Taj čarobni cimet!
Prva asocijacija na cimet najčešće je ukusan kolač ili čaj, i iako se danas najviše koristi upravo u svrhu začina, cimet je daleko više od toga. Brojna istraživanja otkrila su kako cimet ima pozitivan učinak na brojne zdravstvene smetnje i pomaže pri rješavanju istih. Odličan je izvor ugljikohidrata, proteina i minerala, a sadrži i kalcij, željezo, vitamine C, K, B2 i B6. Cimet, osim što ima bogat nutricionistički sastav, odličan je izbor za njegu kože lica i tijela.
Zbog svoje učinkovitosti i ljekovitog djelovanja vrlo je tražen, pa se na tržištu lako može naći kineska verzija poznata pod nazivom kasija, koja se ne preporučuje zato što sadrži velike količine kumarina, koji loše utječe na jetru i bubrege. Jedini pravi cimet je cejlonski cimet, koji se dobiva iz vrste drveta Cinnamomum zeylanicum Nees i potpuno je siguran, te se preporučuje za svakodnevnu primjenu.
Akne
Cimet je odličan u borbi protiv akni i nalazi se u velikom broju preparata za njegu lica. Djeluje protuupalno i zaustavlja širenje bakterija, te dubinski pročišćava kožu. Kako biste dobili masku protiv akni, pomiješajte jednu veliku žlicu meda s čajnom žličicom cimeta i smjesu nanesite na lice te ostavite da djeluje desetak minuta.
Pripremite aromatični napitak od cimeta koji umiruje i liječi!
Ubrzanje metabolizma
Redovito konzumiranje cimeta pomaže u regulaciji tjelesne težine, a osobito je koristan ako želimo smršavjeti. Cimet će ubrzati metabolizam i regulirati razinu šećera u krvi, te sniziti razinu kolesterola. Ako želite smršavjeti, možete cimet dodati u jutarnju limunadu, smoothie ili kavu.
Gljivice
Cimet ima sposobnost spriječiti i liječiti gljivične infekcije. Za to vam treba ulje cimeta koje se stavlja izravno na problematično područje dva puta dnevno, najbolje ujutro i navečer. Učinkovito se pokazalo i cimetovo ulje pomiješano s gorkom soli, u što se umoče stopala. Ovim metodama trebali biste se riješiti gljivica u kratkom roku.
Osvježivač daha
Ako patite od lošeg zadaha, kojeg se nikako ne možete riješiti, spas je u žvakanju štapića cimeta. Ako nemate štapiće, poslužiti će i napitak od tople vode i jedne žličice cimeta. Osim neugodnog zadaha, cimet je odličan i za neutraliziranje bilo kakvih drugih neugodnih mirisa. Cimet stavite u vruću vodu i pustite neka se para širi prostorom. Nakon kratkog vremena neugodni mirisi će nestati.
Provjerite zašto svaki dan trebate jesti med i cimet!
Pune usne
Prirodno punije usne dobit ćete ako cimet pomiješate s maslinovim uljem. Smjesu nanesite na usne i pustite neka djeluje nekoliko minuta. Prerađeni cimet nije dobro stavljati izravno na kožu, jer može izazvati iritaciju, stoga neka uvijek bude u kombinaciji s nekim hranjivim uljem.
Artritis
Napitak za one koji boluju od artritisa sadrži dvije velike žlice meda i jednu čajnu žličicu cimeta. Pripravak je preporučeno konzumirati ujutro i navečer, i bol bi trebala jenjavati, i to u vrlo kratkom vremenskom periodu.
Rast kose
Cimet sadrži sastojke koji su se pokazali uspješnima za rast kose. Maska sadrži kokosovo i maslinovo ulje, med i, naravno, cimet. Kada dobijete kompaktnu smjesu, nanesite ju na kosu, a ponajviše na tjeme, i ostavite neka djeluje otprilike 10 minuta. Na kraju normalno operite kosu šamponom i postupak ponavljajte dva puta tjedno.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345