Zdravstveni vremeplov, 20. veljače: Slatki lijek iz prirode - povijest meda kao lijeka

Zdravstveni vremeplov, 20. veljače: Slatki lijek iz prirode - povijest meda kao lijeka

Zdravstveni vremeplov, 20. veljače: Slatki lijek iz prirode - povijest meda kao lijeka
  • Objavljeno: Četvrtak, 20.02.2025.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

U drevnim civilizacijama, med nije bio samo slatka poslastica, bio je jedan od najcjenjenijih prirodnih lijekova. Od dolina starog Egipta do grčkih hramova zdravlja, med je slovio kao dar bogova s izvanrednim ljekovitim svojstvima.

Stari Egipćani su med smatrali toliko vrijednim da su ga polagali u grobnice faraona kao dragocjeni dar za zagrobni život. U medicinskim papirusima, med se spominje kao ključni sastojak u više od 500 različitih lijekova. Koristili su ga za liječenje rana, opeklina i različitih infekcija, nesvjesno iskorištavajući njegova antibakterijska svojstva koja će znanost potvrditi tisućama godina kasnije.

U drevnoj Grčkoj, Hipokrat, otac medicine, prepisivao je med za širok spektar zdravstvenih tegoba. Njegova poznata mješavina meda i octa, zvana "oxymel", korištena je za snižavanje temperature i ublažavanje bolova. Grčki atletičari su vjerovali da im mješavina meda i vode daje dodatnu snagu tijekom natjecanja.

Rimski liječnici, poput Galena, nastavili su tradiciju korištenja meda u medicini. Posebno su cijenili njegovu sposobnost očuvanja drugih ljekovitih sastojaka. Med je bio prirodni konzervans u mnogim rimskim lijekovima. Rimski vojnici su čak nosili med sa sobom u bitke kao prvu pomoć za rane.

Arapski liječnici srednjeg vijeka dodatno su proširili medicinsku upotrebu meda. U svojim spisima, opisivali su kako različite vrste meda mogu pomoći pri različitim zdravstvenim tegobama. Ibn Sina (Avicena) je u svojoj čuvenoj "Knjizi lijekova" detaljno opisao ljekovita svojstva meda.

Danas, moderna znanost potvrđuje ono što su drevne civilizacije znale intuitivno. Istraživanja pokazuju da med posjeduje snažna antibakterijska, protuupalna i antioksidativna svojstva. Posebne vrste meda, poput manuka meda, koriste se u modernoj medicini za liječenje rana i infekcija otpornih na antibiotike.

Fascinantno je da se med pronađen u egipatskim grobnicama, star više tisuća godina, pokazao još uvijek jestivim i bakteriološki aktivnim. To je jedini prehrambeni proizvod koji nikada ne može istrunuti. Ova nevjerojatna osobina meda objašnjava zašto su ga drevne kulture smatrale božanskim darom i moćnim lijekom.

Od drevnih civilizacija do moderne medicine, med ostaje podsjetnik na mudrost naših predaka i nevjerojatnu moć prirodnih lijekova. Njegova povijest nas uči da ponekad najstariji lijekovi mogu biti jednako vrijedni kao i najnovija medicinska dostignuća

Vezani sadržaj:

Vitashop

Najnovije

Najčitanije