Nekrotizirajući fasciitis: Što je bolest koja "izjeda ljudsko meso", a trenutno se širi u Japanu?
Tijekom posljednjih nekoliko dana domaći i strani mediji su izvjestili da se na području Japana pojačano šire bolesti uzrokovane bakterijom streptokok A. Jedna od njih je - a ona izaziva najviše zabrinosti - nekrotizirajući fasciitis, bolest koja, pojednostavljeno rečeno, izjeda mišiće.
Od početka godine Japan je zabilježio 977 slučajeva sindroma streptokoknog toksičnog šoka (STSS), što je već premašilo rekord od 941 infekcije iz prošle godine, navodi The Telegraph. Najsnažnije je pogođena gradska populacija Tokija.
Stanje započinje vrućicom i bolovima u mišićima nakon čega se mogu javiti problemi sa sniženim krvnim tlakom, a može doći do otkazivanje organa i septičkog šoka. Stanje može biti fatalno ako se oboljeli ne počne na vrijeme liječiti antibioticima. Većina zaraženih starija je od 30 godina, a stopa smrtnosti je oko 30 %.
O čemu je točno riječ pojasnio nam je prof. dr. sc. Zlatkom Trobonjačom, dr. med., imunolog s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.
"Beta-hemolitički streptokok grupe A je bakterija koja je izrazito invazivna, brzo se širi u tkivu. Streptokok ima enzim koji se zove hijaluronidaza, koji razgrađuje hijaluronsku kiseline i time se bolje širi u tkivo. Takvo širenje u tkivo može rezultirati raspadom tkiva što se zove nekroza. To može uhvatiti vezivno tkivo iznad mišića. Mišići su obloženi membranom koja se zove fascija. Ako uzrokuje nekrozu, to jest raspad fascije, onda se takav poremećaj zove nekrotizirajući fasciitis, koji je vrlo opasan."
Navodi da se beta-hemolitički streptokok grupe A širio i kod nas. Primjerice, dobilo bi ga dijete koje bi zarazilo drugu djecu u vrtiću ili školi, a često bi se zarazili i ukućani. Iako može biti uzročnik različitih infekcija - primjerice upale krajnika, šarlaha, ili reumatske groznice - najčešće ne izaziva ozbiljnije komplikacije. Međutim, kada je riječ o nekrotizirajućem fasciitisu, od iznimne je važnosti brza intervencija.
"Nekrotizirajući fasciitis vrlo brzo napreduje, a nastupa s visokom temperaturom. Nije nimalo bezazlen. Zato je važno prepoznati ga na vrijeme te krenuti s penicilinskom terapijom", dodao profesor Trobonjača.
Što je nekrotizirajući fasciitis?
Nekrotizirajući fasciitis, poznat i kao "bolest koja jede meso", bakterijska je infekcija koja zahvaća tkivo ispod kože. Liječi se antibioticima i kirurškim zahvatom kako bi se uklonilo oštećeno tkivo.
Postoje dvije vrste nekrotizirajućeg fasciitisa: polimikrobni (tip I) i monomikrobni (tip II). Polimikrobni nekrotizirajući fasciitis je infekcija koju uzrokuje više od jedne vrste bakterija, obično miješanih anaerobnih i aerobnih bakterija. Monomikrobni nekrotizirajući fasciitis obično uzrokuje Streptokok grupe A ili Zlatni stafilokok.
Kod koga se može razviti nekrotizirajući fasciitis?
Veći rizik od razvoja nekrotizirajućeg fasciitisa imaju ljudi koji imaju posjekotine na koži ili sluznici (uključujući one nastale tijekom kirurških zahvata), osobe koje pate od dijabetesa, poremećaja konzumacije alkohola, imaju probleme s imunološkim sustavom ili vaskularnim sustavom ili boluju od raka. Rizični faktori su i pretilost te trudnoća.
Koliko je čest nekrotizirajući fasciitis?
Broj slučajeva procjenjuje se na 0,3 do 15 na 100 000 ljudi, no stvarni broj je vjerojatno veći. 1 od 3 osobe s nekrotizirajućim fasciitisom umre od infekcije.
Nekrotizirajući fasciitis - simptomi
Rani simptomi bolesti nalikuju onima kod gripe, a uključuju:
- bolove u tijelu
- vrućicu
- zimicu
- mučninu
- proljev
- jaku bol na mjestu ozljede.
Nekrotizirajući fasciitis vrlo brzo napreduje. Kasniji simptomi mogu biti:
- crvenilo i/ili promjena boje kože
- oticanje zahvaćenih tkiva
- nestabilan protok krvi
- mjehurići ispunjeni krvavom ili žućkastom tekućinom
- nekroza
- niski krvni tlak
- sepsa.
Što uzrokuje nekrotizirajući fasciitis?
Bolest se najčešće javlja kada bakterije napadnu tijelo kroz posjekotinu na koži. Načini na koje bakterije mogu ući u kožu mogu biti:
- posjekotine, ogrebotine ili opekline
- ujedi insekata
- rane od igala i drugih stvari koje uzrokuju ubodne rane
- operacija.
Iako je streptokok A najčešći uzročnik nekrotizirajućeg fasciitisa, ova bolest mogu uzorkovati različitie vrste bakterija, uključujući bakterije koje žive u vodi.
Komplikacije su povezane s nekrotizirajućim fasciitisom
Mnoge komplikacije su ozbiljne, a mogu biti:
- ožiljci
- gubitak udova (ruke, noge, prsti na rukama, nogama)
- sindrom toksičnog šoka
- sepsa
- smrt.
Kako se nekrotizirajući fasciitis može spriječiti?
Trenutačno ne postoji cjepivo za sprječavanje ove bolesti. Međutim, može se smanjiti rizik od njezina razvoja na mnoge načine:
- pokušajem izbjegavanja nastanka posjekotina, opeklina, ogrebotina ili ugriza kukaca
- obaveznim čišćenjem rana koje treba prekriti čistim zavojem dok ne zacijele
- za duboke ili ozbiljne posjekotine ili ubode potrebno je obratiti se liječniku
- redovitim pranjem ruku sapunom i vodom ili korištenjem antibakterijsko sredstvo za čišćenje ruku na bazi alkohola
- ako osoba ima oštećenu kožu, važno je izbjegavati bazene, vruće kade ili vanjske vodene površine.
Vrlo je važno obratiti se liječniku ako osoba:
- primjećuje promjenu boje na određen području kože te oteklinu koja se brzo povećava
- osjeća jako bol
- ima visoku temperaturu.
Vezani sadržaj:
- Je li sve u redu s vašom štitnjačom? Ovo je 9 znakova da možda ne radi kako treba
- Patite li od hipertenzije, a da toga niste svjesni? Prepoznajte problem na vrijeme!
- Ginekologinja o raku jajnika: "Zovu ga 'tihi ubojica', ali to nije sasvim točno"
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345