Šarlah (scarlatina): Uzrok, simptomi, osip, trajanje, zaraza, dijagnoza, liječenje
Šarlah (scarlatina, šarlahna groznica) je infekcija uzrokovana bakterijom Streptococcus skupine A. Ta bakterija stvara toksin koji uzrokuje jarko crveni osip koji se širi cijelim tijelom. Ostali simptomi bolesti uvijek uključuju upalu grla i visoku temperaturu. Ne postoji cjepivo za prevenciju šarlaha.
Šarlah - osip
Osip je najprepoznatiji simptom šarlaha, a pojavljuje se drugi do treći dan od pojave prvih simptoma. Crven je i kvrgav i može uzrokovati ljuštenje kože, a ostali znakovi po kojima ga možete prepoznati su:
- najprije se pojavio oko vrata i prsa
- širi se na leđa, ruke, noge i lice
- koža oko usta je svjetlija od ostatka
- kožni nabori i petehije (male crvene ili ljubičaste izbočine) ispod pazuha, laktova i prepona mogu postati svjetlije crvene od ostatka osipa
- sedam do 10 dana nakon što osip izblijedi nastupa ljuštenje, osobito na prstima.
Šarlah - simptomi
Prvi simptomi šarlaha su obično groznica i grlobolja, a najprepoznatljiviji je crveni i kvrgavi osip. Uz adekvatno liječenje, svi bi se simptomi trebali povući u roku od oko tjedan dana, osim ljuštenja kože i uvećanih limfnih čvorova koji se povlače nakon dva tjedna.
Osim osipa, šarlah uzrokuje i niz simptoma koji se očituju u ustima i grlu. To su:
- bijele nakupine na jeziku
- jezik je natečen, crven i kvrgav te može izgledati poput jagode
- krajnici i grlo mogu biti natečeni, crveni i bolni
- krajnici i grlo mogu imati bijeli ili žuti sloj ili točkice bijelog ili žutog gnoja
- poteškoće s gutanjem.
Ostali simptomi su uobičajeni za bakterijske infekcije i mogu uključivati:
- zimicu
- vrućicu
- bol u želucu
- mučninu i povraćanje
- glavobolju
- bolove u tijelu i mišićima
- otečene žlijezde
- smanjen apetit.
Rizične skupine i zaraznost
Uzročnik šarlaha se primarno prenosi kapljičnim putem, dakle uslijed kašljanja i kihanja te poljupcima. Moguće je zaraziti se i dodirivanjem kontaminiranih predmeta ili konzumiranjem kontaminirane hrane, ali je šansa za takav prijenos znatno manja. Zbog toga su sluznice nosa i ždrijela najčešća mjesta ulaska uzročnika u organizam.
Obično se javlja u djece između 2. i 10. godine života, najčešće tijekom jeseni i zime, dok odrasli rjeđe obolijevaju. Najvažniji izvor infekcije su oboljele osobe za vrijeme izražene bolesti, a rjeđe osobe koje se oporavljaju od preboljele infekcije ili nositelji uzročnika bez simptoma (kliconoše).
Dijagnoza i liječenje
Budući da je šarlah bakterijska infekcija, liječi se antibioticima. Ako kod vašeg djeteta primijetite simptome koji nalikuju šarlahu, otiđite liječniku obiteljske medicine koji će obaviti bris grla, ždrijela ili brzi antigenski test i potvrditi dijagnozu te prepisati lijek.
Antibiotici djeluju na način da ubijaju bakterije koje uzrokuju infekciju te će također skratiti vrijeme bolesti i otkloniti simptome. Oni također sprečavaju širenje infekcije i razvoj komplikacija. Uz njihovu se primjenu bolest liječi lagano i efikasno.
Komplikacije
Komplikacije šarlaha su rijetke i mogu se pojaviti ako se infekcija ne liječi i uzročnik se proširi u druge dijelove tijela. Takvi slučajevi rezultiraju stanjima poput gnojne upale srednjeg uha, gnojne upale mastoida, gnojne upale paranazalnih sinusa, gnojne upale limfnih čvorova ili udaljenijih organa. Osim toga, postoje i imunološke komplikacije koje obuhvaćaju poststreptokokni glomerulonefritis (smanjena količina urina koji je crvene boje i pojava edema), reumatsku groznicu (simptomi od strane srca i zglobova) te neke druge, rjeđe imunološke poremećaje.
Prevencija
Budući da se bakterija koja uzrokuje šarlah širi direktnim kontaktom sa inficiranim osobama ili kapljično ako zaražena osoba iskašljava, izbjegavajte kontakt sa zaraženim osobama, izolirajte bolesnu djecu iz vrtića i škole. Ako vam dijete ima šarlah, ne prakticirajte dijeljenje pribora za jelo s ostalom djecom i prakticirajte pojačanu higijenu ruku,
Vezani sadržaj:
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345