Utječu li vrijeme i klima na ljudsko zdravlje
Velike vrućine
Istraživanje provedeno u Japanu pokazalo je povećanu smrtnost u danima s maksimalnom temperaturom većom od 38?C pri čemu je 50,1% umrlih bilo starije od 70 ili mlađe od 5 godina. Slični rezultati dobiveni su i za jug Španjolske gdje je u danima s temperaturom većom od 41°C smrtnost u osoba starijih od 75 godina porasla za 51% u odnosu prema prosjeku. Pritom je smrtnost bila veća u kardiovaskularnih no u respiratornih bolesnika te u žena u odnosu prema muškarcima. S druge strane, u većini od 28 američkih gradova s milijun ili više stanovnika uočeno je u posljednjem desetljeću smanjenje smrtnosti od toplinskog udara prema prijašnjim razdobljima. To smanjenje pripisuje se boljoj zdravstvenoj zaštiti, ali i u novije vrijeme rasprostranjenijoj upotrebi uređaja za klimatizaciju te boljoj obaviještenosti javnosti o štetnosti izlaganja toplini.
Snježne oluje
Jedno američko istraživanje pokazalo je da je za vrijeme snježne oluje popraćene jakim vjetrom i velikom hladnoćom u 12 bolnica u širem području Suffolka zabilježen povećan broj hitnih prijama zbog srčanog udara ili angine pectoris.
Raspoloženje, emocije i ponašanja
Rezultati jedne australske studije pokazali su da je za vrijeme velikih vrućina broj poziva policiji zbog nasilja u kući povećan, dok je u Hong Kongu tada povećan broj samoubojstava u osoba starijih od 55 godina. Slične rezultate dalo je i jedno kanadsko istraživanje - u starosne populacije do 64 godine samoubojstva su najčešća ljeti.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345