Svake dvije minute tijekom trudnoće ili poroda umre jedna žena
Novo izvješće Svjetske zdravstvene organizacije navodi da je 2020. godine svake dvije minute umrla jedna žena, od uzroka koji su se mogli spriječiti i koji su povezani s trudnoćom i porodom, pa tako procijenjeni broj iznosi 287 tisuća, što je jednako gotovo 800 maternalnih smrti svaki dan, a otprilike jednoj svake dvije minute.
Taj je broj napredak u usporedbi s procijenjenih 446.000 maternalnih smrti prije 20 godina, navodi se u izvješću. Stopa smrtnosti među trudnicama, ili tijekom poroda pala je između 2000. i 2015. godine i od tada je u stagnirala, iako je u nekim je regijama čak i porasla.
Takva je situacija u siromašnijim regijama i zemljama pogođenim sukobima. U supsaharskoj Africi zabilježeno je oko 70 posto globalnih smrti majki u 2020., a slijede je središnja i južna Azija koje su činile gotovo 17 posto.
"Ni jedna majka ne bi trebala strahovati za svoj život dok na svijet donosi bebu, pogotovo ako postoje znanje i alati za liječenje uobičajenih komplikacija", rekla je Catherine Russell, izvršna direktorica UNICEF-a, jednog od tijela koja čine Međuagencijsku skupinu UN-a za procjenu maternalnog mortaliteta (MMEIG).
"Pravičnost zdravstvene zaštite daje svakoj majci, bez obzira tko su i gdje su, dobre izglede za siguran porod i zdravu budućnost sa svojom obitelji". Uzroci koji mogu dovesti do smrti, a mogu se spriječiti, uključuju obilno krvarenje, visoki krvni tlak, nesigurne pobačaje ili bolesti kao što su HIV/AIDS i malarija.
"Gotovo svaka smrt dogodi se u zemljama s niskim i srednjim prihodima, a gotovo svaka smrt može se spriječiti", rekao je čelnik WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus u predgovoru izvješća. Jedan od UN-ovih ciljeva održivog razvoja (SDGs) je smanjenje maternalnog mortaliteta s 339 smrti na 100.000 živorođene djece u 2000. na manje od 70 do 2030. U 2020. taj je broj iznosio 223.
Povećanje pokrivenosti kvalitetnom zdravstvenom skrbi za majke i poboljšanje sposobnosti žena da same donose odluke o svom spolnom i reproduktivnom zdravlju među koracima su koje treba poduzeti kako bi se postigao taj cilj, navodi se u izvješću.
Vezani sadržaj:
- Što trebate znati o testovima za trudnoću i utvrđivanje ovulacije?
- Kako Nijemci odgajaju svoju djecu? Mnogi u Hrvatskoj ne bi se složili
- Medicinski potpomognuta oplodnja: Sve što trebate znati
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345