Najčešći razlozi zašto podrigujemo

Najčešći razlozi zašto podrigujemo

Najčešći razlozi zašto podrigujemo
  • Objavljeno: Četvrtak, 23.06.2022.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: Depositphotos

Jeste li ikada razmišljali zašto podrigujete? Podrigivanje je (uglavnom) nenamjerno vraćanje zraka iz želuca u usta, popraćeno glasnim zvukom.

Podrigivanje može ukazivati na određeni zdravstveni problem koji može biti manje ili više opasan, ali može značiti i potpuno bezopasno izbacivanje viška zraka iz želuca.

Ovo su najčešći razlozi podrigivanja:

Gazirana pića i topli napitci

Gazirani sokovi, pivo i ostala pjenušava pića sadrže ugljični dioksid. Ovaj plin se akumulira u želucu, a potom izlazi van kroz usta.

Ako želite izbjeći podrigivanje, nemojte piti tople napitke. Tijekom pijenja vrućeg napitka, gutamo velike količine zraka koji uzrokuje nadutost.

Otkrijte zašto neopisivo uživamo čistiti uši pamučnim štapićima!

Čir na želucu

Ponekad podrigivanje može značiti da imate čir na želucu. Čirevi se nalaze na stjenkama želuca, a najčešće su uzrokovani infekcijama. Također ih može uzrokovati pretjerana konzumacija protuupalnih lijekova poput ibuprofena.

Ako imate čir, osjetit ćete nadutost i nelagodu uslijed konzumiranja masnije hrane. Čirevi na želucu se mogu izliječiti uz stručne savjete liječnika.

Intolerancija na laktozu

Ako ste intolerantni na laktozu, znači da vaša crijeva ne mogu u potpunosti probaviti mliječne proizvode. Umjesto toga, laktoza fermentira u želucu i uzrokuje proizvodnju plina. Uslijed toga se javlja nadutost, bol u trbuhu i podrigivanje.

Način jedenja

Ako jedete prebrzo ili gutate velike zalogaje hrane, velika je vjerojatnost da ćete se nagutati zraka. Trebali biste usporiti tempo jedenja i dobro prožvakati svaki zalogaj.

Otkrijte zašto nam ujutro smrdi iz usta!

Refluks želučane kiseline

Refluks želučane kiseline (žgaravica) se javlja najčešće u trudnoći, kod pretilih osoba ili kod organizma koji ne probavlja hranu dovoljno brzo.

Sve ovo može uzrokovati podrigivanje koje možete izbjeći uzimanjem antacidnih lijekova.

Prezačinjena ili kisela hrana

Luk, rajčica i agrumi spadaju u namirnice s visokim udjelom kiseline, što kod nekih može izazvati žgaravicu i podrigivanje.

Žvakaće gume i bomboni

Osim što obiluju šećerom i uzrokuju kiselinu, žvakanjem i cuclanjem bombona gutamo zrak kojeg tijelo izbacuje van kroz usta.

Saznajte zašto nam se grče mišići u nogama!

Stres

Osobe koje su depresivne ili pod stresom, gutaju veće količine zraka. Često se u tim situacijama javlja i nadutost uslijed koje se pojavljuju i proljev i podrigivanje.

Ako ne možete kontrolirati svoje emocije i ne znate kako se nositi sa stresom i depresijom, zatražite pomoć liječnika.

Helicobacter pylori

Helicobacter pylori (heliko bakterija) je čest uzročnik čira na želucu i gotovo uvijek dovodi do gastritisa. Helicobacter pylori može uzrokovati nadutost, bolove u trbuhu i podrigivanje.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Iskoristite chia sjemenke za ove ukusne kombinacije!

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije