Kako povišen krvni tlak utječe na vaše srce? Ovo su stvari koje morate znati
Visoki krvni tlak, poznat i kao hipertenzija, može godinama neprimjetno nanositi štetu ljudskom organizmu prije nego se pojave prvi simptomi. Bez liječenja, visoki krvni tlak može izazvati ozbiljne probleme, a može dovesti i do smrtonosnog srčanog ili moždanog udara.
Vrijednost krvnog tlaka se izražava u milimetrima žive (mmHg), pri čemu je normalna vrijednost krvnog tlaka 120/80 mmHg. O hipertenziji se govori kada je krvni tlak viši od 140/90 mmHg u mirovanju, kroz dulje vrijeme.
Hipertenzija se može negativno odraziti na pravilnu funkciju mozga, izazvati oštećenje bubrega, naštetiti očima, utjecati na pojavu erektilne funkcije te uzrokovati probleme sa srcem i krvnim žilama, o čemu ćemo govoriti u ovom tekstu.
Krvni tlak i oštećenje arterija
Zdrave arterije su fleksibilne, snažne i elastične. Njihova unutarnja stijenka je glatka, što omogućuje neometan protok krvi koja opskrbljuje vitalne organe i tkiva hranjivim tvarima i kisikom. Međutim, visoki krvni tlak može povećati opterećenje na stijenke arterija i uzrokovati probleme s njihovom funkcijom.
Oštećene i sužene arterije
Visoki krvni tlak može oštetiti stanice unutarnje stijenke arterija. Kada masti iz hrane uđu u krvotok, mogu se nakupiti u oštećenim arterijama. S vremenom, stijenke arterija postaju sužene i manje elastične, što ograničava protok krvi kroz tijelo.
Aneurizma
Tijekom dužeg vremena pojačani pritisak na stijenke arterija može uzrokovati njihove slabljenje, a kao posljedica toga može nastati i lokalno proširenje, što se naziva aneurizmom. Aneurizma može puknuti i izazvati po život opasno krvarenje unutar tijela. Aneurizme se mogu formirati u bilo kojoj arteriji, ali su najčešće u najvećoj arteriji tijela, aorti.
Automatski tlakomjer za nadlakticu Omron M2+
Krvni tlak i oštećenje srca
Visoki krvni tlak može uzrokovati različite srčane bolesti, koje mogu biti itekako opasne.
Koronarna bolest srca
Visoki krvni tlak može izazvati sužavanje i oštećenje arterija koje opskrbljuju srce krvlju. Ovakva vrsta oštećenja arterija je poznata je koronarna bolest srca. Smanjen protok krvi u srce može uzrokovati bol u prsima (anginu), nepravilne srčane ritmove (aritmije) ili čak srčani udar.
Zatajenje srca
Visoki krvni tlak opterećuje srce, što s vremenom može uzrokovati slabljenje ili ukočenost srčanog mišića, zbog čega srce ne radi kako bi trebalo. To znači da preopterećeno srce postepeno počinje otkazivati.
Zadebljanja stijenke lijeve klijetke
Visoki krvni tlak tjera srce da radi jače kako bi pumpalo krv u ostatak tijela. To može uzrokovati zadebljanje i povećanje lijeve srčane klijetke. Povećana i zadebljana lijeva klijetka povećava rizik od srčanog udara i zatajenja srca, kao i od iznenadne srčane smrti.
Metabolički sindrom
Visoki krvni tlak povećava rizik od metaboličkog sindroma, koji je skup zdravstvenih stanja koja mogu dovesti do srčanih bolesti, moždanog udara i dijabetesa. Metabolički sindrom obuhvaća visoki krvni tlak, visoku razinu šećera u krvi, visoke razine triglicerida (masti u krvi), niske razine HDL kolesterola (tzv. "dobar" kolesterol) i prekomjernu količinu masnog tkiva oko struka.
Automatski tlakomjer za nadlakticu Omron M6 Comfort AFib
Kako držati tlak pod kontrolom?
U nekim slučajevima će problemi s povišenim tlakom zahtijevati uzimanje odgovarajuće terapije - obavezno u dogovoru s liječnikom - no treba znati da životne navike mogu uvelike doprinijeti tome da svoj tlak održite unutar poželjnih vrijednosti.
- Riješite se viška kilograma i održavajte zdravu tjelesnu težinu.
- Redovito vježbajte i pokušajte se svakodnevno što više kretati.
- Pazite na uravnoteženu prehranu bogatu voćem, povrćem i zdravim mastima.
- Smanjite unos soli i izbjegavajte konzumaciju prerađenih namirnica.
- Ograničite konzumaciju alkohola.
- Prestanite pušiti.
- Osigurajte si dovoljno sna svake noći.
- Naučite kako smanjiti izlaganje stresu i održavati razine stresa pod kontrolom.
- Redovno kontrolirajte kolesterol i razinu šećera u krvi.
- Redovno mjerite tlak kod kuće i bilježite dobivene vrijednosti.
Ono što treba znati i uvijek imati na umu je da u velikoj većini slučajeva nema simptoma koji ukazuju na visoki krvni tlak, što znači da "prvo upozorenje" u nekim slučajevima može biti kobno. Zato je važno redovito provjeravati vrijednosti krvnog tlaka, a to je najlakše uz pouzdan kućni tlakomjer. Nećete pogriješiti ako se odlučite za jedan od vrhunskih tlakomjera, jednostavnih za korištenje: Omron M2+ koji precizno mjeri krvni tlak, a uz to otkriva nepravilan srčani puls, ili Omron M6 Comfort AFib koji uz navedeno nudi i AFib funkciju.
Više informacija potražite na www.shop-medikor.hr
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345