Zdravstveni vremeplov, 24. travnja: Gerhard Domagk – Čovjek koji je pokrenuo antibiotsku revoluciju

Na današnji dan 24. travnja 1964. godine, u dobi od 68 godina, umro je Gerhard Domagk, njemačkog znanstvenika čiji je pronalazak sulfonamida promijenio tijek medicine i spasio nebrojene živote. Ovaj skromni bakteriolog, dobitnik Nobelove nagrade 1939. godine, zaslužan je za razvoj prvog komercijalno dostupnog antibakterijskog lijeka - Prontosila.
Domagkov rad započeo je početkom 1930-ih godina u laboratorijima farmaceutske tvrtke Bayer. U vrijeme kad su bakterijske infekcije često bile smrtonosne, Domagk je sustavno istraživao tisuće kemijskih spojeva tražeći onaj koji bi mogao uništiti bakterije bez oštećenja ljudskog tijela.
Njegova upornost dovela je do otkrića sulfonamida crvene boje 1932. godine, lijeka koji se pokazao učinkovitim protiv streptokoknih infekcija. Pod trgovačkim imenom Prontosil, ovaj lijek ušao je u medicinsku upotrebu 1935. godine, označivši početak ere antibiotika.
Dramatičnost njegovog otkrića najbolje ilustrira priča iz 1935. godine kada je Domagk spasio život vlastitoj kćeri Hildegard. Nakon što je slučajno ubola iglu u ruku, razvila je tešku streptokoknu infekciju koja je prijetila amputacijom. U očajničkom pokusu, Domagk joj je dao eksperimentalni lijek Prontosil, što je rezultiralo njenim potpunim oporavkom.
Domagku je dodijeljena Nobelova nagrada za fiziologiju ili medicinu 1939. godine za "otkriće antibakterijskog djelovanja prontosila". Međutim, nacistički režim zabranio mu je primanje nagrade, budući da su Nobelova priznanja bila zabranjena Nijemcima nakon što je Carlu von Ossietzkyu dodijeljena Nobelova nagrada za mir 1935. godine. Domagk je nagradu mogao prihvatiti tek 1947. godine, nakon završetka rata.
Unatoč slavnom otkriću, Domagk je ostao predan jednostavnom životu znanstvenika. Nastavio je istraživati nove antibiotike i kasnije se usmjerio na kemoterapiju raka. Njegova ostavština ide daleko izvan Prontosila - otvorio je put razvoju drugih antibiotika, uključujući penicilin, i postavio temelje za moderno liječenje bakterijskih infekcija.
Od njegovog otkrića, antibiotici su spasili stotine milijuna života. Bolesti koje su nekad bile gotovo sigurna smrtna presuda, poput septikemije, pneumonije i meningitisa, postale su izlječive. Domagkov rad transformirao je medicinu, kirurgiju i javno zdravstvo, omogućivši razvoj kompleksnih kirurških zahvata i liječenja koje bi bez antibiotika bilo nemoguće.
Vezani sadržaj:
- Zdravstveni vremeplov, 23. travnja: Johannes Fibiger – Nobelova nagrada koja je naučila svijet opreznosti
- Zdravstveni vremeplov, 22. travnja: Dan planeta Zemlje – Kako klimatske promjene utječu na naše zdravlje
- Zdravstveni vremeplov, 21. travnja: Smrtonosna ljepota – Kozmetika koja je ubijala na elizabetanskom dvoru
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od kelja i batata
45 min12345 -
Recept tjedna
Uskrsna šunka u kruhu
3 h12345 -
Recept mjeseca
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345