Tajni svijet mirisa
Tisućljetna tradicija
Povijesno gledano, aromaterapija je već tisućljećima prisutna u svim kulturama. Kinezi su prvi koristili mirise u terapeutske svrhe, palili su mirisne štapiće i pomoću njih stvarali harmoniju i ravnotežu. Egipćani su esencije biljaka koristili za balzamiranje, u medicinske svrhe, za izradu kozmetičkih preparata, ulja i masti za masažu, ili su ih palili radi podizanja raspoloženja. Brojni recepti ljekovitih pripravaka pronađeni su urezani u zidove laboratorija i na papirusima. Svećenici su mirise koristili u vjerske i mistične svrhe, a svaka važna osoba imala je svoj miris.
Grci su svoje znanje o aromaterapiji preuzeli od Egipćana. Hipokrat je napisao knjigu o ljekovitom djelovanju 300 biljaka, a naglašavao je čudotvorno djelovanje aromatične kupke i masaže na produljenje života. Dioskorid je prevodio slične materijale s perzijskog, hebrejskog, arapskog i drugih jezika i napisao knjigu "De materia medicina", u kojoj opisuje ljekovito djelovanje 500 biljaka.
Rimljani su mirisna ulja najviše koristili u kupkama i za masažu. Arapi su izrađivali ljekovite pripravke i parfeme, a mirisima su pročišćavali zrak i dezinficirali odjeću kako bi se zaštitili od bolesti. Avicena, arapski liječnik, fizičar, kemičar i alkemičar, unaprijedio je destilaciju kao metodu dobivanja eteričnih ulja izumivši navojnicu za hlađenje. Posebno se zauzimao za aromaterapeutsku masažu i uvođenje voćne dijete kako bi se tijelo lakše riješilo otrova. Napisao je i knjigu "Kanon medicine", u kojoj opisuje djelovanje ljekovitog bilja i mogućnosti liječenja esencijama biljaka za koje je tvrdio da jačaju duh i tijelo.
Tvorac imena aromaterapija je francuski kemičar Rene-Maurice Gattefosse, koji se u početku zauzimao za korištenje eteričnih ulja samo u kozmetičkim pripravcima, što se promijenilo nakon što je osobno iskusio njihovu ljekovitost, odnosno antiseptičko i analgetičko djelovanje. Naime, u svom laboratoriju doživio je nezgodu i zadobio opekline na ruci koje je tretirao čistom esencijom eteričnog ulja lavande. Bolovi su brzo nestali, a rana je zacijelila bez ožiljka.
Engleska kozmetičarka Margaret Maury jedna je od prvih koja je počela koristiti eterična ulja za masažu. U Londonu je otvorila kliniku za aromaterapiju jer je vjerovala da eterična ulja mogu pomoći kod mnogih bolesti, a zatim osnovala Shirley Price Internacional College of Aromatherapy. Napisala je nekoliko knjiga o aromaterapiji i eteričnim uljima.
Aromaterapija pomalo počinje dolaziti do izražaja i u Hrvatskoj. Donedavno su se eterična ulja najčešće koristila u mirisnim lampicama, no danas se sve više provode aromaterapeutske masaže koje rezultiraju fizičkim i mentalnim opuštanjem, a pomažu i kod mnogih zdravstvenih problema.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345