Što je čir na želucu i kako ga izliječiti na prirodan način?
Osjećate bol između rebara u gornjem dijelu trbuha? Budi vas tupa i konstanta bol usred noći?
Moguće je da imate čir na želucu.
Što je čir na želucu?
Čir na želucu je rana na želučanoj stijenci, najčešće uzrokovana bakterijskom infekcijom (Helicobacter pylori), a ponekad i dugotrajnom primjenom nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID), kao što su npr. acetilsalicilna kiselina, ibuprofen, diklofenak i sl.
Čir na želucu možemo izliječiti zdravim načinom života, zdravom prehranom, izbjegavanjem određenih namirnica i navika, poput pušenja, ali i upotrebom antibiotika i lijekova za smanjenje/smirivanje želučane kiseline.
Netretirani čir na želucu kojeg ignoriramo, može puknuti i izazvati unutarnje krvarenje, što u konačnici može izazvati smrt.
Ako imate čir na želucu, redovito pratite boju stolice. Crna stolica ili povraćanje krvavog ili crnog sadržaja, znači da je došlo do unutarnjeg krvarenja. U tom slučaju odmah potražite pomoć liječnika!
Istraživanja pokazuju da postoje prirodni načini liječenja čira na želucu, a ovo su neki od najučinkovitijih:
1. Flavonoidi
Flavonoidi, također poznati i kao bioflavonoidi, učinkoviti su kod liječenja čira na želucu. Flavonoidi su spojevi koji se nalaze u voću i povrću. Namirnice koje su bogate flavonoidima su:
- soja
- mahunarke
- crveno grožđe
- kelj
- brokula
- jabuke
- bobičasto voće
- čajevi, pogotovo zeleni čaj
Te namirnice također mogu pomoći tijelu u borbi protiv H. pylori. Flavonoidi su „gastroprotektivni“, što znači da čuvaju stijenku želuca i dopuštaju njezino zacjeljivanje.
Saznajte sve o čiru na želucu i dvanaestercu!
2. Probiotici
Probiotici su dobre žive bakterije koje njeguju naš probavni sustav. One su prisutne u mnogim uobičajenim namirnicama, osobito u fermentiranoj hrani. To uključuje:
- mlaćenica
- jogurt
- miso
- kimchi
- kefir
Probiotike možemo uzimati i kao dodatak prehrani. Radi svojih svojstava, probiotici mogu iskorijeniti H. pylori i tako u konačnici izliječiti čir.
3. Sok od kupusa
Kiseli kupus sadrži mnoštvo probiotika, što smanjuje rizik od nastanka čira.
Kada je riječ o liječenju čira, najučinkovitiji je sok od svježeg kupusa. Desetljećima prije izuma antibiotika, kupusov sok se koristio za sprečavanje ili liječenje čira na želucu i dvanaesniku.
Kupus je također pun vitamina C, koji često nedostaje oboljelima od želučanog čira.
Ako imate čir na želucu, kupusov sok je siguran, učinkovit i jeftin lijek. Za pozitivne rezultate, potrebno je svaki dan popiti samo 50 ml svježe pripremljenog soka od kupusa.
4. Med
Med, ovisno o biljci iz koje potječe, može sadržavati do 200 elemenata, uključujući polifenole i druge antioksidante. Med sadrži snažna antibakterijska svojstva i suzbija rast H. pylori. Ako nemate povišen šećer u krvi, uživajte svakodnevno u medu. Dovoljno je uzeti 2 žlice meda dnevno kako biste smirili razboj želučanog čira.
5. Voće, povrće i cjelovite žitarice
Prehrana bogata voćem, povrćem i cjelovitim žitaricama je dobra za naše cjelokupno zdravlje. Osim toga, ove namirnice sadrže polifenole, antioksidanse koji sprječavaju nastanak čira i pomažu u bržem izlječenju.
Namirnice bogate polifenolima su:
- sušeni ružmarin
- lanene sjemenke
- origano
- tamna čokolada
- borovnice, maline, jagode i kupine
- crne masline
6. Banane
Banane sadrže sluz koja tvori snažan zaštitni sloj koji pomaže pri liječenju čireva. Banane sadrže i polisaharide topive u vodi, koji se koriste u nekim farmaceutskim lijekovima protiv čira.
