Oprez! Ovo je šest neočekivanih uzroka oštećenja sluha - a dio su vaše svakodnevice
Ako ste ikada primijetili da vam zvoni u ušima nakon koncerta ili da ste nekome rekli da vam ponovi ono što je rekao, postoji mogućnost da ste se zapitali je li sve u redu s vašim sluhom. U mnogim slučajeva nema razloga za brigu, no oštećenje sluha se zbog raznih čimbenika može razviti kasnije u životu.
Buka je glavni razlog gubitka sluha, kažu stručnjaci. Jedna studija iz 2023. procjenjuje da bi više od milijardu ljudi u dobi od 12 do 34 godine moglo biti izloženo riziku od oštećenja sluha zbog glasnih koncerata i slušanja glazbe pri velikoj glasnoći.
Međutim, buka nije jedini problem u ovom slučaju. U nastavku pročitajte koji zvukovi koji mogu naštetiti sluhu.
Podcasti, filmovi i audio knjige
Slušanje glazbe sa slušalicama na visokoj glasnoći može oštetiti sluh, ali stručnjaci kažu da podcasti, filmovi i audio knjige mogu biti jednako opasni. To je zato što vjerojatno nesvjesno pojačavate glasnoću kada nečiji govor nije 100 % razumljiv. Glasnoća na nekim uređajima može doseći čak 112 decibela što je otprilike jednako glasno kao i motorna pila.
Najbolje bi bilo da podesite glasnoću na razinu normalnog razgovora. To iznosi oko 60 do 70 decibela. Ako želite znati kada ste prešli optimalnu razinu glasnoće, postoje aplikacija za razinu buke koje mogu očitati decibele na vašem mobitelu. Mnogi uređaji također imaju ugrađene postavke koje automatski smanjuju glasnoću kada osjete da je previsoka ili vam šalju upozorenje.
Poslovi s bušilicama i motorima
Djelatnici ne bi trebali biti izloženi zvuku koji je viši od 85 decibela tijekom osam radnih sati. Međutim, zvuk kojim su izloženi djelatnici poput stomatologa, ugostitelja, konobara, vozača teških vozila te tvorničkih i građevinskih radnika mogu biti puno jači.
Zato bi bilo dobro staviti čepiće za uši ako poslodavac to dopušta. Čepići od pjene, plastike ili gume mogu smanjiti zvuk za oko 15 do 30 decibela. Međutim, ako je na vašem poslu izrazita buka, stručnjaci predlažu nošenje štitnika preko ušiju.
Glasni hobiji
Mnogima je zabavno odlaziti na mjesta poput barova, restorana, kina i zabavnih parkova, ali oni s vremenom mogu oštetiti sluh. Stručnjaci ističu da je najbolji znak da je mjesto preglasno ako morate glasno pričati tijekom razgovora.
Čepići za uši u ovim slučajevima mogu biti od velike pomoći. Također, bilo bi dobro udaljiti se od buke. Što je veća udaljenost između vas i izvora buke, to će manje štete prouzročiti.
Kućanski poslovi
Košenje travnjaka, feniranje kose ili korištenje električnih alata mogu oštetiti sluh. Primjerice, blender za pripremu smoothieja može dostići od 90 do 112 decibela. Bilo bi dobro ograničiti ga kako ne bi prelazio 80 decibela.
Kako biste spriječili oštećenje sluha, najbolje je da koristite aplikaciju za razinu buke i stavite čepiće za uši. Slušalice za suzbijanje buke mogu malo prigušiti zvuk, ali čepići za uši su puno bolji, kažu stručnjaci.
Svakodnevni odlazak na posao
Osoba može naići na mnogo raznih zvukova tijekom odlaska na posao, a neki od njih dostižu čak između 90 i 130 decibela. To mogu biti vlakovi u prolazu, motocikli na cesti, sirene, zrakoplovi ili izgradnja nekog objekta. Ovi zvukovi nisu konstanta, ali su dovoljno jaki da vrlo brzo uzrokuju štetu. Što je razina decibela veća, brže može doći do štete.
Budući da ne možete predvidjeti svaki zvuk koji će se čuti u blizini vas, postoji jedan brz i jednostavan način da zaštitite svoje uši. Stručnjaci savjetuju da pritisnete tragus kada prolazite pored bučnog mjesta jer ćete tako prigušiti buku.
Pušenje
Samo izlaganje cigaretama može uzrokovati probleme i to je zapravo glavni razlog zašto se trudnicama savjetuje da ne budu u blizini cigareta. To bi moglo oštetiti slušni razvoj fetusa.
Prestati pušiti nije lako, ali to je jedna od najboljih stvari koje možete učiniti za svoj sluh. Prema istraživanjima, prestanak pušenja smanjuje dodatni rizik od gubitka sluha.
Vezani sadržaj:
- Ovo su dva ključna rana simptoma raka debelog crijeva, kaže novo istraživanje
- Multipla skleroza: Kako prepoznati rane znakove i kada potražiti liječničku pomoć?
- Je li sve u redu s vašom štitnjačom? Ovo je 9 znakova da možda ne radi kako treba
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345