Vodene kozice su se pojavile u kolektivu! Potražite odgovore na najčešća pitanja!

Vodene kozice su se pojavile u kolektivu! Potražite odgovore na najčešća pitanja!

Vodene kozice su se pojavile u kolektivu! Potražite odgovore na najčešća pitanja!
  • Objavljeno: Četvrtak, 16.01.2025.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: 123RF

Što su vodene kozice?

Vodene kozice su jedna od najčešćih zaraznih bolesti djece, uzrokovana varicella-zoster virusom. Iako se najčešće javljaju kod djece između 4. i 10. godine, mogu se pojaviti i kod mlađih ili starijih. Bolest je zarazna čak dva dana prije pojave osipa, a virus se širi kapljičnom infekcijom ili dodirom s oboljelim.

Kako prepoznati vodene kozice?

Blaga glavobolja, vrućica i osjećaj slabosti prvi su simptomi. Nakon jednog do dva dana pojavljuje se osip, prvo na trupu, licu i vlasištu, a zatim i na ostatku tijela.

Osip se brzo pretvara u svrbljive mjehuriće ispunjene tekućinom, koji se suše i postaju kraste.

Osip izbija u fazama, što znači da istovremeno možete vidjeti različite faze bolesti na koži.

Moguće komplikacije

Iako je bolest obično blaga, mogu se javiti komplikacije od kojih je najčešća sekundarna infekcija mjehurića, a srećom teže komplikacije su rijetke! Ipak, u slučaju neočekivanih simptoma, uvijek se potrebno javiti liječniku.

Kako liječiti vodene kozice?

Liječenje je simptomatsko.

  • Djeca trebaju ostati kod kuće dok svi mjehurići ne postanu kraste (obično oko dva tjedna).
  • Za snižavanje temperature preporučuje se paracetamol (izbjegavajte acetilsalicilnu kiselinu zbog mogućih komplikacija).
  • Antivirusni lijekovi koriste se samo kod posebnih skupina poput trudnica, imunokompromitiranih osoba i odraslih.

Ublažavanje svrbeža

Svrbež može biti intenzivan i uzrokovati češanje koje povećava rizik od infekcije. Evo kako ga ublažiti:

  • koristite blage, prirodne proizvode za lokalnu primjenu, poput onih na bazi zobi, koja ima umirujuće i protuupalno djelovanje
  • izbjegavajte tekući puder s anestezinom i hipermangan kupke, osobito kod djece s osjetljivom kožom ili atopijskim dermatitisom
  • održavajte dječju kožu, ruke i nokte čistima kako biste spriječili infekcije.

Savjeti za njegu kože

Kraste će same otpasti za 10-14 dana, a pravilna njega može spriječiti ožiljke.

Nakon oporavka, nastavite hidratizirati kožu laganim kremama s umirujućim djelovanjem.

U ljekarnama možete potražiti Lexoderm set proizvoda 2 u 1 za njegu kože kod vodenih kozica koji sadrži sprej na bazi kadulje i zobi te medicinski proizvod - kremu za tijelo na bazi glicerina, glicina, dekspantenola i kadulje. Lexoderm krema ublažava svrbež te pomaže bržem zacjeljivanju oštećene kože. Glicerin djeluje na način da veže vlagu te štiti kožne barijerne funkcije, na taj način efektivno povećava elastičnost kože, a dekspantenol hidratizira kožu i time ukljanja svrbež. Kadulja prisutna u spreju i ekstrakt zobi (Avena sativa kernel extract) imaju umirujuće djelovanje, olakšavaju probleme kože te smiruju nadraženu kožu.

Proizvod je posebno formuliran za osjetljivu dječju kožu te se nanosi više puta dnevno. Prvo se nanosi sprej te potom krema. Osim kod vodenih kozica, proizvod se može upotrijebiti i kod blagih opeklina, uboda insekata i sličnih lakših oštećenja kože.

Kada potražiti liječnika?

Ako primijetite neuobičajene simptome poput povraćanja, preosjetljivosti na svjetlo, gnoja u mjehurićima, agresivnog ponašanja ili temperature koja ne pada, odmah se obratite liječniku.

Pratite stanje djeteta, olakšajte mu simptome i pridržavajte se higijenskih mjera – s pažnjom i strpljenjem, vodene kozice će brzo postati samo prolazna faza!

Literatura:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448191/. Pristupljeno 15.01.2025.
Boyd G, Heaton PA, Wilkinson R, Paul SP. Nursing management of childhood chickenpox infection. Emerg Nurse. 2017;25(8):32-41.
Tunbridge AJ, Breuer J, Jeffery KJM. Chickenpox in adults e Clinical management. Journal of Infection. 2008;57:95-102.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije