Vaše tijelo tijekom drijemanja
Ništa ne može tako dobro povećati razinu energije kao što to može popodnevno spavanje. Popodnevno spavanje, kojeg volimo nazvati i drijemanje, je spavanje koje traje kraće tijekom dana.
Zapamtite da popodnevni odmor ne može i ne smije biti zamjena za kvalitetan san tijekom noći. Ovisno o vašim potrebama, svake noći biste trebali bez prekida spavati 6 do 8 sati.
Manjak sna ima brojne negativne posljedice na zdravlje i povećava rizik od nastanka raznih stanja i bolesti, uključujući:
- dijabetes tipa 2
- pretilost
- depresija
- kronični umor
- anksioznost
- visoki krvni tlak
- bolesti srca i krvožilnog sustava
- česte promjene raspoloženja
Drijemanje je posljedica manjka energije i koncentracije tijekom dana. U mnogim kulturama svijeta je sasvim normalno da djeca, ali i odrasli u jedno doba dana malo odspavaju. U nekim kulturama se najveći obrok u danu poslužuje upravo u popodnevnim satima, nakon kojeg je logičan slijed malo drijemanja.
Pospanost je uzrokovana kemijskim spojem adenozinom koji se nakuplja u tijelu tijekom dana. Adenozin je kemijski spoj koji potiče spavanje. Ako je san tijekom noći bio prekratak ili loše kvalitete, u vašem tijelu će biti povećana razina adenozina.
Mozak počinje pojačano oslobađati neurotransmiter koji je poznat pod nazivom GABA koji tijelu daje do znanja da je vrijeme za odmor. GABA će kontrolirati dijelove mozga koji su odgovorni za pokrete tijela. Iz ovog razloga ne trčite dok sanjate da trčite.
Ako ste jako iscrpljeni, vaš mozak može smanjiti kontrolu tjelesnih pokreta puno prije nego počnete spavati, zbog čega može doći do naglih kontrakcija mišića.
Prvih 5 minuta
Spavate, ali su vaša osjetila i dalje aktivna. Nagli zvukovi ili dodir vas još uvijek mogu probuditi.
Dolazi do reguliranja razine krvnog tlaka i smanjenja broja otkucaja srca. Uskoro će se oči prestati pomicati ispod kapaka i ostat će potpuno mirne tijekom idućeg razdoblja spavanja.
Sljedećih 20 minuta
Razina adenozina u tijelu se počinje smanjivati. U isto vrijeme, žlijezde pripremaju hormon kortizol koji će vam dati više pozornosti i koncentracije kada se probudite.
Imunološki sustav počinje jačati jer se tijelo odmara. Nakon što se probudite, rad imunološkog sustava će se vratiti u normalu.
Zadnjih 5 minuta
Većina popodnevnog spavanje ne ulazi u dublje faze sna, ali ako ste jako iscrpljeni možda uđete u REM fazu sna (rapid eye movement). REM faza može otežati buđenje i učiniti vas mrzovoljnima nakon što se probudite. Ako ste odspavali 30 minuta, ali se i dalje osjećate umorno, treba vam malo veća količina sna.
Mozak počinje oslobađati kemikalije koje vas potiču na buđenje. Odmorne i budne stanice mozga su sada sposobne za rad, a manja razina adenozina vam daje povećanu razinu energije.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345