Kako lakše preživjeti hladne mjesece sa psorijazom? Ovih 5 stvari morate znati
Psorijaza je kronična autoimuna bolest koja uzrokuje upalu kože. Dijelovi kože postaju zadebljali, suhi, prekriveni ljuskicama te se javlja crvenilo, a problem ne nestaje unatoč primjeni uobičajenih hidratantnih krema i masti. Najčešća mjesta na kojima se pojavljuje su koljena i laktovi, donji dio leđa, područje oko pupka i vlasište, ali može zahvatiti i druge dijelove tijela.
Psorijaza je nepredvidiva, a simptomi mogu varirati, s razdobljima pogoršanja i smirenja. Osobe koje pate od psorijaze često primjećuju da se simptomi mogu pogoršati tijekom hladnijih mjeseci - u nastavku saznajte zašto i kako si olakšati taj period.
Zašto se stanje može pogoršati tijekom jeseni i zime?
Hladnoća i suh zraka predstavljaju izazov za kožu pa nije rijetkost da se simptomi psorijaze pogoršaju u vrijeme jeseni i zime. Tijekom hladnijih mjeseci koža lakše gubi vlagu što može dovesti do češćih i intenzivnijih upala. Tome doprinosi boravak u zatvorenom prostoru, posebno ako je upaljeno grijanje, što dodatno isušuje kožu.
Važno je i to da, posebno zimi, ima manje sunčeve svjetlosti, a poznato je da umjereno izlaganje suncu može pomoći u ublažavanju simptoma.
Niske temperature mogu uzrokovati i dodatnu bol kod osoba koje pate od psorijatičnog artritisa, čineći zglobove osjetljivijima.
Savjeti za ugodniju jesen i zimu unatoč psorijazi
Pazite na hidrataciju
S dolaskom hladnijih mjeseci mnogi od nas smanje unos tekućine, no pijenje vode nije važno samo onda kada se više znojimo. Dovoljna količina vode pomaže u održavanju razine vlage u koži, što može pomoći kod ublažavanja simptoma psorijaze. Također može doprinijeti ublažavanju upale u tijelu jer potiče ispiranje toksina i može pomoći u podmazivanju zglobova kako bi se spriječila pojava gihta.
Izaberite odgovarajuće proizvode
Korištenje odgovarajućih proizvoda za njegu kože može pomoći pri zadržavanju vlažnosti kože, što je posebno važno tijekom hladnijih mjeseci. Trebalo bi ih koristiti svakodnevno, posebno nakon tuširanja jer topla voda dodatno isušuje kožu. Prije kupnje, obavezno provjerite sastav i birajte nježne proizvode koji neće izazvati iritacije i pogoršati stanje, umjesto da vam pomognu.
Bioskin Zeoderm krema i Bioskin Dermaserum namijenjeni su za suhu i osjetljivu kožu i kožu sklona ekcemima i psorijazi. Bioskin Zeoderm krema za svakodnevnu njegu i hidrataciju sadrži laneno ulje, ulje jojobe I vulkanski mineral zeolit te smanjuje osjećaj svrbeža i ublažava iritaciju. Bioskin Dermaserum je idealan za svakodnevnu njegu lica, a osim za osobe koje pate od psorijaze, pogodan je i za one sklone ekcemima, dermatitisu i rozaceji.
Zaštitite kožu od hladnoće
Kada birate odjeću za hladnije dane - ali to vrijedi i za cijelu godinu - birajte prirodne materije jer je manja vjerojatnost da će izazvati iritacije na koži. Pamuk je odličan izbor, za razliku od sintetike i poliestera koji nisu tako ugodni za koža, nemaju upijajuća svojstva i mogu doprinijeti pojačanom znojenju. Umjesto jedne "debele" jakne od umjetnih materijala, radije odjenite više slojeva od prirodnih materijala, što će omogućiti i bolju cirkulaciju zraka.
Prilagodite prehranu
Važno je izbjegavati namirnice koje uzrokuju upale i birati one koje ih mogu ublažiti. Preporučuje se mediteranska prehrana koja uključuje ribu, nemasne proteine ili biljne proteine poput tofua, voće i povrće, mahunarke, orašaste plodove, sjemenke, maslinovo ulje te cjelovite žitarice. S druge strane, namirnice koje bi trebalo izbjegavati su alkohol, mliječni proizvodi, rafinirani ugljikohidrati (bijeli kruh, tjestenina, slatkiši), hrana bogata zasićenim i trans masnoćama (crveno meso, pržena hrana, brza hrana), kao i hrana s visokim udjelom dodanih šećera.
Ako je potrebno, razgovarajte s liječnikom
Obavljajte redovne samopreglede kože i obratite pažnju na to primjećujete li neke promjene. Ako se pojave promjene, na primjer osip koji ne prolazi ili se stanje pogoršava, najbolje je da se obratite svojem liječniku obiteljske medicine ili da razgovarate s dermatologom.
Psorijaza kod djece
Većina pedijatrijskih slučajeva psorijaze je blaga i poboljšava se s liječenjem, no treba znati da liječenje ublažava simptome, a da je to ipak bolest za cijeli život. Najčešćim uzrokom pojave psorijaze kod djece se smatra bakterijska infekcija poput upale grla, a u ostalim slučajevima je vjerojatno riječ o naslijeđenim genima od roditelja. Faktori koji mogu doprinijeti pojavi psorijaze su viša kilograma, uzimanje određenih lijekova, visoka razina stresa, posjekotine, ogrebotine, opekline od sunca ili osip na koži te niske temperature.
Ako primijetite promjene na dječjoj koži, svakako razgovarajte s liječnikom, a ako vaše dijete već ima dijagnozu, ono što možete sami učiniti je također slijediti ranije navedene savjete kako biste njemu ili njoj olakšali period hladnijih mjeseci koji su pred nama.
Bioskin Junior krema za intenzivnu njegu tijela i Bioskin Junior sprej namijenjeni su za suhu i osjetljivu kožu djece te kožu sklona ekcemima i psorijazi. Krema sadrži mineral zeolit, ureju i njegujuća ulja za intenzivni oporavak i umirenje delikatne dječje kože, a sprej prirodna, njegujuća ulja koja ublažavaju svrbež i suhoću kože i podržavaju prirodnu zaštitnu barijeru.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345