Žuta stolica: Što znači i kada se trebate zabrinuti?
Boja stolice može biti važan pokazatelj našeg zdravlja, a žuta stolica često signalizira određene promjene u tijelu. Može se pojaviti zbog prehrane bogate masnoćama ili namirnicama koje sadrže beta-karoten, ali i zbog ozbiljnijih zdravstvenih stanja.
Ako ste primijetili da vam je stolica žuta, evo što biste trebali znati o mogućim uzrocima i kada se trebate obratiti liječniku.
Žuta stolica - mogući uzorci
-
Prehrana
Namirnice poput mrkve, batata, kurkume ili hrane s dodanim žutim bojilima mogu uzrokovati promjenu boje stolice. Također, masna hrana može dovesti do masne stolice koja ima žućkasti izgled. -
Celiakija
Celiakija je autoimuno stanje kod kojeg tijelo ne podnosi gluten, što oštećuje crijeva i otežava apsorpciju hranjivih tvari. Posljedica je masna i žućkasta stolica, često praćena nadutošću, proljevom i bolovima u trbuhu. -
Stres i anksioznost
Visoka razina stresa može utjecati na probavni sustav i apsorpciju masti, što može rezultirati žutom stolicom. -
Problemi s jetrom ili žučnim kanalima
Stanja poput hepatitisa, ciroze ili žučnih kamenaca mogu utjecati na protok žuči, što dovodi do masne i svjetlije stolice. -
Infekcije poput giardijaze
Parazitska infekcija uzrokovana Giardia duodenalisom može otežati apsorpciju masti, što rezultira žutom, masnom i neugodnog mirisa stolicom.
Žuta stolica kod beba
Ako primijetite žutu stolicu u peleni vaše bebe, nema razloga za zabrinutost - to je često potpuno normalno.
- Beke koje doje obično imaju stolicu boje senfa, a u njoj se mogu vidjeti i male čestice nalik sjemenkama.
- Bebe koje jedu adaptirano mlijeko (formulu) mogu imati žutu ili svijetlosmeđu (gotovo bež) stolicu, koja je obično čvršća od stolice beba koje doje.
Kako beba prelazi na čvrstu hranu, boja stolice postupno će se mijenjati prema smeđim nijansama.
Ako ste zabrinuti ili primijetite druge promjene koje bi mogle biti povezane s bebinim zdravljem, razgovarajte s pedijatrom.
Kada posjetiti liječnika?
Ako imate žutu stolicu iako niste jeli ništa što bi s time moglo biti povezano ili ako je stolica duže vrijeme žute boje, najbolje je da razgovarate s liječnikom. Posjetite liječnika i ako imate rijetku, tekuću žutu stolicu koja traje više od dva dana (24 sata za djecu)
Vrućica
Umor
Žutilo kože ili očiju (žutica)
Povraćanje
Neočekivani gubitak težine
Kaki šest ili više puta u 24 sata
Krv u kakici
Jaka bol u trbuhu ili donjem dijelu leđa
promjena boje stolice traje dulje od nekoliko dana, osobito ako je praćena simptomima poput proljeva, bolova u trbuhu, gubitka težine ili žutice (žutila kože i očiju), obratite se liječniku.
Promjene u boji stolice ponekad su bezazlene, ali mogu ukazivati na probleme koje je važno pravovremeno liječiti.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345