Posebne značajke i situacije visokog krvnog tlaka
Problemi s kojima se suočavaju žene
Sve donedavno, većina istraživanja o nastanku i liječenju visokoga tlaka većinom su uključivala muškarce. Ipak, približno 60% svih osoba kojima je dijagnosticiran visok tlak jesu žene.
Budući da postaje sve jasnije da žene mogu različito reagirati na lijekove te da često dobivaju tu bolest zbog drukčijih razloga te u različitoj životnoj dobi od muškaraca, sve više istraživanja sada je usredotočeno na poremećaje s kojima se suočavaju žene.
Oralni kontraceptivi
Oralni kontraceptivi - pilule - uobičajen su oblik kontracepcije. Sadržavaju male količine hormona estrogena i progestina koji sprječavaju trudnoću.
Kad su se ta sredstva prvi put pojavila na tržištu prije više desetljeća, sadržavala su daleko veće doze estrogena i progestina nego danas. U to doba, oko 5% svih žena koje su uzimale kontracepcijske pilule dobilo je visok tlak. Danas je doza hormona u tim tabletama oko 80% manja u odnosu na prethodne inačice, a visok tlak zbog uzimanja sredstava za kontracepciju veoma je rijetka pojava. Ipak, ta sredstva mogu vam malo podići sistolički tlak.
Ako se vaš tlak znatno povisi zbog uzimanja oralnih kontraceptiva, liječnik vam može preporučiti da ih prestanete uzimati. Za nekoliko mjeseci, tlak bi se trebao vratiti na normalnu razinu. Ako ne možete upotrijebiti neko drugo kontracepcijsko sredstvo i želite nastaviti uzimati pilule, trebat ćete poduzeti potrebne korake kako biste snizili tlak uvođenjem promjena u način života te možda uzimanjem lijekova.
Novija kontracepcijska sredstva koja sadržavaju kombinaciju drospirenona i etinilestradiola sadržavaju novu vrstu sintetičkog progestina, pa mogu uzrokovati zadržavanje kalija što rezultira veoma visokom razinom kalija u krvi ako istodobno uzimate diuretike koji štede kalij ili druge lijekove za reguliranje tlaka.
Trudnoća
Žene koje imaju visoki tlak mogu imati normalnu trudnoću i porođaj. Međutim, ako imate visoki tlak, izloženi ste većem riziku komplikaacija tijekom trudnoće, koje mogu utjecati na vas i na vaše nerođeno dijete.
Liječnik će tijekom trudnoće pozorno pratiti vaš tlak, osobito u zadnjem tromjesečju, kad se komplikacije najčešće pojavljuju. Nisu uobičajene, ali su moguće sljedeće komplikacije u trudnica: zatajiivanje srca, napadaji, zatajivanje funkcije bubrega ili jetre, promjene vida i krvarenje. Moguće komplikacije za fetus uključuju oštećenje rasta, veću opasnost od odvajanja posteljice od stijenke maternice te veću opasnost od smanjenog dotoka kisika tijekom porođaja.
Razgovarajte sa svojim liječnikom o mogućim zdravstvenim rizicima prije nego što ostanete u drugom stanju. Možda ćete trebati prijeći na drugu vrstu lijeka zato što se neki lijekovi za tlak ne smiju uzimati tijekom trudnoće. Također, obavijestite liječnika čim saznate da ste u drugom stanju.
Ako tijekom trudnoće promijenite liječnika, svakako mu već pri prvom pregledu napomenite da imate visok tlak. Budući da se tlak normalno malo podigne tijekom prvog i srednjeg tromjesečja, liječnik koji ne poznaje vašu povijest bolesti ne mora odmah shvatiti da imate visoki tlak.
Ako imate visoki tlak 2. stupnja, liječnik će vam vjerojatno preporučiti da nastavite uzimati lijekove tijekom trudnoće. Dobrobit koju lijekovi donose uglavnom prevagne nad mogućim rizicima za vaše dijete koje se razvija.
Ako imate visoki tlak 1. stupnja, razgovarajte s liječnikom o koristima i negativnim učincima uzimanja lijekova. Kod visokog tlaka 1. stupnja treba razjasniti hoe li koristi od nastavljanje uzimanja lijekova prevagnuti nad mogućim rizicima koje bi to moglo imati za vaše dijete.
Žene koje trebaju uzimati lijekove za kontroliranje visokog tlaka tijekom trudnoće, katkad koriste centralni adrenergički inhibitor lijek methyldopu. Beta-blokatori također se prepisuju u nekim situacijama. ACE-inhibitori i blokatori angiotenzinskih II receptora ne smiju se uzimati u trudnoći zbog mogućnosti da uspore rast fetusa, uzrokuju poremećaje tijekom porođaja te usmrte fetus.
Visoki tlak koji nastaje zbog trudnoće
U nekih žena tijekom trudnoće razvije se visok tlak. To se još naziva gestacijska hipertenzija (trudnički visok tlak). Najčešće se pojavljuje u kasnijem razdoblju trudnoće, a u većini sluèajeva porast tlaka je blag. Nakon trudnoće, tlak se vraća na normalnu razinu.
Ako dobijete visoki tlak zbog trudnoće, osobito ako imate visoki tlak 1. stupnja -lijekovi uglavnom nisu nužni. Ipak, možda ćete trebati ograničiti natrij u prehrani i hraniti se na način koji daje prednost žitaricama, voću, povrću te mliječnim proizvodima s malo masnoće - namirnicama koje mogu pomoći u kontroli visokoga tlaka. Lijekovi se preporučuju samo u slučaju da se tlak povisi u značajnoj mjeri, čime ugrožava vaše i zdravlje vaše bebe.
U većini slučajeva visoki tlak koji nastaje zbog trudnoće znak je da se događa jedna od dviju stvari. To je rani pokazatelj da imate sklonost nastanku visokoga tlaka kasnije u životu ili je rano upozorenje na stanje koje se zove predeklampsija.
Predeklampsija
U posljednjih deset godina, broj slučajeva predeklampsije porastao je u Sjedinjenim Američkim Državama za gotovo jednu trećinu. Predeklampsija je stanje koje se događa u približno 7% trudnica. Karakterizira ga značajni porast krvnoga tlaka i prevelika količina bjelančevina u mokraći. U pravilu nastaje nakon 20. tjedna trudnoće. Ako se ne liječi, predeklampsija može dovesti do ozbiljnih čak fatalnih komplikacija.
Točan uzrok predeklampsije nije poznat. Određeni čimbenici mogu povećati opasnost od nastanka predeklampsije. To su:
- postojanje kroničnoga visokog tlaka
- prva trudnoća
- obiteljska povijest predeklampsije
- blizanačka trudnoća
- dijabetes
- problemi s bubrezima prije trudnoće
- trudnoća na početku ili na kraju reprodukcijskog razdoblja (tinejdžerske godine te kasne 30-e i 40-e godine).
Dva čimbenika koja možda pridonose češćoj pojavi predeklampsije jesu činjenica da sve više žena rađa u kasnijoj dobi te veći broj višestrukih trudnoća (dvojci, trojci itd.).
Žene u kojih se pojavi predeklampsija, često ispočetka nemaju nikakve simptome. U trenutku kad se simptomi pojave, bolest je već uznapredovala. Osim povećane količine bjelančevina u mokraći, možete zapaziti nagli porast težine, i to više od 1 kilograma tjedno ili 2,7 kilograma mjesečno. Ostali znakovi su glavobolja, problemi s vidom i bolovi u gornjem dijelu abdomena.
Tijekom trudnoće redovito se kontroliraju tlak i mokraća. Liječnik vas također može uputiti na krvne pretrage kako bi se provjerio broj trombocita i vidjelo rade li dobro jetra i bubrezi. Niski broj trombocita te povišene vrijednosti jetrenih enzima upućuju na ozbiljan oblik predeklampsije koji se, prema početnim slovima engleskih naziva, zove sindrom HELLP (hemoliza, povišeni jetreni enzimi, mali broj trombocita).
Ako imate težak oblik predeklampsije, morate ostati u bolnici. Vaše zdravlje i zdravlje vašeg djeteta neprekidno se prate. Možda ćete primati lijekove za kontroliranje tlaka te za prevenciju udara. Ako pretrage pokažu da je vaše zdravlje, ili zdravlje vašeg djeteta, izloženo velikom riziku, možda će biti nuždan porođaj prije termina. U tom slučaju moguće je potaknuti porođaj ili izvesti carski rez.
Blagi oblik predeklampsije često se može liječiti kod kuće uz obvezno mirovanje. Od vas će se zahtijevati da ležite na lijevoj strani čime se omogućuje slobodan protok krvi prema posteljici. Vaš će liječnik tražiti da često dolazite na pregled kako bi vam provjeravao tlak i mokraću, obavljao krvne pretrage i provjeravao djetetovo stanje. Također ćrte trebati redovito mjeriti tlak kod kuće. Kako bi se spriječilo pogoršanje stanja, moguće je da liječnik preporuči porođaj u 38. tjednu umjesto čekanja da porođaj započne prirodno.
Nakon porođaja, tlak bi se trebao vratiti na normalnu razinu u razdoblju od nekoliko dana do nekoliko tjedana. Ako tlak ostane na 2. ili 3. stadiju nakon što napustite bolnicu, trebat ćete uzimati lijekove za tlak. Većina žena postupno prestane uzimati lijekove nakon nekoliko mjeseci.
Eklampsija
Eklampsija je bolest koja je opasna za život, a može se pojaviti kad se simptomi predeklampsije ne kontroliraju. Eklampsija se pojavljuje otprilike jednom u 1.500 trudnoća.
Znakovi eklampsije su:
- bolovi u gornjem desnom dijelu abdomena
- jaka glavobolja i problemi s vidom, uključujući sijevanje pred očima
- grčenje (konvulzije)
- nesvjestica.
Eklampsija može uzrokovati trajno oštećenje mozga, jetre ili bubrega, te može biti smrtonosna za vas i za vaše još nerođeno dijete. Nužan je hitan porođaj.
Hormonsko nadomjesno liječenje (HNL)
Za razliku od oralnih kontracepcijskih sredstava - u kojima hormoni estrogen i progestin mogu malo podići tlak - u hormonskom nadomjesnom liječenju ti hormoni ne dižu tlak. Prema nekim istraživanjima, hormonsko nadomjesno liječenje može sniziti tlak.
Ta razlika u djelovanju zapravo je posljedica manje doze estrogena u hormonskoj nadomjesnoj terapiji u odnosu na oralnu kontracepciju.
Još jedan razlog može biti taj što hormonsko nadomjesno liječenje sadržava različite vrste progestina ili ga uopće ne sadržava.
Hormonsko nadomjesno liječenje može se prepisati u ograničenom razdoblju nakon menopauze kako bi se umanjili neugodni simptomi nakon menopauze, kao što su navale vrućina i suhoća rodnice. Propisuje se da bi se smanjio rizik od srčano-krvnožilnih bolesti i nekih oblika karcinoma, no novija istraživanja pokazuju da hormonsko nadomjesno liječenje ne utjeèe povoljno na smanjenje broja srčanih udara u žena kojima je već dijagnosticirana bolest srčano-krvnožilnog sustava te da u manjoj mjeri povećava rizik od karcinoma i demencije. Ta se terapija također propisivala radi smanjenja rizika prijeloma kostiju zbog osteoporoze, međutim, postoje i drugi lijekovi koji mogu biti jednako učinkoviti.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345