Osnovne značajke krvnoga tlaka

Osnovne značajke krvnoga tlaka

Osnovne značajke krvnoga tlaka
  • Objavljeno: Srijeda, 11.03.2009.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Regulatori krvnog tlaka

Nekoliko sustava pomaže u nadzoru krvnog tlaka i osigurava da ne bude previsok ili prenizak. U te sustave ubrajamo srce, arterije, bubrege, različite hormone i enime te živčani sustav.

Srce

Kada srce otpušta krv u glavnu arteriju (aortu), stvara se određena količina sile zbog pumpanja srčanog mišića. Što srčani mišić mora jače raditi da bi pumpao krv, time je jača sila koja djeluje na arterije.

Arterije

Da bi se prilagodile dotoku kvi iz srca, arterije su obložene glatkim mišićima koji i m omogućuju da se šire i skupljaju dok krv kola kroz njih. Što su elastičnije arterije, manji je otpor krvnom optoku te je stoga slabija sila koja djeluje na njihove stijenke. Kad arterije izgube elastičnost ili postanu sužene, otpor protoku krvi se povećava, a dodatna je sila potrebna da bi krv mogla protjecati kroz krvne žile. Ta povećana sila može pridonijeti nastanku visokoga krvnog tlaka.

Bubrezi

Bubrezi reguliraju količinu natrija u krvi te količinu vode koja kola tijelom. Natrij zadržava vodu. Dakle, što je više natrija u organizmu, to je više vode koja se zadržava u krvi. Taj višak tekućine može povisiti krvni tlak. K tome, previše natrija može uzrokovati suženje krvnih žila.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije