Zdravstveni vremeplov, 21. travnja: Smrtonosna ljepota – Kozmetika koja je ubijala na elizabetanskom dvoru

Zdravstveni vremeplov, 21. travnja: Smrtonosna ljepota – Kozmetika koja je ubijala na elizabetanskom dvoru

Zdravstveni vremeplov, 21. travnja: Smrtonosna ljepota – Kozmetika koja je ubijala na elizabetanskom dvoru
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 21.04.2025.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

U sjajnim dvoranama elizabetanske Engleske 16. stoljeća, među raskošnim haljinama i blistavim draguljima, skrivala se smrtonosna moda čije su posljedice bile daleko od glamuroznih. Na dvoru kraljice Elizabete I. razvio se specifičan ideal ljepote - alabaster bijelo lice s jarko crvenim usnama - koji je postao statusni simbol, ali i tihi ubojica mnogih dvorjana.

Kraljica Elizabeta I. sama je postavila ovaj trend. Nakon što je preživjela velike boginje koje su ostavile ožiljke na njezinom licu, počela je koristiti debeli sloj bijele šminke da prikrije tragove bolesti. Dvorjanke su brzo slijedile njezin primjer, ne samo iz mode već i iz političke mudrosti - oponašanje kraljičinog izgleda bilo je oblik dodvoravanja.

Ono što mnoge dame nisu znale bilo je da je njihova kozmetika sadržavala izuzetno toksične sastojke. Najpopularnija bijela šminka, poznata kao "Venecijansko bijelo" ili "Spirit of Saturn", bila je napravljena od bijelog olova (olovnog karbonata) pomiješanog s octom. Ovaj spoj davao je savršeno bijelu, gotovo svjetlucavu put koja je bila toliko poželjna.

Ironično, kratkoročni estetski učinak bio je impresivan - olovna šminka zaista je davala koži porculanski izgled i pokrivala sve nesavršenosti. Međutim, dugoročne posljedice bile su katastrofalne. Olovo je moćan neurotoksin koji se apsorbira kroz kožu. Dvorjanke koje su redovito koristile ovu šminku doživljavale su niz zdravstvenih problema kao što je trovanje olovom koje je uzrokovalo glavobolje, mučninu i umor, oštećenje bubrega i jetre, gubitak kose i opadanje zuba, paralizu mišića lica i oštećenje mozga koje je rezultiralo promjenama osobnosti i mentalnim propadanjem.

Još jezivije, olovna šminka zapravo je uzrokovala propadanje kože tijekom vremena, potičući bore i ostavljajući sivu boju. To je pak zahtijevalo nanošenje još debljeg sloja šminke, stvarajući začarani krug trovanja.

Crveno rumenilo na usnama i obrazima također su krili opasne tajne. Najcjenjenija crvena bojila dobivala su se iz žive i sumpora ili cinabara (živinog sulfida), još jednog visokotoksičnog spoja. Ženama koje su koristile ove proizvode često su otpadali zubi, a doživljavale su i mentalne probleme povezane s trovanjem živom.

Kraljica sama vjerojatno je bila žrtva svoje kozmetike. Povijesni zapisi sugeriraju da je u svojim kasnijim godinama patila od gubitka kose i izblijedjele kože, a neki povjesničari spekuliraju da je njezina smrt mogla biti ubrzana kroničnim trovanjem olovom.

Unatoč vidljivim negativnim učincima, bijela koža ostala je u modi tijekom cijelog elizabetanskog perioda. Visoka cijena bijele šminke i crvenog rumenila učinila ih je statusnim simbolom dostupnim samo bogatima, a aristokracija je često birala društveni prestiž iznad zdravlja.

Vezani sadržaj:

Vitashop

Najnovije

Najčitanije