Shiatsu tretman - kako se koristi u liječenju, ali i kao preventiva
Podrška zdravlju, vraćanje vitalnosti, svjesni dodir, pokret, pritisak (palcem, dlanom, laktom, koljenom, stopalom), yin – yang, tretiranje energetskih meridijana...samo su neki od pojmova kojima možemo opisati tehniku rada na tijelu poznatu kao - Shiatsu. Dok je u mnogim razvijenim zemljama svijeta shiatsu sastavni dio zdravstvenog sustava (i kao preventiva, i kao kurativa), kod nas je tek rijetkima poznat (u teorijskom i praktičnom smislu).
Shiatsu (japanski: shi-prst, atsu-pritisak) podrijetlo vuče iz tradicionalne kineske medicine, no razvija se u Japanu, odakle se tijekom 20. stoljeća širi na Zapad. Današnji shiatsu je spoj Istoka i Zapada, kombinacija holističkog pristupa čovjeku, rada na energetskom nivou, intuitivnog sa znanstvenošću zapadnjačkog principa (anatomija, fiziologija, psihologija).
Foto: Ivana Levačić
Shiatsu je japanska tehnika rada na tijelu (bodywork) koja uključuje akupresuru, istezanja, rotacije, masažu, tretiranje energetskih meridijana te rad na abdomenu ili hari. Izvodi se na strunjači na podu ili na stolu za masažu, a klijent je obučen u udobnu pamučnu odjeću. Smatra se holističkim tretmanom što znači da djeluje na svim razinama: fizičkoj, psihičkoj, emocionalnoj i duhovnoj, a cilj mu je dovesti sve te aspekte u ravnotežu.
Foto: Marija Kranjčec Vurušić
U shiatsu tretmanu koristi se dodir, pritisak palcem/dlanom/laktom/ koljenom koji se aplicira na meridijane. Meridijani su energetski kanali u tijelu kojima prolazi vitalna energija (ki, chi, prana...). Oni su povezani s organima i tjelesnim sustavima pa tako uz pomoć shiatsu tretmana djelujemo na cijelo tijelo kako na fizičkoj, tako i na emocionalnoj i mentalnoj razini. Cilj je aktivirati parasimpatikus koji je dio autonomnog živčanog sustava zadužen za obnovu organizma i odmor, te vratiti tijelu slobodan pokret i dah. Shiatsu je alat koji pomaže organizmu, odnosno put k cjelovitom biću koje se, uz poticaj dobiven tretmanom može samo iscijeliti.
Foto: Ivana Levačić
Cilj shiatsua - uravnotežiti čovjeka u svim segmentima tražeći uzrok određenog problema. Obično se uzrok bolova mora tražiti ispod površine, odnosno na dubljoj razini od one fizičke, u klijentovom svjetonazoru, naučenim obrascima ponašanja i djelovanja, u njegovim socijalnim odnosima... Shiatsu djeluje kao „čistač“ organizma od svakodnevnih nakupljenih informacija i stresa, te na taj način regenerira naš živčani sustav.
Foto: Ivana Levačić
Cilj svakog shiatsu praktičara trebao bi biti podržati klijenta. To znači da pokuša istaknuti njegove „adute“, da na površinu ispliva potencijal tog pojedinca, te da se potrudi pomoći mu u onim aspektima gdje zapinje. Shiatsu njeguje cjelovit, holistički pristup jer jedino tako se mogu ostvariti trajni rezultati i potaknuti pozitivna promjena.
O autorici:
Jelena Anja Krajcer se shiatsu terapijom bavi otkad je 2013. upisala u Zagrebu školu za shiatsu praktičara na Shiatsu škola Hrvatska. 2015. završava edukaciju i otvara studio na shiatsu tretmane i do in vježbe u Čakovcu. U međuvremenu se educira i na području posturalne terapije i yin yoge. 2021. otvara studio i u Varaždinu. Veseli je rad s ljudima i mogućnost pomaganja zajednici kroz svoje djelovanje. Više informacija na Facebook stranicama Studio Hara Čakovec i Studio Hara Varaždin.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345