Zdravstveni vremeplov, 2. veljače: Od drvenih okvira do modnih dodataka - fascinantna povijest naočala

Zdravstveni vremeplov, 2. veljače: Od drvenih okvira do modnih dodataka - fascinantna povijest naočala

Zdravstveni vremeplov, 2. veljače: Od drvenih okvira do modnih dodataka - fascinantna povijest naočala
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.02.2025.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Jeste li se ikada zapitali kako su izgledale prve naočale? Priča o ovom revolucionarnom izumu započinje u sjevernoj Italiji 13. stoljeća, kada su majstori prvi put spojili dvije leće i stvorili izum koji će zauvijek promijeniti način na koji vidimo svijet.

Prve naočale bile su daleko od udobnih modela koje danas poznajemo. Sastojale su se od dva zakovana stakla bez drški, koja su se jednostavno stiskala na nos. Nošenje takvih naočala zahtijevalo je gotovo potpunu nepomičnost, a korisnik ih je najčešće morao pridržavati rukom. Ovi rani modeli bili su namijenjeni isključivo ispravljanju dalekovidnosti i mogli su ih koristiti samo oni rijetki koji su živjeli dovoljno dugo da im zatreba pomoć pri čitanju.

Do 16. stoljeća pojavile su se "nosne naočale" s poboljšanim dizajnom - imale su lučni most koji se oslanjao na nos, izrađen od materijala poput kože ili kitove kosti. Iako i dalje nisu bile savršene, ove naočale mogle su korigirati i kratkovidnost i dalekovidnost. U Španjolskoj su neki korisnici eksperimentirali s vezicama koje su se stavljale oko ušiju, što je prvi put omogućilo kretanje s naočalama.

Pravi napredak dogodio se u 18. stoljeću kada je londonski optičar Edward Scarlett razvio prvi moderni dizajn naočala s drškama koje su se pridržavale za glavu. Ove metalne drške nisu se još savijale preko ušiju - djelomično zato što su u to vrijeme bile popularne perike koje su prekrivale uši. Krajem stoljeća pojavljuju se i prve bifokalne leće, omogućujući korekciju vida i na blizu i na daleko.

Iduće, 19. stoljeće, donosi naočale koje su se držale na nosu pomoću opruge. Iako su bile elegantne, znale su biti prilično neugodne. Ako je opruga bila prejaka, otežavale su disanje, a ako je bila preslaba, naočale su padale s nosa. Zbog toga su se često nosile pričvršćene lancem za odjeću.

Tek 20. stoljeće označava prekretnicu kada naočale postaju dostupnije širokoj populaciji, posebno nakon Prvog svjetskog rata kada su ih počeli nositi vojnici. Tridesete godine donose posebne modele za žene i sportske naočale, a druga polovica stoljeća pretvara ih u pravi modni dodatak. Pojava plastičnih okvira omogućila je širi izbor boja i tekstura, a plastične leće bile su izdržljivije i lakše od stakla.

Danas su naočale evoluirale od jednostavnog pomagala do modnog dodatka koji odražava osobnost nositelja. Od drvenih okvira do dizajnerskih kreacija, povijest naočala svjedoči o nevjerojatnoj ljudskoj inovativnosti i želji da svijet vidimo što jasnije.

Vezani sadžaj:

Vitashop

Najnovije

Najčitanije