Infektolog o ospicama: 'Postoji realna opasnost za širenje bolesti, svjedoci smo različitih antivakserskih inicijativa'
Svjetska zdravstvena organizacija i američka javna zdravstvena agencija objavile su kako postoji neposredna opasnost od širenja ospica u različitim regijama u svijetu, s obzirom na to da je covid uzrokovao pad cijepljenja i oslabljeno praćenje vijesti. Kakvo je stanje u Hrvatskoj i prijeti li širenje ove virusne infekcije, otkrio nam je Zoran Barušić, specijalist infektologije i zamjenik ravnateljice Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević."
„Zadnjih godina svjedoci smo različitih antivakserskih inicijativa. U tom kontekstu niti ospice nisu iznimka. Uslijed navedenog, ali i okolnosti kojima smo izloženi (još uvijek aktualna pandemija COVID-a, migracije uslijed ratnih sukoba) postoji realna opasnost za širenje ospica. Trenutno stanje u Republici Hrvatskoj je stabilno“, poručio je.
Zadnji slučaj zabilježen je 2019. godine
"Ospice su akutna, generalizirana i visokokontagiozna virusna bolest koja se prenosi kapljičnim putem (izravnim kontaktom s respiratornim sekretima zaražene osobe). U klasičnom obliku manifestira se povišenom temperaturom, osipom, kataralnim respiratornim simptomima i karakterističnim promjenama na sluznici usne šupljine", objasnio je Zoran Barušić.
Naime, zadnji slučaj ospica u Hrvatskoj zabilježen je 2019. godine kada je bilo par manjih grupiranja u Splitu i Zagrebu nakon importacije iz inozemstva. Broj oboljelih 2018. godine iznosio je 23, a 2019. godine čak 53 oboljela pacijenta.
'Cijepljenje je jedno od najvećih dostignuća u povijesti medicine čime su iskorijenjene brojne zarazne bolesti'
Za djecu je u Hrvatskoj cijepljenje protiv ospica obavezno te se dobiva u dva navrata (u drugoj godini života i pri upisu u osnovnu školu). Za one roditelje koji odbijaju cijepiti svoje dijete, predviđena je kazna od 2000 kuna, prema Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti. Roditeljima koji samovoljno odluče da neće cijepiti svoje dijete, doktor Barušić poručio je kako je cijepljenje jedno od najvećih dostignuća u povijesti medicine čime su iskorijenjene brojne zarazne bolesti. Naime, cjepivo protiv ospica koristi se dugi niz godina i kao takvo se pokazalo izuzetno učinkovitim.
„Kao i kod svakog drugog cjepiva, i u slučaju ospica treba poštovati načela u kojim slučajevima se cjepivo ne može (ne smije) primijeniti ili se ipak može primijeniti, ali uz pojačani oprez (primjerice cijepljenje u kontroliranim bolničkim uvjetima). U kontekstu ospica kontraindikacija je alergijska reakcija anafilaktičkog tipa na prethodnu dozu cjepiva ili na neki sastojak lijeka. Alergija na jaja ne mora nužno biti apsolutna kontraindikacija za cijepljenje, osim u slučaju prethodne teže alergijske reakcije. Također, moraju se uvažavati i kontraindikacije vezano za primjenu tzv. živih atenuiranih cjepiva“, rekao je infektolog.
Prema Zavodu za javno zdravstvo "Sveti Rok" Virovitičko - podravske županije, prije uvođenja cijepljenja protiv ospica 1968.g. u Hrvatskoj je godišnje obolijevalo 15 000-20 000 osoba, prvenstveno djece. Nakon 1968. pobol se postepeno smanjuje na 1000 do 7000 oboljelih godišnje, od 1999.g. broj oboljelih ne prelazi 100 godišnje, a posljednjih godina imamo samo sporadične, uvežene slučajeve (necijepljeni koji su se zarazili u stranim zemljama).
Teže nuspojave od cjepiva javljaju se rijetko
"Najveći broj cijepljene djece nema nikakve nuspojave. Ako se pojave nuspojave, mogu biti blage/umjerene (oteklina, bolnost i crvenilo na mjestu primjene cjepiva, povišena tjelesna temperatura, febrilne konvulzije, osip, povećanje limfnih čvorova na vratu, proljev) ili teže nuspojave, koje se javljaju rijetko (reakcije preosjetljivosti pri cijepljenju djece osjetljive na proteine iz jaja ili drugu komponentu cjepiva, određene neurološke manifestacije i sl.)", rekao je Zoran Barušić.
Cijepljenje se preporučuje odraslim osobama koje nisu cijepljene, s obzirom na to da će oni prije razviti težu kliničku sliku nego djeca, a teže forme bolesti susreću se kod imunokompromitiranih osoba i trudnica. Također se preporučuje putnicima u endemskim područjima te zdravstvenim radnicima.
Komplikacije od ospica najčešće se tiču dišnog sustava
"Cjepivo se može dati i u postekspozicijskoj profilaksi. Ako se primijeni unutar 72 sata od kontakta sa zaraženom osobom, cjepivo može spriječiti pojavu simptoma u neimune osobe. U djece mlađe od 9 mjeseci, trudnica te imunokompromitiranih bolesnika, postekspozicijsku profilaksu je potrebno provesti davanjem imunoglobulina", rekao je zamjenik ravnateljice Klinike za infektivne bolesti Fran Mihaljević te nastavlja kako su komplikacije sa strane dišnog sustava kod ospica česte i nastaju kao posljedica izravnog učinka virusa ili su rezultat bakterijske superinfekcije (laringitis, traheobronhitis, upala pluća, upala srednjeg uha, sinuitis). U težim slučajevima javljaju se komplikacije sa strane središnjeg živčanog sustava.
Kako se mogu zaštiti osobe iz okoline oboljelog od ospica?
"Prije svega potrebno je izolirati bolesnika kako bi se spriječilo širenje zaraze. Posebne mjere zaštite odnose se na imunokompromitirane osobe koje nisu imale ospice i koje u slučaju izloženosti virusu treba pasivno imunizirati imunoglobulinom bez obzira na cijepni status. Također, pasivna imunizacija imunoglobulinom treba se provesti i kod novorođenčadi majki koje boluju od aktivne forme bolesti", zaključuje dr. med. Barušić.
Vezani sadržaj:
- Prijeti li nam epidemija ospica: 'Pravo je vrijeme za djelovanje'
- Kako izgledaju ospice? Uzroci, simptomi, liječenje i prevencija
- Bez panike! Koji su simptomi ospica i kako ih liječiti?
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345