Osnovne značajke krvnoga tlaka

Osnovne značajke krvnoga tlaka

Osnovne značajke krvnoga tlaka
  • Objavljeno: Srijeda, 11.03.2009.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Ostali čimbenici

Središnji živčani sustav, zajedno s hormonima, enzimima i drugim tvarima, također utječe na krvni tlak.

Baroreceptori

Unutar stijenki srca i nekoliko krvnih žila nalaze se čvoraste strukture/tvorevine koje se nazivaju baroreceptorima. Te strukture djeluju slično termostatima koje imamo u kući. Baroreceptori neprestano prate tlak krvi u arterijama i venama. Ako osjete promjenu tlaka, šalju signale mozgu da uspori ili ubrza rad srca, ili proširi ili suzi arterije kako bi tlak ostao u normalnim granicama.

Adrenalin

Mozak reagira na poruke dobivene od baroreceptora time što potiče lučenje hormona i enzima koji utjeèu na rad srca, krvnih žila i bubrega. Jedan od najvažnijih hormona koji utječu na tlak jest adrenalin. Adrenalin se izluèuje u krv tijekom razdoblja velikog stresa ili napetosti, kao npr. kad se prestrašimo ili žurimo dovršiti neki zadatak.

Adrenalin uzrokuje suzujenje arterija te jače i brže kontrakcije srca, podizanjem tlaka u arterijama. Ljudi često uspoređuju njegov učinak s osjećajem uzbuđenja ili naglom navalom adrenalina.

Sustav renin-angiotenzin-aldosteron

Istraživači su također proučavali ulogu drugih hormona. Tu ubrajamo renin, koji se u organizmu pretvara u drugi hormon po imenu angiotenzin 1. Kad stigne u krvotok, angiotenzin I se mijenja u tvar koja se naziva angiotenzin II koji zauzvrat suzuje krvne žile i stimulira lučenje hormona iz nadbubrežne žlijezde pod nazivom aldosteron. Jedna od posljedica povišenog aldosterona jest da bubrezi zadržavaju više vode i natrija u organizmu.

Istraživači vjeruju da neke osobe koje imaju visok tlak također imaju gensku promjenu koja u njih određuje količinu lučenja angiotenzina u organizmu. Posljedica je da organizam proizvodi previše toga hormona.

Endotel

U stijenkama arterija i vena nalazi se veoma tanki sloj stanica. Taj se sloj naziva endotel. Istraživanja su pokazala da endotel igra ključnu ulogu u regulaciji krvnoga tlaka - primjerice, izlučivanjem tvari koje uzrokuju stezanje i opuštanje krvnih žila.

Dušikov oksid

Plin koji se zove dušikov oksid nalazi se u arterijama i krvi, a može utjecati na krvni tlak. On daje znak krvnim žilama da se opuste i rašire. Nitroglicerin, lijek koji se rabi u liječenju nekih oblika srčano-krvnožilnih bolesti, podiže razinu dušikovog oksida.

Endotelin

Za razliku od dušikovog oksida, bjelančevina koja se zove endotelin djeluje kao snažan vazokonstriktor, tj. uzrokuje suženje krvnih žila. Endotelin-1, jedan oblik te bjelančevine, može imati ključnu ulogu u nastanku visokoga tlaka.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije