Primarni visoki tlak
Primarni visoki tlak (esencijalna hipertenzija)
Postoje dva oblika visokoga tlaka - primarni i sekundarni. Primarni je češći. Između 90 i 95% osoba s visokim tlakom imaju primarni oblik koji se naziva i esencijalni.
Primarni visoki tlak razlikuje se od sekundarnoga po tome što nema jasnog uzroka. U velike većine osoba koje imaju visoki krvni tlak teško je utvrditi što to točno podiže njihov tlak. Znanstvenici proučavaju mogućnost da važnu ulogu u nastanku te bolesti igraju geni. Premda ima primjera u kojima poremećaji pojedinih gena utječu na metabolizam natrija što uzrokuje visoki tlak, istraživanja pokazuju da je visoki tlak uvelike složena bolest koja ne slijedi klasična pravila nasljeđivanja. Umjesto da se razvije iz jednoga oštećenoga gena, čini se da je to mnogostruk poremećaj koji uključuje interakciju između nekoliko gena. Nadalje, čimbenici kao što su visina, uporaba natrija i tjelesna aktivnost također međusobno djeluju s genskim čimbenicima. Zbog toga je dvojbeno hoće li znanstvenici uspjeti povezati specifičan genski poremećaj sa svim slučajevima primarne hipertenzije.
Vjerojatnije je da je primarni visoki tlak rezultat kombinacije čimbenika povezanih s:
- pokretima krvnih žila (skupljanje i širenje),
- povišenom količinom tekućine u krvi,
- funkcioniranjem senzora krvnoga protoka (baroreceptori),
- proizvodnjom kemijskih tvari koje utječu na funkciju krvnih žila,
- lučenjem hormona,
- količinom krvi koju srce pumpa,
- kontrolom živaca srčano-krvnožilnoga sustava.
Čimbenici rizika
Određene genske osobine i životne navike igraju bitnu ulogu u nastanku primamoga visokoga tlaka. Općenito, što je prisutno više čimbenika rizika, to su veći izgledi da ćete jednom dobiti visoki tlak. Većinu čimbenika rizika možemo kontrolirati, no neke od njih ne možemo.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345