razvojnim problemima, od relativno jednostavno rješivih problema vezanih uz deficit pažnje do autističnog spektra. Dio klijenata su odrasli ljudi koji već koriste određeni vid psihoterapije i neurofeedback im pospješuje efekte toga. U zadnje vrijeme radimo i s vrhunskim sportašima, za koje se odavno zna da im neurofeedback može puno pomoći, ali tek s Umo HOME-om mogu uklopiti neurofeedback u svoj dnevni program", kaže Maletić te dodaje da u zadnje vrijeme imaju i sve više klijenata koji neurofeedback koriste samo kao vid opuštanja i postizanja uravnoteženih reakcija na stres.
Trajanje neurofeedback treninga
Trening se provodi tako da se elektrode EEG pojačala spoje na glavu i snimaju moždane valove. Poseban program pretvara amplitude moždanih valova u komande za videoigricu, koju osoba zatim igra doslovno svojim mislima. Pokušavajući popraviti izvedbu u igrici, osoba istovremeno popravlja i svoje moždane valove. Trening, ovisno o problemu koji se rješava i samoj dobi klijenta traje između 20 i 30 minuta, a za čitavo to vrijeme trener komunicira s klijentom i mijenja težinu treninga kako bi rezultati rada bili optimalni. Treninzi se rada 4 puta tjedno, s pauzama za vikend i u srijedu.
Vezani sadržaj:
- Zašto je zdravo ići psihologu i psihoterapeutu?
- Briga o mentalnom zdravlju: što je biofeedback i neurofeedback?
- Mame mamama: Marijana Mikulić o odgoju djeteta s poteškoćama u razvoju
- 3 dijela mozga koji upravljaju emocijama - koristite li pravi u pravom trenutku?
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345