Njega lica
Zamjenska sredstva za njegu lica
Ako namjeravate nastaviti s uporabom komercijalnih proizvoda, odaberite one s najmanjim brojem sastojaka i posebno pazite na one koji bi mogli sadržavati kancerogene tvari. Ulje i parafin u hidratantnim kremama ono je što čuva vlagu nadomak koži, pa zašto onda ne biste razmislili o jednostavnim biljnim uljima za održavanje svježe kože? Oni će imati isti učinak uz manju cijenu, a vi ćete znati što doista stavljate na lice. Kao općenito pravilo, upotrebljavajte lakša ulja kao što je ulje od marelice, kokosa ili jojobe za normalnu kožu, a teža ulja kao što je ulje avokada i pupoljke (Ocnothera bicnnis) za stariji ili suši tip kože. Ulje od ružinih plodova također se smatra bogatim i hranjivim za lice.
Ostali proizvodi za lice
Količina stvari koju stavljamo na lice upravo je zapanjujuća, a kako je koža lica tanja nego na ostalim dijelovima tijela, potencijal za upijanje toksičnih kemikalija mnogo je veći. Iako nam mnogi proizvodi za njegu kože obećavaju da ćemo njihovom uporabom izgledati mlađe, dugotrajna uporaba može znatno isušiti i postarati kožu. To se ne mora vidjeti ako ih počnete upotrebljavati sa 24 godine, no sa 54 šteta će biti zamjetljiva i uglavnom nepovratna.
Scrub za dubinsko čišćenje obično sadrži oštre deterdžente, emulgatore i abrazive. Abraziv može biti bilo što od voćnih sjemenki, preko talka do mnogo više zabrinjavajućih čestica poput aluminijevog oksida. Ostale vrste sadrže sredstva koja isušuju kožu, poput alkohola. Obična krpa za lice imat će isti učinak, pa je pomalo nerazumno kupovah nešto drugo. Kupovati scrub za dubinsko čišćenje znači uzalud baciti novac, jer može nepotrebno oštetiti kožu ako se prekomjerno upotrebljava, a svakako će povećati razinu toksina u vašem tijelu.
Toneri se sada smatraju nužnim međukorakom između čišćenja i vlaženja lica. Zapravo je taj korak obična marketinška izmišljotina. Čista koža ima boju kakvu treba imati.
Neki toneri upotrebljavaju alkohol kako bi isušili kožu i učinili je zategnutijom. Drugi obećavaju da će zatvoriti pore na vašem licu, čineći je tako mlađom i čvršćom. Nažalost, veličina vaših pora genetski je određena i one se ne otvaraju niti zatvaraju. Kada bi to bio slučaj, vaše bi se lice cijeloga dana treslo kao žele. Toner zapravo djeluje tako što vam na lice stavlja oštre kemikalije koje snižavaju temperaturu kože. To utječe na potkožno tkivo, koje se kratkotrajno steže, dajući onaj svojstveni "zategnuti" osjećaj koji imate nakon uporabe tonera.
Isti taj osjećaj možete postići tuširanjem u hladnoj vodi ili umivanjem lica hladnom vodom, pa čemu onda uzalud bacati novac na sumnjive kemijske smjese? Ako ipak morate kupiti nešto što će "dati ton" vašoj koži, kupite jednostavne proizvode poput destilirane vodice od biljke Hamamelis virginiana, ili upotrijebite blagu otopinu jabučnog octa u vodi bez minerala.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
-
Recept tjedna
-
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345