Njega lica

Njega lica

Njega lica
  • Objavljeno: Nedjelja, 27.02.2011.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Krema za brijanje

Mokro brijanje britvom jedan je od najstarijih načina uklanjanja neželjenih dlačica (s bilo kojeg dijela tijela). Danas se na tržištu nudi ši­rok raspon krema i pjena za brijanje kako za muškarce tako i za žene. Te kreme i pjene izgledaju privlačno, ugodne su, a neke čak i lijepo mi­rišu. No, one mogu sadržavah neke ne tako ugodne sastojke, na prim­jer:

voda, palmitinska kiselina, trietanolamin, lauret-23, izobutan, aloe barba-densis, paraffinum liquidum, stearilni alkohol, cetilni alkohol, cetil dimetikon kopoliol, propan, lauramid DEA, parfem, PEG-150 distearat, BHT, imidazo-lidinil urea, metilparaben, propilparaben, kvaternij-15.

Trietanolamin (TEA) i lauramid DEA su deterdženti/surfaktanti, koji mogu izazvati nadraženost kože. Što još više zabrinjava, ka­da se pomiješaju s PEG spojevima koji mogu osloboditi formal-dehid (vidi u nastavku), tada mogu sadržavati kancerogene nitrozamine.

PEG-150 distearat. PEG spojevi dobivaju se od polietilen glikola. Upotrebljavaju se kao stabilizatori, humektanti i sredstva za vlaženje. Sto je manje tih spojeva, to je proizvod više tekuć. PEG spojevi su sredstva koja daju formaldehid, pa ih se ne bi smjelo upotrebljavati u proizvodima koji sadrže DEA, MEA ili TEA. PEG spojevi također mogu sadržavati kancerogeni 1,4-dioksan. Hu­mektanti privlače vodu iz izvora koji njome najviše obiluju. U su­him atmosferskim prilikama proizvodi koji ostaju na koži a sadrže PEG spojeve privući će vlagu iz kože.

BHT i imidazolidinil urea su konzervansi. BHT, ili butilirani hidroksitoulen, je sintetički antioksidans koji može uzrokovati alergij-ske reakcije. Imidazolidinil urea je najčešće korišten konzervans nakon skupine parabena. Može osloboditi formaldehid u proiz­vodu i najopasniji je kada se upotrebljava zajedno s etanolaminima (DEA, MEA, TEA). Također može prouzročiti alergijske reak­cije i povišenu osjetljivost.

Parabeni ili parahidroksibenzoični kiseli esteri su također sinte­tički konzervansi. Lako se upijaju i mogu izazvati nadraženost kože. Također djeluju kao oponašatelji estrogena. Poredani od najviše do najmanje estrogenog, skupina parabena uključuje sljedeće spojeve: butilparaben, propilparaben, etilparaben, me­tilparaben.

Kvaternij-15 je regenerator i konzervans koji može nadražiti kožu. Riječ je također o kemikaliji od koje može nastati formal­dehid te koja otpušta nitrozamine kada se upotrebljava s DEA i TEA spojevima.

Paraffinum liquidum je tekući parafin, nusproizvod rafiniranja nafte. U kremi za brijanje upotrebljava se kao lubrikant. Tekući parafin može uzrokovah nadraženost kože, a postoje dokazi da bi mogao biti kancerogen te da može povećati fotosenzitivnost kože.

Izobutan i propan su propelanti. Neurotoksični su (oštećuju sre­dišnji živčani sustav) u visokim koncentracijama. Također prido­nose pojavi globalnog zagrijavanja.

Stearilni alkohol se često upotrebljava kao lubrikant kako bi olakšao prianjanje proizvoda uz kožu. Čini se da nije toksičan, ali može uzrokovati blagu nadraženost kože. Palmitinska kiselina je masna kiselina koja se dodaje kao surfaktant te za omekšavanje kože.

Cetil dimetikon kopoliol je derivat silikona koji se upotrebljava za regeneraciju i zaštitu kože. Ne smatra ga se toksičnim.

Lauret-23. Lauret spojevi su emulgatori. Lauret-23 može sadrža­vati kancerogeni 1,4-dioksan.

Aloe barbadensis. Ekstrakti aloja dodaju se kako bi lice bilo glade. Mnoge pjene za brijanje upotrebljavaju biljne ekstrakte. Oni su općenito netoksični, ali mogu uzrokovati alergijske reakcije i po­višenu osjetljivost kod nekih osoba.

Proizvođači nisu naveli parfem koji se nalazi u proizvodu iz gor­njeg primjera, iako je imao snažan miris. Većina krema za brijanje sadržava mirise, a neke sadrže i potpuno nepotrebne boje koje proizvod čine toksičnijim.

Zamjenska sredstva za brijanje

Mokro brijanje trebalo bi biti mokro brijanje. Ako dobro navlaži­te dlačice prije samog brijanja, trebat će vam manje kreme ili pjene. Moderne kreme za brijanje pune su lubrikanata, jer mnogi muškarci i žene izbjegavaju bitan dio, a to je vlaženje kože. Osim toga:

  • Upotrebljavajte sapun za brijanje. To nije zapravo sapun (osim ako ga ne kupite u posebnom dućanu sa zdravim proizvodima), ne­go deterdžent u krutome stanju. Međutim, njime ćete moći iz­bjeći probleme vezane uz otapala i propelante koji se nalaze u pjenama za brijanje. Upotrijebite četkicu kako biste uklonili višak pjene, osim ako nemate vrlo suhu kožu. Četkica za brijanje može nadražiti suhu kožu, stoga prije nanošenja pjene na lice najprije njome nasapunajte ruke.
  • Upotrebljavajte ulje za brijanje. Sve više tvrtki proizvodi ova divna ulja kojima su obično dodana eterična ulja koja površinu lica ti­jekom brijanja čine glađom te imaju umirujući učinak.
  • Kupite električni aparat za brijanje. Izbrijano područje neće biti tako glatko, ali tako ćete barem izbjeći prekomjernu izloženost oštrim kemikalijama.

Više o ovoj temi pročitajte u knjizi:

Vitashop

Najnovije

Najčitanije