Suhe i ispucale pete: Kako riješiti problem i njegovati stopala tijekom cijele godine?
Njega stopala možda nam nije prioritet tijekom hladnijih mjeseci kada nosimo zatvorenu obuću, ali suhe i ispucale pete nisu samo estetski problem. Takvo oštećenje kože može biti izvor boli te predstavljati rizik od infekcije.
Srećom, problem je moguće riješiti i kod kuće bez pretjeranog napora. Kako bi vaše pete bile glatke, a koža stopala mekana, trebate samo biti ustrajni i redovito primjenjivati savjete koje donosimo u nastavku.
Započnite kamenom za pete
Suhu, odumrlu kožu na petama ne bi trebalo uklanjati silom jer se tako može ozlijediti zdrava i osjetljiva koža koja je ispod, što može dovesti do boli ili čak krvarenja te izazvati infekciju.
Kako biste na siguran način uklonili zadebljali površinski sloj, prvo namačite stopala u toploj vodi 10-15 minuta. Zatim nježno, kružnim pokretima, istrljajte pete kamenom. Ovaj postupak ne bi trebalo prečesto ponavljati, a bilo bi idealnom jednom ili dvaput tjedno.
Ne zaboravite na eksfolijaciju
Postoje i druga rješenja za uklanjanje tvrde kože: kemijski eksfolijanti. Za razliku od fizičkih eksfolijanata, djeluju tako da oslabljuju veze između mrtvih stanica kože pa se one mogu nježno odstraniti.
Ako niste skloni korištenju kamena za pete ili želite temljitiji piling, preporučuje se korištenje proizvoda koji sadrže alfa hidroksi kiseline (AHA), poput mliječne kiseline, i beta-hidroksi kiseline (BHA), poput salicilne kiseline. One bi trebale biti dovoljno blage da se koriste zajedno.
Ovakvi proizvodi se mogu koristiti i prije fizičkog pilinga, odnosno korištenja kamena za pete kako bi taj postupak bio jednostavniji i učinkovitiji.
Još jedan odličan aktivni sastojak je urea. Osim što osigurava zadržavanje vlage i sprječava gubitak vode, djeluje kao keratolitički agens, što znači da razgrađuje zadebljalu kožu.
Koristite hidratantnu kremu
Nakon eksfolijacije, ključan korak je nanošenje hidratantne kreme. Istraživanja pokazuju da humektanti (koji privlače vodu) u kombinaciji s okluzivima (koji zaključavaju vlagu) najbolje djeluju na ispucalu kožu stopala, pa obratite pažnju na sastojke poput hijaluronske kiseline, maslaca od shee, pantenola i vazelina.
Nanošenje hidratantne kreme preporučuje se navečer, neposredno prije nego legnete u krevet. Također, možete prekriti stopala plastičnom folijom ili nositi čarape kako se krema ne bi obrisala s kože.
Pazite na odabir obuće
Male promjene, poput pažljivijeg odabira obuće, mogu učiniti značajnu razliku – ili barem spriječiti pogoršanje simptoma. Teške čizme, neudobna obuća i često nošenje debelih čarape zimi mogu pogoršati pucanje kože.
Umjesto toga, preporučuje se prelazak na obuću s više podstave i onu koja pruža bolju potporu, koja pomaže ravnomjernije raspodijeliti težinu na stopala. U kombinaciji s pamučnim čarapama koje upijaju vlagu, pomoći će u sprječavanju iritacije i održavanju stopala zdravima i lijepima.
Dobra rutina njege stopala može vas spasiti od većih problema u budućnosti, ali ako ovi savjeti ne pomognu ili stvari postanu gore, ne oklijevajte konzultirati stručnu osobu. Ona će znati najbolji način za rješavanje oštećenih dijelova kože bez izazivanja boli ili rizika od infekcije.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345