Oprez, petarde nisu igračka!
Problem shvatite ozbiljno
Bliže se blagdanski dani, nezamislivi bez pirotehnike poput petardi, raketica ili sličnih sredstava. Iako mnogi smatraju je riječ o bezazlenoj dječjoj zabavi, nažalost, sve češće smo svjedoci tragičnih posljedica njihove uporabe.
Robotopi, žabice, bombarderi, vatrene kugle, bumbari ili dinamitosi neki su od živopisnih naziva pirotehničkih sredstava, lako nabavljivih i dostupnih svima. No naizgled nedužna igra može završiti i s kobnim posljedicama, poput nedavnog slučaja u splitskom naselju Mertojaku kad je, nasreću lakše, ozlijeđena desetomjesečna beba u kolicima.
Iako MUP svake godine provodi svoju tradicionalnu akciju Mir i dobro, čini se da se mnogi redovito ogluše na upozorenja, pa u policijskim izvješćima nakon blagdana uvijek možemo čuti koliko je osoba ozlijeđeno uslijed neoprezne uporabe pirotehničkih sredstava.
Ove godine akcija Mir i dobro provodit će se od 15. prosinca do 7. siječnja, te će policija u blagdanskom razdoblju pojačano kontrolirati nedozvoljenu prodaju pirotehničkih sredstava.
Da je riječ o zbilja ozbiljnom problemu, govore i statistički podaci prošlogodišnje akcije Mir i dobro u kojoj je zbog nezakonite uporabe i neopreznog rukovanja oružjem i različitim eksplozivnim sredstvima devet osoba bilo teško ozlijeđeno. Lakše je ozlijeđena 21 osoba, od kojih su sedmero bila djeca mlađa od 14 godina.
"Otkad su mi ubacili petardu u kapuljaču pred školom, zamrzio sam petarde i strašno ih se bojim", kaže 10-godišnji mali stanovnik Trešnjevke koji se, na svu sreću, izvukao bez većih posljedica.
Nažalost, mnogi su klinci stradali od petardi koje su im eksplodirale u ruci, iskrica koje su im uletjele u oko ili opeklina koje su nastale kad im se zapalila odjeća. Ponekad je kriva neispravna petarda, a ponekad je krivo neispravno rukovanje - ne baci se na vrijeme, drži se preblizu očiju ili se ispali prema frendu (a o stavljanju u boce da i ne govorimo!).
Kad je riječ o ozljedama, radi se o oštećenjima šaka i prstiju, lica i očiju, u kombinaciji s opeklinama koje teško oštećuju funkcionalne dijelove šake, živce i tetive. Utjecaj topline eksplozije nakon nekoliko dana izaziva odumiranje tkiva, pa je nužno izvesti nekoliko djelomičnih amputacija u više slojeva. Oči, pak, najčešće stradavaju od opeklina i čestica raketa ili petardi.
Osim toga, petarde su opasne po zdravlje, jer se u njima, pored drugih kemijskih sastojaka, nalazi i otrovni selen. Nakon eksplozije petardi u zraku se talože otrovni plinovi koje udišemo i koji mogu ostaviti posljedice na naše zdravlje.
Inače, tijekom cijele godine dopuštena je prodaja tzv. pirotehničkih igračaka: prskalice, bengalske šibice, male petarde. Pirotehička sredstva drugog razreda, a riječ je o petardama piraticama, rimskim svjećicama, malim vatrometnim biciklima i slično, smiju se prodavati od 15. prosinca do 2. siječnja, a mogu ih kupiti samo stariji od 18 godina.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345