Najučinkovitije rezultate liječenja čira su pokazale banane u prahu. Ogulite ih, narežite na ploške i stavite na sunce, u pećnicu ili dehidrator hrane. Kada se osuše, sameljite ih u prah.
Pomiješajte 2 žlice praška s 1 žlicom meda i konzumirajte tu smjesu 3 puta dnevno: ujutro, popodne i prije spavanja.
Jedete li i vi jako zrele banane? Znate li zašto su tako zdrave?
7. Češnjak
Iako češnjak, kao i luk, nekima smeta, istraživanja pokazuju da može zaustaviti razvoj H. pylori. Ako niste ljubitelj češnjaka, konzumirajte ga u kapsulama kao dodatak prehrani. Češnjak djeluje kao razrjeđivač krvi, stoga prije konzumacije zatražite savjet liječnika, pogotovo ako već uzimate lijekove za razrjeđivanje krvi, poput aspirina.
8. Brusnice
Brusnice ublažavaju infekcije mokraćnog sustava, sprečavajući naseljavanje bakterija na stijenkama mjehura. Ekstrakt brusnice također može pomoći i u borbi protiv H. pylori. Brusnice možete jesti svježe, napraviti svježi sok od brusnica ili ih konzumirati kao dodatak prehrani.
9. Vitamin E
Istraživanja pokazuju da ovaj vitamin može biti učinkoviti lijek protiv čira na želucu. Osobama oboljelim od čira, koje su sudjelovale u istraživanju, unutar 4 do 6 dana je porasla razina bjelančevina u stijenkama crijeva.
Čajevi za liječenje čira na želucu
Osim redovite zdrave prehrane, u liječenju čira mogu pomoći i neki čajevi:
Čaj od koprive
Kopriva je izuzetno ljekovita biljka, a za liječenje čira se koristi cijela biljka – listovi, stabljika i korijen, a sve češće i sjeme.
U šalicu vruće vode dodajte 1 žličicu usitnjenog korijena koprive. Poklopite šalicu tanjurićem, a kada se čaj ohladi, procijedite ga i popijte. Preporučena dnevna doza ovog čaja je 3 šalice.
Čaj od listova koprive možete piti i tijekom 10 dana, umjesto vode. U 1 litru vode stavite 5 jušnih žlica sušenih listova koprive i ostavite poklopljeno 90 minuta. Nakon toga procijedite i popijte.
Čaj od gaveza
Čaj od gaveza je izrazito učinkovit u liječenju želučanih tegoba. Gavez sadrži spojeve koji regeneriraju tkivo i potiču njegovo zacjeljivanje.
Čaj od gaveza potražite u ljekarni. Napravite mješavinu od 50 g gaveza, sjemenki dunje i lana, 20 g stolisnika i 1 litre vruće vode. Ostavite da stoji 6 sati, a potom ocijedite i pijte tijekom dana umjesto vode.
Čaj od kantariona
Za liječenje čira na želucu koriste se listovi i cvjetovi kantariona. Ova biljka je gorkastog ukusa, ali je izrazito bogata tvarima koje služe u liječenju čira.
U 1,5 l vruće vode stavite 2 žlice sušenog lista i cvijeta kantariona, 2 žlice stolisnika i 2 žlice korijena koprive. Ostavite 90 minuta, a zatim procijedite i popijte 2 dl prije svakog obroka.
Napomena: Tijekom konzumacije kantariona, koža postaje izrazito osjetljiva, stoga preporučujemo direktno izlaganje sunčevoj svjetlosti.
Bolovi na lijevoj strani trbuha ispod rebara: simptomi, uzroci i liječenje
Čaj od bokvice (trpuca)
Bokvica je bogata ljekovitim svojstvima i sadrži veće količine prirodne sluzi. Istraživanja su pokazala da bokvica sadrži i antibakterijska svojstva što je idealno za liječenje čira.
Pomiješajte 1 žlicu sušenog i nasjeckanog lista bokvice, 1 žlicu stolisnika i hrastove kore i dodajte u 7 dl vruće vode. Poklopite mješavinu čajeva na 2 sata, procijedite i zasladite medom. Popijte o 2 dl prije doručka, ručka i večere, tijekom 10 dana.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345